SME
Streda, 29. jún, 2022 | Meniny má Peter, Pavol, Petra

Ako sa dá urobiť zelená strecha za jeden deň

Chcete mať v lete doma príjemnú klímu a svieži vzduch v okolí? Skúste zelenú strechu, čo sa rýchlo nainštaluje a je hneď zelená.

(Zdroj: Knauf Insulation)

Vegetačná strecha s minerálnym substrátom sa nielen rýchlo nainštaluje, ale aj rýchlo zazelená. Vďaka substrátu z minerálnych vlákien je ľahká a preto sa hodí aj na existujúce budovy. Chcete mať v lete príjemnú klímu v interiéri a svieži vzduch v okolí? Pozrite sa, ako na to.

Na domy, garáže i altánky

Na zelenej streche Urbanscape si nemôžete založiť záhradku, ale získate ňou zdravé bývanie a zelenú plochu takmer bez údržby, ktorá vám prinesie kus prírody, množstvo kyslíka a menej rozpálených povrchov na váš dvor. Môžete ju nainštalovať na dom s plochou strechou, garáž či altánok, ale výborne sa hodí aj na bytové domy, administratívne, obchodné či priemyselné budovy.

Hotová za jeden deň, zelená hneď po realizácii

Systém Urbanscape využíva predpestované vegetačné koberce, takže jeho výhodou je aj rýchla montáž a uvedenie do prevádzky. Je zelená ihneď po realizácii, kým tradičné vegetačné strechy so zeminou a výsevom sa plnohodnotne zazelenajú po 2 – 3 rokoch.

Nezaťaží konštrukciu

Pri 90 % existujúcich budov nie je možné dodatočne inštalovať klasickú zelenú strechu. Urbanscape je možné aplikovať takmer na všetky stavby dodatočne, vždy to však odporúčame konzultovať so statikom. Je najľahším ponúkaným systémom zelených striech na trhu. Čo sa týka novostavieb, každá strecha novostavby, ktorá je pripravená na priťaženie hydroizolácie štrkom cca 150 kg/m2, je vhodná pre Urbanscape aj bez ďalšieho posúdenia. Je totiž oveľa ľahšia ako štrk, približne 70 kg/m2.

Zabraňuje prehrievaniu strechy

Urbanscape je veľmi dobrou voľbou aj pre domy s takmer nulovou spotrebou energie. Má výborné tepelnoizolačné vlastnosti, a to nielen v zime, ale aj v lete, čo je veľká výhoda v porovnaní so štandardnými strechami, ktoré sa ľahšie prehrievajú. Vegetačná vrstva má totiž schopnosť akumulovať teplo, čím chráni interiér pred teplotnými extrémami.

Načítavam video...

Takmer nulová údržba

Táto zelená strecha si vyžaduje veľmi nenáročnú údržbu, zavlažovať ju treba iba ak vegetačný kryt vykazuje nedostatok vlahy, teda ak viac ako 4 týždne nepršalo. Odporúča sa 1 až 2 krát do roka odstrániť nežiaduce rastliny, ktoré sa môžu ujať vo vegetačnom koberci z vetrom prifúknutého semienka. V žiadnom prípade ju netreba kosiť.

Takmer nezničiteľná zeleň

Ako vegetačný kryt sa v tomto systéme využíva zmes veľmi odolných sukulentných rastlín – rozchodníkov. Tieto rastlinky vyzerajú krásne v každom ročnom období, prispôsobia sa horúcemu i studenému podnebiu, stačí im malá hrúbka substrátu, absorbujú CO2 a produkujú kyslík a vyžadujú málo vody a údržby. Urbanscape sa dodáva ako kompletný systém so všetkými vrstvami.

Zlepšuje životné prostredie

Dnes sa mnohí majitelia domov zaujímajú o trvalo udržateľnú, teda zelenú architektúru a práve pre životné prostredie majú vegetačné strechy veľký prínos. Vďaka odolnosti proti prehrievaniu znižujú spotrebu energie na klimatizovanie miestností, sú nenáročné na prevádzkové náklady, chránia strešný plášť pred klimatickými vplyvmi a tak predlžujú životnosť strechy. Ich ekologický prínos spočíva aj v tom, že znižujú emisie CO2 a produkujú kyslík a na rozdiel od hladkých strešných krytín zadržiavajú zrážkovú vodu, čím pomáhajú pri prívalových dažďoch extrémnemu tlaku na odtok vody. Je tiež známe, že zeleň zmierňuje efekt tepelného ostrova, teda teplotné extrémy ovzdušia v zastavanom prostredí. Znižuje teplotný rozdiel medzi interiérom a exteriérom a teda vytvára príjemnú klímu aj v okolí.

Jednoduché technické požiadavky

Vegetačná extenzívna strecha Urbanscape je vhodná na akýkoľvek typ budovy, ktorý spĺňa základné technické predpoklady. Medzi ne patrí funkčná plochá strecha zo sklonom do 10°, ukončená hydroizoláciou na báze PVC fólie alebo modifikovaných asfaltových pásov, ktorej odvodnenie je zabezpečované strešnými vpúsťami na princípe gravitačného odvádzania vody. Podmienkou je tiež atika po obvode strechy vysoká aspoň 15 cm. V prípade existujúcich domov je určite nutné statické posúdenie skutkového stavu strechy.

www.knaufinsulation.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovenská pobočka spoločnosti Atos je skvelé miesto na prácu. Potvrdil to prieskum medzinárodnej organizácie Great Place to Work.


INZERCIA 2m
5. ročník kurzu Technológia a konštrukcia v praxi - MTF STU a Schaeffler Skalica

Vysoká škola je pre študentov dobrým odrazovým mostíkom. A keď sa môžu zapojiť aj do programu, ich šance na uplatnenie sa vzrastú.


INZERCIA 11 h

Hocikde ich nekúpite.


INZERCIA 11 h
SkryťZatvoriť reklamu