SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Nemocnica, akú si pacient zaslúži! A všetko zaplatí poisťovňa

Pacienti po cievnej mozgovej príhode sa konečne dostanú k špičkovej starostlivosti, ktorá významne ovplyvní ich návrat do života.

Úplne nové, moderné doliečovacie centrum s týmto zameraním vzniklo v Hlohovci, a prvou zdravotnou poisťovňou, ktorá s ním podpísala zmluvu je Dôvera.

Takáto starostlivosť na Slovensku chýba, pričom je rozhodujúca pre ďalší život pacienta. Bez kvalitnej rehabilitácie pacientom zostávajú závažné trvalé následky výrazne znižujúce kvalitu ich života.

„Postupne chceme zabezpečiť takúto kvalitnú rehabilitáciu našim poistencom z celého Slovenska. Vzhľadom na počet pacientov s porážkou by sme na Slovensku potrebovali tri – štyri podobné špičkové pracoviská,“ priblížil zámer Dôvery Marian Faktor, člen predstavenstva zdravotnej poisťovne.

Zariadenia musia mať dostatok skúseného zdravotníckeho personálu, logopédov, psychológov, ale aj kvalitné materiálne vybavenie. V súčasnosti, keď pacientovi v nemocnici zachránia život, nedostatok fyzioterapeutov nedovoľuje poskytovať mu rehabilitáciu 3 až 4 hodiny denne.

Rovnako v nemocniciach nie je vždy dostupný psychológ a logopéd. A po prepustení domov väčšinou už rehabilitácia nepokračuje vôbec. „V špecializovanom rehabilitačnom zariadení pacienti absolvujú 4 až 6 procedúr denne,“ zdôrazňuje Marian Faktor.

Začať treba čo najskôr

Náhla cievna mozgová príhoda po sebe zanecháva stopy v podobe porúch pohybu, koordinácie, prehĺtania, reči, pamäte. Ak sa ale začne s rehabilitáciou najneskôr od siedmeho dňa po príhode, postihnutie býva menšie, ako u ľudí, ktorí začali rehabilitovať až mesiac po porážke. Keď sa začne s rehabilitáciou až po pol roku od príhody, pacientovi to už výraznejšie nepomôže.

„Po tom, ako sme na Slovensku zmenili systém manažmentu pacientov s cievnou mozgovou príhodou v najakútnejšom štádiu, sa Slovensko zaradilo medzi popredné európske krajiny čo sa týka liečby tohto neurologického ochorenia. Na druhej strane dlhodobo upozorňujeme na to, že v oblasti následnej zdravotnej starostlivosti sme na chvoste Európy,“ upozorňuje Richard Fides z občianskeho združenia Sekunda pre život, ktoré združujúce pacientov po cievnej mozgovej príhode a s fibriláciou predsiení.

„Pacienti sú po prepustení z JIS často odkázaní na pomoc svojich blízkych a to napriek tomu, že potrebujú následnú neuro-rehabilitačnú zdravotnú starostlivosť. Takéto zariadenia však na Slovensku významne absentujú,“ dodáva.

Dôvera tiež zlepšuje odmeňovanie rehabilitačných zariadení tak, aby boli motivované poskytnúť pacientom po porážke špičkovú starostlivosť a reálne zlepšiť ich zdravotný stav.

Ako to bude vyzerať v praxi

Do špecializovaného rehabilitačného zariadenia budú posielať priamo nemocnice, ktoré pacientovi zachránili život. Pôjde teda o preklad z lôžka na lôžko. Nemocničný lekár posúdi, či pacient spĺňa podmienky a dohodne jeho preklad do špecializovaného rehabilitačného zariadenia.

Takáto rehabilitácia má zmysel u ľudí s postihnutím 2. až 4. stupňa, teda ani s príliš ľahkým, ani s príliš ťažkým postihnutím. Zároveň pacient musí zvládnuť prevoz a musí byť schopný absolvovať intenzívnu rehabilitáciu.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu