SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Prieskum Ipsos: Nový Istropolis víta viac ako 80% Bratislavčanov

Nový Istropolis preferuje až 82 opýtaných, ak by si mali vybrať medzi zachovaním súčasnej budovy a projektom spoločnosti Immocap.

Bratislavčania v tom majú jasno. Z opýtaných obyvateľov hlavného mesta preferuje Nový Istropolis až 82%, ak by si mali vybrať medzi zachovaním súčasnej budovy a projektom spoločnosti Immocap. Za dôležité považujú zachovanie hodnotných umeleckých diel.

Agentúra Ipsos zrealizovala v máji prieskum verejnej mienky* na vzorke 1004 Bratislavčanov, podľa ktorého má projekt investora Immocap veľkú podporu verejnosti. Viac ako štyri pätiny Bratislavčanov by uprednostnilo odstránenie aktuálneho Domu odborov a vybudovanie nového kultúrno-kongresového centra, ak sa zachovajú pôvodné hodnotné prvky.

„V štúdii dali všetky skupiny obyvateľov prednosť vybudovaniu nového centra, najpozitívnejšie ohlasy na nový projekt vyjadrili ľudia vo veku 45 až 59 rokov či obyvatelia Starého mesta,“ vysvetlil Michal Drobník, Client Service Director prieskumnej agentúry Ipsos.

Hodnotné diela z Domu odborov budú zachované, ako napovedajú už vizualizácie

„Zaujíma nás, čo si Bratislavčania naozaj myslia o Novom Istropolise a sme radi, že aj tu sa ukázalo, že reakcie na potenciál nového kultúrno-kongresového centra na Trnavskom mýte boli v drvivej väčšine pozitívne. Spolupracujeme s tými najlepšími, svetovými ateliérmi a odborníkmi, aby sme očakávania Bratislavčanov naplnili,“ povedal Martin Šramko, CEO spoločnosti Immocap a zároveň zdôraznil, že „Bratislavčania sa nemusia obávať o osud pôvodných materiálov a umeleckých diel. V Novom Istropolise majú svoje dôstojné miesto, ktoré si ctí ich pôvodný genius loci a nadväzuje naň.“

Umelecké diela a hodnotové prvky sa v Novom Istropolise dočkajú priestorov, v ktorých opäť raz vyniknú. Projekt počíta s opätovným využitím fontány Pavla Mikšíka, stožiarov, lámp vonkajšieho osvetlenia a vlajkoslávy Jozefa Vachálka. Využitie vzácnej vitráže Milana Dobeša konzultoval developer priamo s autorom. Okrem adaptácie ďalších umeleckých diel sa vo foyer objaví citácia podhľadu stropu z existujúceho Domu odborov a využitý bude aj kubánsky mramor z vonkajšieho obloženia, ktorý v súčasnosti prechádza podrobným technickým auditom. Mobilné výtvarné diela aktuálne nachádzajúce sa v objektoch Domu odborov nebudú prestavbou ohrozené, takže ich umelecká hodnota zostane zachovaná.

Kultúrno-kongresové centrum Nový Istropolis ako stredoeurópsky unikát

Nový Istropolis sa môže pýšiť nie len architektúrou na svetovej úrovni, ale aj špičkovým technologickým riešením interiéru sály, ktorá tak bude k unikátom v Strednej Európe. Hlavná sála Nového Istropolisu bude slúžiť kultúrno-kongresovým podujatiam, ktoré sa v nej budú môcť konať paralelne vďaka ojedinelému systému modulárnych častí. Samotný systém sedenia umožní organizátorom kombinovať, zdvíhať a presúvať ho variabilne, podľa typu podujatia, aby vedela sála pojať čo najviac návštevníkov. Stáť môže už o štyri roky, nakoľko prvá časť projektu, ktorej súčasťou je aj kultúrno-kongresové centrum, má byť dokončená už v roku 2025.

Pozrite si, ako má vyzerať hlavná sála kultúrno-kongresového centra Nový Istropolis

Načítavam video...

Dizajn novej sály z dielne londýnskeho svetoznámeho štúdia Charcoalblue, ktoré stojí za dizajnom siení Open Up Kráľovskej opery v Londýne, nového vlajkového divadla Kráľovskej Shakespearovskej spoločnosti, či vysoko flexibilného Perelmanovho Centra v Svetovom obchodnom centre v New Yorku, počíta s výrazným navýšením kapacity sály oproti súčasnosti až na 3000 sediacich a v kombinácii sedenie a státie až na viac ako 5000 ľudí.

Sála zložená z modulárnych častí bude disponovať vertikálnymi protihlukovými stenami, ktoré umožnia flexibilné predelenie na tri fóra rôznych veľkostí na dvoch podlažiach – dve na prízemí a jedno na balkóne. Hlavná sála tak ponúkne organizátorom flexibilitu a rozmanitosť pri plánovaní podujatí. Zatiaľ čo na jednom fóre sa môže konať konferencia, na druhom sa simultánne môže konať koncert alebo premietanie filmu.

Nové námestia aj mestský bulvár

Nový Istropolis počíta s rozšírením verejných priestorov s prístupnou zeleňou až o 50% oproti súčasnosti. Dlhodobo nezaopatrené územie tak ožije o stromy, kríky a dokonca aj kvety. Okrem centrálneho námestia, ktoré bude väčšie, vzniknú v novej štvrti aj námestie pred Filiálkou, mestské námestie a komunitné námestie vo vnútrobloku.

Mestský bulvár z ulíc Vajnorskej, Škultétyho a Kukučínovej prepojí budúcu stanicu Filiálka s podchodom na Trnavskom mýte. Rezidenčná časť predstavuje 30% zastavanej plochy s orientáciou na Škultétyho ulicu alebo do vnútrobloku, v ktorom investor plánuje umiestniť aj detské ihrisko. Súčasťou projektu sú tri administratívne budovy – výšková na Kukučínovej, nízka na Vajnorskej a tretia s napojením na rezidenciu. Nový Istropolis bude zónou bez áut, parkovanie bude zabezpečené v podzemnom parkovisku.

* Podľa prieskumu verejnej mienky Postoje k projektu Nový Istropolis, realizovaného agentúrou Ipsos v máji 2021 na vzorke 1004 Bratislavčanov a ľudí, ktorí do Hlavného mesta dochádzajú za prácou alebo štúdiom.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 21 h

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu