SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Posilnenie výskumu plazmových technológií pre medicínske účely

Výskumné centrum Žilinskej univerzity v Žiline realizuje projekt PLASMABORDER.

(Zdroj: Ing. Martin Šmihál)

Výskumné centrum Žilinskej univerzity v Žiline realizuje projekt PLASMABORDER „Posilnenie výskumno-vývojovej kapacity slovensko-českého cezhraničného regiónu v oblasti plazmových technológií pre medicínske použitie“, kód projektu 304011P709.

Projekt je realizovaný od augusta 2019 do júla 2021 v rámci operačného programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika 2014 – 2020. Okrem Žilinskej univerzity v Žiline projekt realizujú aj partneri Vysoké učení technické v Brňe a Jesseniova lekárska fakulta v Martine Univerzity Komenského.

V rámci projektu je riešený výskum a vývoj plazmového pera pre medicínske použitie, ktoré bude schopné aktívnej regenerácie tkaniva pre široký okruh pacientov, ktorí trpia viacerými závažnými ochoreniami (polyneuropatia, diabetická noha, preležaniny) bez vedľajších negatívnych účinkov s vysokou mierou spoločenského prínosu v cezhraničnom Slovensko – českom území. Výskum v oblasti využitia technológií studenej plazmy pre medicínske použitie patrí medzi inovatívnu a perspektívnu oblasť s vysokou mierou pridanej hodnoty, čo znamená potenciál pre budúcu konkurencieschopnosť Slovenska a Českej republiky.

Hlavný výsledok projektu je vyvinuté a v laboratórnych podmienkach otestované funkčné plazmové pero pre medicínske použitie ako bezkontaktný externý stimulátor, ktorý dokáže inicializovať prírodnú regeneráciu poškodených tkanív.

Ďalším významným výsledkom je vznik cezhraničného výskumného klastra plazmových technológií pre ďalší výskum, transfer technológií a pre zabezpečenie interakcie medzi výskumnými pracoviskami a malými a strednými podnikmi.

Viac informácií o projekte a jeho výstupoch nájdete na stránke www.plasmaborder.eu.

Informácie o programe Interreg V-A SK-CZ: www.sk-cz.eu

„Spoločne bez hraníc“

Projekt je podporovaný z programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika a spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 22 h

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu