SME
Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc

Kúpa bytov za predpredajové ceny potrvá len do konca júna.

KOŠICE. Ceny nehnuteľností na Slovensku neustále rastú. Tento vývoj nezastavila ani pandémia koronavírusu.

Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) zaplatili vlani kupujúci za nehnuteľnosti o takmer 12 percent viac ako rok pred tým.

Zdraželi najmä priestory na bývanie. Napríklad v košickom centre stúpla cena dvojizbových bytov medziročne o štvrtinu.

Investovať sa oplatí

Konateľ spoločnosti ELIT-BYT DEVELOPMENT doc. Roman Frych, PhD upozornil, že aktuálna situácia na realitnom trhu investíciám praje.

„Investície do nehnuteľností sú overené stáročiami a to aj v čase nestability, a tak je tomu podľa mňa aj teraz. Aktuálna situácia na realitnom trhu je veľmi dobrá vďaka dopytu ľudí po nehnuteľnostiach a nízkym úverovým sadzbám. Keď sa pozrieme napríklad na byty v centre Košíc – pri dlhodobom prenájme zabezpečia majiteľovi ročný príjem od 4 do 6 percent sumy investície. Pri krátkodobom prenájme je to od 7 do 15 percent. Byty v centre sú totiž vždy zaujímavou investíciou. Je po nich dopyt a ich cena neustále rastie. Len za posledné roky vzrástla približne o 10 až 30 percent ročne,“ vysvetlil odborník na reality.

Doc. Roman Frych, PhD. očakáva, že ceny nehnuteľnosti v Košiciach porastú aj v horizonte nasledujúcich rokov.

„Neutíchajúci dopyt po bývaní súvisí okrem iného s presunom obyvateľstva z vidieka a menších sídiel do krajských miest. Do Košíc prúdia za prácou a vzdelaním ľudia z celého východného Slovenska. Mnohí z nich sa tu sťahujú natrvalo, čiže si musia zadovážiť aj bývanie,“ povedal zástupca spoločnosti ELIT-BYT DEVELOPMENT.

Košice majú potenciál

Napriek tomu, že sa v Košiciach podarilo naštartovať výstavbu, zatiaľ sa mestu úplne nedarí napĺňať potenciál, ktorý ako metropola východu má.

„Veľmi ma mrzí, že veľa mladých ľudí z Košíc odchádza do Bratislavy, Prahy, či iných európskych metropol. Dôvodom je, že sa tieto mestá rozvíjajú oveľa rýchlejšie a tým pádom ponúkajú aktívnym mladým ľuďom oveľa viac možností uplatnenia. S rozvojom mesta úzko súvisí aj výstavba, pretože ľudia potrebujú niekde bývať, študovať i pracovať. Košice ako ekonomické i kultúrne centrum východného Slovenska majú obrovský potenciál. V súčasnosti je však administratívny proces pred začiatkom výstavby veľmi zdĺhavý. Získanie stavebné povolenie trvá za bežných okolností tri až štyri roky. Za takýchto podmienok si každý investor veľmi dobre rozmyslí, či tu začne stavať,“ povedal doc. Roman Frych, PhD.

Pripomenul, že Košice patrili v minulosti medzi najvýznamnejšie mestá strednej Európy.

„Históriu Košíc formovali aktívni ľudia, ktorí boli schopní presadiť sa kdekoľvek vo svete. Krásne centrum je i dnes dôkazom úspešného príbehu tohto mesta, ale aj odvahy jeho obyvateľov stavať jedinečnú architektúru. Dnes, žiaľ, niektoré z historických budov chátrajú,“ povedal developer.

Bývanie v paláci

Spoločnosť ELIT-BYT DEVELOPMENT chce prinavrátiť mestu aspoň časť z jeho bohatej histórie. Roky zanedbanému Tostovmu palácu neďaleko Parku na Moyzesovej ulici chce totiž vdýchnuť život rozsiahlou rekonštrukciou.

Po jej dokončení bude budova slúžiť na to, na čo bola v roku 1912 postavená – teda ako luxusné bývanie.

„Budova Tostovho paláca vznikla ako honosný bytový dom na začiatku 20. storočia. Je to jedna z unikátnych secesných stavieb v Košiciach. Jej autorom bol budapeštiansky architekt Denes Gyorgyi. Po rekonštrukcii chcem budove vrátiť jej historickú funkciu, čiže v nej budú luxusné byty. Obyvatelia Košíc tak budú môcť opäť bývať v paláci,“ opísal svoje plány konateľ spoločnosti.

Priznal, že myšlienka na realizáciu tohto projektu v ňom zrela niekoľko rokov.

Táto krásna stavba ma zaujala ešte pred rokmi, ale nemal som odvahu sa pustiť do tak náročného projektu. V tomto čase sme pracovali iba na novostavbách, ale myšlienka na rekonštrukciu ma neopustila. Po dvoch rokoch rozmýšľania som sa rozhodol, že idem do toho. Bral som to ako osobnú výzvu a zároveň som chcel Košičanom vrátiť kus histórie,“ zdôvodnil svoje rozhodnutie konateľ, ktorý prezradil, že má sám veľmi kladný vzťah k histórii.

Pripustil, že najväčšími úskaliami je pri obnove národnej kultúrnej pamiatky byrokracia.

„Rekonštrukcia historických budov a reštaurátorské práce sú veľmi zložitým a finančne náročným procesom. Celý ho realizujeme z vlastných finančných zdrojov, bez podpory štátu. Najväčším problémom bola byrokracia pri vybavovaní povolení. Celé to trvalo približne 3 roky.“

Práce na projekte však napredujú podľa plánov.

„S povolením pamiatkarov sme už dokončili hydroizoláciu i výmenu strechy. Pokračujeme ďalej v kompletnej rekonštrukcii, ktorá v sebe zahŕňa aj reštauračné práce,“ doplnil developer.

Predpredajová cena končí za necelý mesiac

Po ukončení obnovy si Tostov palác zachová svoju nezameniteľnú historickú podobu.

„Bývanie v ňom bude spájať komfort 21. storočia s autentickou atmosférou historických Košíc. Po predstavení projektu verejnosti sme dostali veľmi pozitívnu spätnú väzbu. Ľudia ocenili hlavne to, ako bude palác vyzerať. Kvalita projektu sa odrazila aj pri predaji bytov. Tých máme v súčasnosti predaných 75 percent. Priestory na bývanie sú v ponuke ešte stále za predpredajové ceny, ktoré sú o zhruba 8 až 10 percent nižšie. To však platí len do 30 júna,“ upozornil doc. Roman Frych, PhD.

Záujemcom o toto bývanie sú ešte stále k dispozícii 2-, 3- a 4-izbové byty.

„Určite by som spomenul náš najväčší 4-izbový byt, ktorý sa predáva s extra priestorom. Dovedna 188 štvorákov umožní jeho budúcemu majiteľovi splnenie sna o ideálnom dome v centre mesta. Záleží už potom iba od jeho fantázie a potrieb, či tento priestor navyše využije ako posilňovňu, pracovňu s knižnicou, vinotéku alebo saunu. Veľkorysú plochu môžu oceniť aj rodiny s deťmi. Uplatnenie hlavne počas letných dní určite nájde aj terasa, ktorá prislúcha k tejto nehnuteľnosti,“ doplnil developer.

Majitelia bytov dostanú od spoločnosti ELIT-BYT DEVELOPMENT darček v podobe služieb profesionálneho interiérového dizajnéra, ktorý im pomôže premeniť nové byty na skutočný domov.

Viac informácii: www.tostovpalac.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 24. jún

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu