SME

Svetová ekonomika sa po pandémii opäť prebúdza

V 1. štvrťroku tohto roka bol zaznamenaný najväčší nárast dôvery v ekonomiku v celej histórii globálneho prieskumu ACCA

Praha, 3. júna 2021 – Do konca tohto roka by sa mohla globálna ekonomika vrátiť na rovnakú úroveň ako pred pandémiou. Ako ukazuje najnovší ekonomický prieskum medzinárodnej asociácie ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants), dôvera v globálnu ekonomiku stúpa – či už ide o rast zákaziek, zamestnanosti alebo investícií. Zväčšujú sa však obavy z inflácie a neistota v ekonomike stále pretrváva.

Ekonomický prieskum Global Economic Conditions Survey: Q1 2021, ktorého sa zúčastnila tisícka účtovných a finančných profesionálov z celého sveta, zaznamenal v 1. štvrťroku 2021 najväčší skok v dôvere v ekonomiku za celých 12 rokov jeho existencie. Ide pritom o najväčší prieskum z hľadiska počtu respondentov i rozsahu ekonomických premenných, ktoré sleduje. Počet optimistickejších profesionálov z oblasti financií vzrástol v porovnaní s tými menej optimistickými o 26 bodov.

Globálne ekonomické vyhliadky na tento rok posilnili veľmi silné fiškálne stimuly v USA. V 1. Q sa zvýšil aj globálny index objednávok, ktorý je menej nestály než miera dôvery v ekonomiku, a je v súlade s očakávaným oživením globálnej ekonomiky, ktorý ACCA predpokladá v druhej polovici tohto roka.

„Stav barometra globálnej ekonomiky meraný ACCA dáva za prvý štvrťrok tohto roku oveľa optimistickejší obraz než predchádzajúce merania. Dôvera profesionálov z oblasti financií, či už pracovníkov finančných oddelení alebo napríklad finančných riaditeľov, vzrástla najviac v histórii prieskumu. Zahájenie vakcinácie dramaticky zlepšilo vyhliadky na ukončenie ekonomickej krízy zavinenej pandémiou covidu,“ hovorí Viera Kučerová, riaditeľka ACCA pre Česko, Slovensko a Maďarsko, a dopĺňa: „Rast dôvery v oživenie ekonomiky zaznamenávame aj u finančných profesionálov v Českej republike, i keď nebude také rýchle a bude závisieť na vývoji nemeckej ekonomiky a raste automobilového priemyslu. Pandemická kríza však priniesla niektorým sektorom pozitívny impulz – ide napríklad o IT či inovatívne technológie využívajúce nanovlákna. Českej ekonomike môže pomôcť aj odložený dopyt domácností, ktorý je vidieť na veľkom objeme úspor.“

Obavy z krachu odberateľov klesli

Dva indexy „strachu“ – merané obavami, že zákazníci a dodávatelia môžu ukončiť podnikanie – v prieskume Q1. poskytli protichodné správy. Obavy z toho, že by zákazníci ukončili podnikanie, významne poklesli. Avšak obavy, že by tak učinili dodávatelia, sa mierne zvýšili. Oba indexy sú stále na relatívne vysokých úrovniach, čo podtrhuje vysokú mieru neistoty, ktorá v globálnej ekonomike prevláda (pozri graf).

Čo sa týka regionálneho rozdelenia, dôvera v ekonomiku najviac poskočila v USA, kde kombinované účinky vakcín a fiškálne stimuly pozitívne zmenili v posledných mesiacoch výhľady na ďalšie obdobie. Južná Ázia a Ázijsko-pacifická oblasť tiež zaznamenali oveľa väčšiu dôveru, čo odráža lepšie vyhliadky domáceho a globálneho dopytu. Západná Európa, Afrika a Stredný východ vykazovali miernejšie zvýšenie dôvery, ale sentiment vo všetkých hlavných regiónoch sa zlepšil (pozri graf).

Čo sa týka vývoja objednávok – predstavujúcich skutočné ekonomické aktivity – došlo v prvom štvrťroku k najväčšiemu rastu v USA. Na Strednom východe bolo tiež zjavné oživenie objednávok medzi firmami, k čomu prispel rast cien ropy. Nárast objednávok hlásených v západnej Európe bol však malý, čo odráža pokračujúcu vysokú mieru infekcie covid a súvisiace obmedzenia. Afrika bola jediným významným regiónom, ktorý zaznamenal pokles objednávok, i keď veľmi malý.

Tri faktory, ktoré ovplyvnia ekonomiku

Analýza globálneho ekonomického výhľadu ACCA vytvára optimistický obraz na zvyšok roka 2021. Vývoj ekonomiky budú v budúcich mesiacoch výrazne ovplyvňovať tri faktory:

  • Najvýznamnejším faktorom je vakcinácia, ktorej miera sa v jednotlivých krajinách značne líši. Zjednodušene povedané, očkovanie môže nahradiť „uzamknutie“ spoločnosti a ekonomiky ako prostriedok kontroly covidu-19, čo umožní návrat ekonomických podmienok do normálu.
  • Dôležitá je aj politika, najmä fiškálny stimul v USA bude mať tento rok pozitívne vedľajšie účinky na veľa ďalších ekonomík.
  • Zdrojom zvýšeného dopytu môžu byť najmä vo vyspelých ekonomikách nahromadené úspory z obdobia, keď boli výdaje obmedzené.

Podľa týchto kritérií majú USA a Veľká Británia lepšie vyhliadky na rast než eurozóna vrátane Českej republiky. Čína bude pravdepodobne aj naďalej zaznamenávať silný rast. Veľa rozvíjajúcich sa trhov bude ťažiť zo zvýšeného celosvetového dopytu, ale preočkovanie populácie tu pravdepodobne zostane do konca roka 2021 nízke.

Obavy z rastu inflácie

Silné ekonomické oživenie s pokračujúcim globálnym uvoľňovaním menovej a fiškálnej politiky vyvolalo obavy z rizík rastu inflácie. Miera celkovej inflácie vzrastie v nadchádzajúcich mesiacoch z doterajších veľmi nízkych úrovní, pretože sa do spotrebiteľských cien premietnu vyššie ceny komodít a prepravy. Táto nákladová inflácia však bude dočasná, ak nebude zodpovedať trvalej dopytovej inflácii spôsobenej rýchlym ekonomických rastom.

„Očakávaná silná miera rastu HDP v USA v tomto roku zvýšila doterajšie inflačné očakávania. Inde však oneskorený účinok hlbokých recesií z roku 2020 pribrzdí infláciu. Napriek tomu je z pohľadu troch až piatich rokov vyššie riziko, že inflácia bude mať rastúci trend o niekoľko percentných bodov v porovnaní s tým pred pandémiou. Dve tretiny respondentov výskumu uviedli, že očakávajú jej rast do piatich rokov,“ hovorí Viera Kučerová.

Na predkrízovú úroveň sa môžeme vrátiť už tento rok

„Riziká spojené s mutáciou vírusu a rýchlosťou a účinnosťou očkovania zostávajú vysoké. ACCA má tri scenáre vývoja globálnej ekonomiky. Všetky prinášajú oveľa lepší výhľad na kondíciu svetovej ekonomiky a ukazujú vyšší rast globálnych ekonomických aktivít než v 4. štvrťroku 2020. Podľa hlavného modelu prognózy ACCA sa ekonomika vráti na predpandemickú úroveň na začiatku roka 2022. Existuje však veľká šanca, že sa to podarí už v druhej polovici tohto roka,“ dodáva Viera Kučerová z ACCA.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  2. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  3. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  4. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  5. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 800
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 842
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 493
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 084
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 993
  6. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 2 846
  7. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 605
  8. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov 2 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Rekordné predaje AURES Holdings v prvom štvrťroku posilnila generatívna AI v kontaktnom centre.


51m

Firmám a inštitúciám, v ktorých sa IT technika používa pravidelne, vznikne potreba vymeniť staré elektrozariadenia za nové.


INZERCIA 3 h

Novinka z Bruselu zmení životy 100 miliónov Európanov so zdravotným postihnutím.


INZERCIA 11 h
SkryťZatvoriť reklamu