SME

Začíname prikrmovať: Ako vybrať detskú ovocnú výživu?

Prečítajte si podrobný návod, kedy a ako začať prikrmovať, po akých surovinách siahnuť a ako vybrať správnu detskú výživu.

Hovorí sa, že čím je dieťa menšie, tým je starostlivosť oň jednoduchšia. Z pohľadu stravovania to rozhodne platí. S pribúdajúcimi mesiacmi je do mlieka potrebné zakomponovať aj prvé príkrmy. Ako sa však zorientovať v tom množstve odporúčaní? Po akých surovinách a príchutiach detskej výživy siahnuť v úplných začiatkoch? Ako vedieť, kedy s príkrmami začať a ako rozlíšiť, či všetko, čo robíme, robíme správne? Všetky odpovede nájdete v článku.

Prvou a jedinou stravou, ktorú dieťa hneď po narodení pozná, je materské mlieko, prípadne dojčenskú stravu, ktorá je jeho náhradou. V tomto jedle nachádza nielen energiu, ale aj všetky živiny, ktoré potrebuje do svojich 6 mesiacov. Výnimkou je vitamín D, ktorý materské mlieko neobsahuje, preto sa novorodencom podáva vo forme výživového doplnku.

Prečo treba s prikrmovaním počkať až do 6. mesiaca?

Materské mlieko priamo od matky je najlepšou formou výživy, akú môžeme dieťaťu dopriať. Je preň nielen formou výživy, ale poskytuje mu aj silnú dávku živín a vitamínov potrebných pre budovanie silnej imunity. Materské mlieko tak deti chráni pred rôznymi chorobami, infekciami a vírusmi číhajúcimi v okolí. A čím dlhšie sme dieťaťu schopní materské mlieko poskytnúť, tým lepšie. Ak nám to okolnosti dovoľujú, určite by sme mu ho do dosiahnutia 6 mesiacov nemali odopierať.

Materské mlieko má však zároveň aj mnoho ďalších výhod. Je zadarmo, máte ho vždy a všade so sebou a bez akýchkoľvek starostí je vždy ohriate na ideálnu teplotu.

Polrok, počas ktorého dieťa prijíma len materské mlieko, mu zároveň poskytne dostatočný čas na to, aby sa mohlo s novinkou, za ktorú príkrmy spočiatku považuje, dokonale vyrovnať. S celou touto novou situáciou sa tak bude môcť lepšie zžiť, a tak tento prechod aj oveľa jednoduchšie zvládne.

Okrem toho je oveľa jednoduchšie kŕmiť 6 mesačné dieťa než to, ktoré má, povedzme, 4 mesiace. U novorodencov totiž chvíľu trvá, kým sa žuvací a prehĺtací reflex vyvinie do takej miery, aby celý príkrm neskončil kdesi mimo úst. Zároveň má dieťa v tomto veku už lepšie vyvinuté jednotlivé chute. Problém už mu nerobí ani kaša či mierne hrudkovité jedlá, preto nemusíte každý príkrm mixovať do dokonale jemnej zmesi.

Ako zistíte, či je vaše dieťa pripravené na príkrmy?

Tak, ako pri všetkom, aj pri príkrmoch treba mať na pamäti, že každé dieťa je individuálne, preto nemusí do bodky spĺňať všeobecne dané pravidlá. 6. mesiac preto nemusí byť pre zahájanie prvých príkrmov vždy smerodajný. Tak, ako to platí v rámci mnohých prípadov súvisiacich s rastom a vývojom novorodenca, aj prvé príkrmy si dieťa väčšinou vypýta samé. Nie doslova, samozrejme, no ak si ho dostatočne všímame, určite túto „nápovedu” neprehliadneme.

Všímať by sme si pritom mali 3 základné znaky. Všetky sa začínajú prejavovať v období okolo 6. mesiaca a jasne nás upozorňujú na to, že dieťa je už pripravené kombinovať materské mlieko s prvými príkrmami.

Ktoré 3 znaky by ste si mali všímať:

  1. Bezproblémové sedenie a stabilné držanie hlavy. Jedným z prvých znakov nevyhnutných pre podávanie prvých príkrmov je schopnosť dieťaťa sedieť a držať hlavu vzpriamene bez akýchkoľvek väčších problémov. Kým dieťa nedokáže v tejto polohe obsedieť samé, bez nevyhnutnej pomoci rodiča, treba s príkrmami počkať. V žiadnom prípade nezačínajte dieťa kŕmiť príkrmami vo vodorovnej, resp. ležiacej polohe. Na hustú zmes, akou sú príkrmy, totiž nie je zvyknuté, a tak by sa veľmi rýchlo mohlo stať, že sa začne dusiť.
  2. Koordinácia očí, rúk a úst. Prvé príkrmy sú pre deti nielen jedlom, ale hlavne novým zážitkom. Mávanie lyžicou plnou novej neznámej hmoty pred tvárou dieťaťa je preň novým impulzom, ktorý aktivuje jeho zvedavosť. Ak teda vidíte, že vás dieťa počas toho, ako príkrm naberáte na lyžicu, sleduje, dvíha ruky či intuitívne otvára ústa, nepochybne je to znak, ktorý vám hovorí, že vaše dieťa je už na prvé príkrmy pripravené.
  3. Viac prehĺtania než vypľúvania. Je pravda, že tento krok si vyžaduje viac tréningu a nepríde vždy automaticky. Napriek tomu by obdobie prvých príkrmov nemalo spočívať LEN v ich vypľúvaní. Ak aspoň malú časť z príkrmu dieťa neskonzumuje, zrejme ešte na toto obdobie nie je úplne pripravené.

Falošné signály

Uponáhľané rozhodnutia pre zahájenie obdobia prvých príkrmov môžu často vyplývať z falošných signálov, na základe ktorých súdime, že už zrejme nastal „ten správny čas”. Príkladom je nadmerné žuvanie si pästí, časté nočné prebúdzanie sa či častejšia frekvencia dojčenia alebo kŕmenia. Všetko toto sú však znaky, ktoré sú bežným detským správaním, a tak nemusia nevyhnutne znamenať, že dieťa cíti väčší pocit hladu, a že je teda pripravené na zavedenie prvých príkrmov.

Vybavenie, ktoré budete pri podávaní prvých príkrmov potrebovať

Aj samotné falošné signály však môžu byť k niečomu užitočné – napríklad vám dávajú znamenie, že je čas doplniť do domácnosti všetko potrebné vybavenie, ktoré budete pri podávaní prvých príkrmov potrebovať. Toto je zoznam vecí, na ktoré by ste rozhodne nemali zabudnúť:

  • Jedálenská stolička. Akonáhle prejdete z materského mlieka na prvé príkrmy, musíte zmeniť aj polohu, v akej vaše dieťa potravu prijíma. Aby mohlo pevnejšiu stravu bezpečne prehĺtať, musíte ho z ľahu posadiť do vzpriamenej polohy. Bezpečie v tomto prípade poskytne jedálenská stolička, v ktorej je dieťa potrebné pripútať aj bezpečnostným pásom. Jedálenská stolička je totiž vysoká a rýchlo by sa mohlo stať, že sa z nej vyšmykne a ublíži si.
  • Podbradníky. Veľa podbradníkov. Verte, že nech už budú akékoľvek, všetky ich využijete. Veľmi praktickou voľbou sú napríklad silikónové podbradníky s priestorom na zachytávanie zvyškov jedla. Veľmi jednoducho sa udržiavajú a po dokŕmení ich jednoducho opláchnete teplou vodou. Náročnejšie na údržbu sú potom poplastované či plátenné podbradníky, po ktorých niektorí rodičia siahajú najmä kvôli lepšej ohýbateľnosti.
  • Mäkké lyžice. Pri zavádzaní prvých príkrmov nie je vhodné používať lyžice a lyžičky z klasického príboru. Určite by ste mali siahnuť po silikónových lyžiciach vyvinutých špeciálne pre potreby podávania prvých príkrmov. Deťom sa totiž v tomto období často prerezávajú prvé zuby, a tak môže byť pre ne kŕmenie tvrdou lyžičkou oveľa viac bolestivejšie, než si myslíte.
  • Malá plastová miska. Ak nechcete, aby obdobie, kedy začínate s príkrmami, bolo sprevádzané črepmi, mali by ste si vopred zadovážiť aspoň niekoľko kusov misiek určených priamo pre toto obdobie. Riešením môže byť aj obyčajná malá plastová miska, ktorá sa pri prípadnom páde nerozbije. Oveľa praktickejšie sú však misky so silikónovým povrchom, ktoré sa akoby prilepia na povrch stola. V takomto prípade si môžete byť istí, že počas prípadných nehôd, ku ktorým počas kŕmenia veľmi často dochádza, nebudú na zemi ani črepy ani zvyšky jedla.
  • Prvý pohár. Ruka v ruke s prvými príkrmami ide aj dopĺňanie pitného režimu. Vášmu dieťaťu by ste preto mali zaobstarať aj prvý pohár. Ideálne bude, ak aj ten bude vyrobený zo silikónu či aspoň z odolnejšieho plastu. Verte, že na zemi skončí nespočetne veľakrát, a to by obyčajný plast naozaj nemusel vydržať.
  • Špinavá podložka. Na túto pomôcku je počas prvých príkrmov naozaj dobré pamätať. Pri každom kŕmení je totiž dobré podložiť jedálenskú stoličku podložkou, na ktorej skončia prípadné zvyšky jedla. Ideálne je, ak aj v tomto prípade zvolíte plastový či silikónový povrch, aby ste po skončení kŕmenia mohli podložku jednoducho opláchnuť pod tečúcou vodou vo vani či v sprchovom kúte.

Hygienické a bezpečnostné pravidlá

Obdobie podávania prvých príkrmov je pre dieťa zároveň skúškou jeho imunity. Prvýkrát totiž konzumuje niečo iné než je materské mlieko, a teda sa do jeho tela môžu dostať aj prípadné baktérie či vírusy. Ako rodičia by sme preto mali zvýšiť pozornosť a uplatňovať v praxi niekoľko základných hygienických a bezpečnostných pravidiel, ktorými budeme prípadné riziká eliminovať. Dodržiavať by sme mali najmä tieto pravidlá:

  1. Dôkladné umývanie rúk. Bezprostredne pred prípravou príkrmu si vždy dôkladne umyte ruky. Zabránite tak baktériám a vírusom dostať sa na povrch zeleniny či ovocia, z ktorého plánujete príkrm pripravovať. Zároveň tak eliminujete riziko prípadnej choroby u vášho dieťaťa.
  2. Hotový príkrm vždy ochlaďte a otestujte. Teplota príkrmu, ktorá sa vám zdá byť v poriadku, nemusí byť v poriadku aj pre vaše dieťa. Preto zakaždým, keď príkrm uvaríte, mali by ste ho nielen schladiť, ale aj otestovať. Overeným spôsobom je testovať príkrm tým, že si z neho malé množstvo kvapneme na pokožku ruky. Ak nepociťujete pálenie, mala by byť jeho teplota optimálna aj pre vaše dieťa.
  3. Suroviny vždy umyte a ošúpte. Myslite na to, že príkrm treba vždy pripravovať z ošúpaného ovocia a zeleniny. Šupky totiž obsahujú zložky, ktoré detský žalúdok ešte nedokáže stráviť.
  4. Vyhýbajte sa tvrdým a surovým jedlám. Nech vám ani nenapadne pridávať do prvých príkrmov tvrdé suroviny ako napríklad orechy. Všetko, čím dieťa kŕmite, by malo byť rozomleté do formy tekutej kaše. Okrem toho sa snažte vyhýbať aj príkrmom pripraveným zo surových surovín. Tepelnou úpravou sa z nich totiž odparia aj prípadné baktérie a vírusy, ktoré by im najmä v prvých týždňoch prikrmovania mohli spôsobiť nemalé zdravotné ťažkosti.
  5. Malé okrúhle suroviny vždy nakrájajte. Neskôr, keď má už dieťa prvé príkrmy dávno za sebou, môže konzumovať aj surové ovocie a zeleninu. V prípade malých okrúhlych surovín však nezabúdajte, že by ste ich vždy mali nakrájať. Reč je napríklad o hrozne, malých cherry paradajkách či čučoriedkach, ktorých okrúhly tvar môže dieťaťu veľmi rýchlo zabehnúť.
  6. Ak dieťa je, vždy buďte pri ňom. Niekedy si možno povieme, že pri jedle sa predsa nemôže stať nič zásadné, no opak je pravdou. Dusenie sa s jedlom nie je u detí ničím neobvyklým, preto keď jedia, vždy by ste mali byť pri nich pre prípad, že by sa naozaj začali dusiť.

Čo všetko si treba uvedomiť v začiatkoch prvých príkrmov?

Začiatky pri prvých príkrmoch bývajú ťažké. Často máte pocit, že celá vaša snaha vychádza nazmar a ešte si k tomu celému zarobíte prácu navyše. Príkrmy sú totiž neraz všade naokolo, len nie v ústach vášho dieťaťa. Nič si však z toho nerobte – základom je nevzdať sa a vytrvalo pokračovať v tejto snahe aj naďalej.

Aby ste celé toto obdobie uľahčili nielen sebe, ale aj vášmu dieťaťu, riaďte sa niekoľkými jednoduchými pravidlami. Pomôžu vám myslieť pozitívne a čiastočne odbúrať nielen psychické napätie, ale aj časť povinností. Toto sú ony:

  1. Prvé príkrmy pripravujte v malých množstvách. Nevyrábajte si zbytočné povinnosti tým, že budete prvé príkrmy pripravovať v hojných množstvách. Nejdete predsa variť obed pre celú rodinu, idete pripravovať príkrm pre dieťa, ktoré z neho počas prvých dní zje maximálne niekoľko malých lyžičiek. Celkom preto stačí, ak budete príkrmy pripravovať v malých množstvách, takže ich budete mať raz-dva hotové.
  2. Nerobte si starosti, ak toho vaše dieťa zje žalostne málo. Cieľom úvodných dní (a niekedy aj týždňov) prvých príkrmov nie je, aby sa vaše dieťa zasýtilo. Cieľom je, aby ochutnalo rôzne nové chute, ako aj kašovité či mierne hrudkovité formy jedál a postupne si ich osvojovalo. Zároveň musíte brať do úvahy fakt, že dieťa sa v prvých dňoch prikrmovania potrebuje naučiť aj to, ako sa v ústach vôbec popasovať s potravou, ktorá nie je stopercentne tekutá, či to ako ju prehltnúť. Pre dieťa sú dni prvých príkrmov dňami plnými úplne nových podnetov. Neočakávajte preto, že v nich bude vidieť rovnaké ciele, aké v nich vidíte vy.
  3. Pri stanovení tempa nechajte rozhodovať dieťa. Pri stravovaní prvými príkrmami si dieťa osvojuje úplne nové zručnosti. Aj tu však platí, že každé dieťa je iné. Niektoré z nich sa naučia prijímať nové chute a formy príkrmov rýchlejšie, iným to ide pomalšie. Nečakajte preto, že to celé musí ísť ako masle. Nemusí. A vy ste tu ako rodič na to, aby ste vášmu dieťaťu poskytli toľko času, koľko potrebuje. Aby ste to s ním neustále a neoblomne skúšali, venovali mu množstvo pozornosti, veľa ho povzbudzovali a poskytovali mu chválu za každý malý krôčik, ktorý pri osvojovaní si prvých príkrmov urobí.
  4. Dajte dieťaťu možnosť, aby sa príkrmov dotklo. Toto pravidlo mamičky nerady dodržiavajú, pretože vedia, že po ňom budú musieť upratať či dokonca prezliecť dieťa od hlavy po päty. Radosť, akú však dieťa pocíti z toho, že sa jedla dotkne, je často priam nepredstaviteľná. Je to preň priestor pre bádanie a možnosť zoznámiť sa s niečím doteraz nepoznaným, vďaka čomu si môže oveľa rýchlejšie osvojiť aj samotný proces kŕmenia. Samozrejme, treba vedieť odhadnúť hranicu medzi spoznávaním a vystrájaním, pretože dlhé máčanie sa v miske plnej príkrmu iste neprinesie efekt, aký by ste chceli.
  5. Rešpektujte, ak vám dieťa naznačí, že na dnes bolo príkrmu dosť. Pri zavádzaní prvých príkrmov je dôležité, aby ste rešpektovali nielen tempo, ale aj pocity svojho dieťaťa. Často vám totiž ono samo ukáže, či je hladné alebo nie. Ak preto pevne uzavrie ústa či odvracia hlavu od lyžičky mieriacej do úst, s kŕmením prestaňte. Rovnako sa nesnažte nasilu mu otvárať ústa. Ak pri pohľade na lyžičku plnú príkrmu dostane chuť ho ochutnať, verte, že ústa otvorí aj samé. Žiadne donucovacie prostriedky v tomto prípade nezaberajú a jediné, čo nimi môžete docieliť je, že dieťa s vami nebude spolupracovať ani nabudúce. A to predsa nechcete.
  6. Väčšinu energie a živín bude dieťa aj naďalej čerpať z materského mlieka. Nezabúdajte, že zahájenie obdobia prvých príkrmov neznamená koniec dojčenia či kŕmenia dieťaťa dojčenskou stravou. Prvé príkrmy vášmu dieťaťu totiž nenahradia stravu, na ktorú bolo doteraz zvyknuté. Vaše dieťa bude aj naďalej závislé od materského mlieka, z ktorého bude čerpať väčšinu živín a energie, preto prístup typu “nejedol si, keď si mohol, takže teraz nič nedostaneš” v tomto prípade rozhodne nie je na mieste.
  7. Suroviny pri príprave prvých príkrmov príliš nekombinujte. Pri príprave príkrmov je síce dobré vyskúšať viaceré druhy zeleniny a ovocia, no v začiatkoch by sme k ich kombináciám či častému striedaniu mali pristupovať opatrne. Začnite jednou surovinou a odsledujte prípadné reakcie na tele dieťaťa počas nasledujúcich 3-5 dní. Niektoré suroviny totiž nemusia vášmu dieťaťu vyhovovať. Môže ho napríklad bolieť brucho, dostať zápchu či nepríjemnú alergickú reakciu. Žiaľ, ak vášmu dieťaťu pripravujete každý deň príkrm z inej suroviny, nemáte šancu zistiť, ktorá z nich je tá problémová.
  8. Príchute prvých príkrmov opakujte, aj keď vášmu dieťaťu zdanlivo nechutia. Ak sa dieťa pri niektorej z príchutí príkrmu tvári, že mu nechutí, nič si z toho nerobte. Aj v tomto treba byť trpezlivým. Dieťa v tomto veku totiž nevie úplne rozlíšiť, či príkrm, ktorý sa ocitne v jeho ústach, je chutný alebo nie. Ide skôr o to, že si na jeho chuť potrebuje len zvyknúť. Práve preto sa často stáva, že sa pri prvých 10 (alebo aj viacerých) pokusoch bude tváriť odmietavo, kým jedenásty pokus bude úplne v poriadku. S prvými príkrmami je to totiž často “ako na hojdačke”, a tak sa dni, kedy toho dieťa zje relatívne dosť, budú prirodzene striedať s dňami, kedy odmietnu úplne všetko. Avšak, nebojte sa, je to úplne normálne.
  9. Prvé príkrmy nedochucujte. Keď počas prípravy náhodou ochutnáte niektorý z príkrmov, najradšej by ste ho niečím dochutili, aby chutil aspoň trochu príjemne. Na takéto nápady však rýchlo zabudnite! Cukor alebo soľ a už vôbec nie koreniny by ste totiž do prvých príkrmov nemali vôbec pridávať. Detský metabolizmus v období 6 mesiacov ešte totiž nie je prispôsobený na to, aby sa dokázal vysporiadať s akýmkoľvek dochucovadlom.
  10. Buďte vášmu dieťaťu vzorom. Deti vždy nasledujú vzor, preto je normálne, že už bábätká kopírujú svojich rodičov. Počas kŕmenia prvými príkrmami by ste preto mali vášmu dieťaťu venovať maximum pozornosti. Sadnite si čo najbližšie k nemu a udržujte s ním silný očný kontakt. Kŕmenie mu najskôr ukážte na sebe a prvú lyžičku príkrmu nasmerujte do svojich úst. Verte, že deti to po vás budú chcieť zopakovať. Určite sa počas kŕmenia vyhýbajte sedeniu pred televízorom, nepozerajte rozprávky a ani mu neukazujte zábavné hry či videá na tablete. V procese zahajovania prvých príkrmov je dôležitý rodič a dieťa, nič viac. Preto sa počas kŕmenia snažte tento pocit vyvolať aj vo vašom dieťati.

Akou formou príkrmu je vhodné začať?

V úvode môže byť ťažké zvážiť, ktorým druhom príkrmu je vhodné začať. Riadiť sa preto oplatí týmito pravidlami:

Najskôr siahnite po pyré

V úplných začiatkoch je dobré pripravovať príkrmy vo forme pyré, ktoré má zo všetkých príkrmov najjemnejšiu textúru. Tento príkrm je najčastejšie dostupný vo forme detskej výživy. Ideálne je pritom siahnuť po 100 % ovocnom pyré, ktoré je najlepšou formou detskej výživy aj z hľadiska obsahu vitamínov a potrebných živín. Pri výbere preto dbajte na to, aby detská výživa, ktorou deti kŕmite, bola najmä kvalitná a výživná.

Výhodu majú v tomto smere rodičia, ktorí majú možnosť pripravovať detskú výživu z doma dopestovaných surovín. Ak však takúto možnosť nemáte, môžete siahnuť napríklad po 100 % ovocnej výžive Bubko. Tieto zdravé ovocné maškrty sú vyrobené z čerstvo natrhaných bobúľ bez pridaného cukru či akýchkoľvek druhov farbív a konzervantov. Na ich zahustenie a osladenie sú použité výhradne jablká, preto sú naozaj 100 % ovocnou detskou výživou bez cukru v BIO kvalite bez umelých prísad. Ako prvú môžete vyskúšať napríklad 100 % ovocnú výživu bez cukru s príchuťou hrušky, ktorá vaše dieťa nielen zasýti, ale zároveň mu doplní aj potrebné tekutiny.

Ovocná výživa BubkoOvocná výživa Bubko (zdroj: Bobule.sk)

Kašovité a hrudkovité príkrmy podávajte až neskôr

Kašovité a hrudkovité príkrmy by mali byť až „druhou métou” prikrmovania. Siahnuť by ste po nich mali až v momente, keď vidíte, že vaše dieťa bez akýchkoľvek problémov zvláda príkrmy vo forme pyré. Pyré totiž stačí len prehltnúť, preto deťom svojou konzistenciou pripomína samotné materské mlieko. V prípade kaše či hrudkovitého príkrmu už však deti musia čiastočne zapojiť aj žuvanie a to im (najmä spočiatku) môže robiť problém. Aj v tomto prípade však stačí, ak budete trpezliví a verte, že všetko časom pôjde tak, ako má. Hrudkovité a kašovité formy prvých príkrmov im najskôr skúste ponúknuť v malých množstvách (pokojne môžete namiesto lyžice použiť prst) a sami uvidíte, ako na ne bude vaše dieťa reagovať.

Vek dieťaťa 6 mesiacov: Začíname s prvými príkrmami. Aký režim si nastaviť?

Už viackrát sme písali, že s prvými príkrmami začíname zhruba vo veku 6 mesiacov. To sa síce ľahko povie, no v praxi oveľa ťažšie predstaví. Vy aj dieťa by ste sa mali totiž prestaviť na úplne nový režim. Ako by teda obdobie prvých príkrmov malo v praxi vyzerať?

V prvom rade netlačte na pílu a nerobte z prvých príkrmov jadrovú fyziku. Doprajte čas sebe aj dieťaťu a nesnažte sa z prikrmovania robiť nejaký fixný rituál. Snažte sa k celej situácii pristupovať spontánne. Ak máte rozlietaný deň a nič nestíhate, ste nervózni vy aj dieťa, tak si určite nenakladajte ďalší stres tým, že pripravíte príkrm a ešte budete od dieťaťa očakávať aj to, že ho zje. Verte, že takýto prístup je celkom zbytočný. Namiesto toho si vyberte čas, keď ste obaja v pohode a podvedome cítite, že dnes by to snáď mohlo vyjsť.

Ideálny čas, kedy by ste mali dieťaťu ponúknuť príkrm, je čas, v ktorom sa obvykle chystáte na dojčenie. To znamená, že dieťa by nemalo byť najedené, no zároveň treba vystriehnuť čas, kedy nie je ani priveľmi hladné. Ak sa vám podarí tento čas správne odhadnúť, môžete si byť istí, že dieťa s vami bude spolupracovať. Ak sa mu podarí prehltnúť prvé sústo príkrmu a zistí, že to uspokojuje jeho pocit hladu, vyhrali ste. Ak mu však príkrm ukážete v momente, keď už nedokáže myslieť na nič iné len na mlieko, môžete celý proces kŕmenia rovno zabaliť.

V období prvých príkrmov ich dieťa nepotrebuje jesť niekoľkokrát za deň. Celkom stačí, ak mu príkrm podáte len jedenkrát denne, vyslovene na spestrenie stravy. Tak či tak sa v začiatkoch z príkrmu nezasýti a aj naďalej bude závislé od materského mlieka. Nemali by ste preto uvažovať nad tým, že dieťa s pribúdajúcimi príkrmami postupne odstavíte od dojčenia. V dojčení pokojne pokračujte tak dlho, ako to bude vám aj dieťaťu vyhovovať. Okrem toho nezabudnite, že súčasne s príkrmami by ste mali dieťaťu dopĺňať aj pitný režim. Kľudne mu preto niekoľkokrát za deň dajte napiť buď detský čaj alebo dojčenskú vodu.

Pri príprave prvých príkrmov je dobré začať len s jedným druhom ovocia či zeleniny. Či už siahnete po doma pripravených kašičkách alebo po detských výživách vo forme 100 % ovocných pyré výživách, je len na vás. V prvých dňoch sa pritom odporúčajú najmä zeleninové príkrmy pripravené z petržlenu, brokolice, karfiolu, špenátu, zemiakov, sladkých zemiakov či mrkvy. Ovocným variantom prvého príkrmu môže byť detská výživa z jabĺk alebo hrušiek. Nie všetky príchute budú vášmu dieťaťu chutiť, napriek tomu by ste mu ich mali opakovane podávať a skúšať až dovtedy, kým si všetky tieto nové chute neosvojí. Každá surovina, z ktorej príkrm pripravujete, musí byť uvarená, nezabudnite však, že príkrm nemáte soliť, sladiť a ani inak dochucovať.

Opatrne treba pracovať s potravinami obsahujúcimi alergény. Tie nikdy nekombinujte a podávajte vždy len v minimálnom množstve, aby ste mali možnosť spozorovať prípadné alergické reakcie.

V 6. mesiacoch môžete príkrmy sčasti kombinovať aj s „jedlom do ruky”. Uchopením jedla do vlastných rúk si bude dieťa rozvíjať jemnú motoriku a postupne koordinovať pohyby na trajektórii medzi rukou, očami a ústami. Jedlom do ruky môže byť napríklad mäkká varená zelenina (mrkva, brokolica, karfiol, petržlen, tekvica), mäkké alebo varené ovocie bez pridaného cukru (jablko, hruška, broskyňa, melón, banán), kúsky avokáda či varené škrobové jedlá (zemiaky, sladké zemiaky).

Vek dieťaťa 7 až 9 mesiacov

Do 7. mesiaca ste zvyknutí na to, že dieťa nakŕmite vždy vtedy, keď je hladné. V 7. mesiaci sa však jeho režim mierne ustáli. Zvyčajne sa jeho strava stabilizuje na 3 jedlách denne (raňajky, obed a večera), ktoré budú dopĺňať zhruba 4 dojčenia. Materské mlieko si dieťa pritom bude pýtať najmä po prebudení, po obede, po večeri a pred spaním. S pribúdajúcim množstvom pevnejšej stravy však bude mlieko potrebovať stále menej a menej.

Postupne zvyšujte nielen objem, ale aj rozmanitosť stravy tak, aby v nej dieťa dostávalo všetky vitamíny, minerály a živiny potrebné na energiu. Strava vášho dieťaťa bude už vo veku 7 až 9 mesiacov bohatšia, pričom by mala pozostávať najmä z ovocia a zeleniny, zemiakov, chleba, ryže, cestovín a iných škrobových jedál. Okrem toho by v ich jedálničku nemala chýbať ani fazuľa, strukoviny, ryby, vajcia, mäso a iné nemliečne zdroje bielkovín, pasterizované plnotučné mliečne výrobky (obyčajný jogurt a syr s nižším obsahom soli).

Dieťa má v tomto veku už lepšie rozvinutý žuvací reflex, preto mu môžete viac jedál podávať v kašovitej a hrudkovitej forme. Okrem toho by ste mali vo väčšom množstve zapájať aj “jedlo do ruky”. Stále sa však vyhýbame soli a cukru.

Vek dieťaťa 10 až 12 mesiacov

Dieťa vo veku od 10 do 12 mesiacov by už malo byť schopné zvládať prenos aj menších kúskov jedla do úst, či samé sa napiť z detského pohára. Jeho strava by mala aj naďalej pozostávať z raňajok, obedov a večerí (i keď vo väčších porciách), pričom po hlavnom jedle môžete navyše pridať aj dezert vo forme ovocnej výživy. Zväčšením porcií sa opäť mierne zníži prísun materského mlieka, napriek tomu však dieťa ešte stále môžete kŕmiť aj trikrát denne. Pri príprave všetkých pokrmov sa zároveň naďalej vyhýbame používaniu soli a cukru.

Vek dieťaťa 12 a viac mesiacov

Od 12 mesiacov by mala byť strava dieťaťa naozaj pestrá. Stále bude fungovať zhruba na 3 jedlách denne, no do ich obsahu by ste mali zakomponovať nielen škrobové suroviny, ale aj ovocie, zeleninu, mliečne výrobky a bielkoviny zo živočíšnych aj rastlinných zdrojov.

Dôležitou súčasťou stravy ročného dieťaťa je aj zdravý snack, ktorý by ste mu mali dopriať minimálne dvakrát za deň. Z čerstvého ovocia siahnite najmä po jablku, banáne, zrelej obielenej hruške či broskyni. Tie však môžete dieťaťu dopriať aj vo forme ovocnej výživy. Vhodnou voľbou je aj varená alebo surová zelenina, z ktorej môžete siahnuť najmä po ružičkách brokolice, mrkvových tyčinkách alebo po uhorke. Okrem ovocia a zeleniny môžete ako snack použiť aj obyčajný plnotučný jogurt, tyčinky syra s nižším obsahom soli, nesolené a nesladené ryžové alebo kukuričné chrumky.

Nasledujúce mesiace a roky už budú z hľadiska stravovania oveľa jednoduchšie. S pribúdajúcim vekom bude môcť dieťa jesť stále viac jedál a po dovŕšení 1,5 až 2 rokov sa takmer úplne priblíži strave dospelého človeka. Samozrejme, viac skonzumovaného jedla pôjde vždy na úkor menšieho objemu materského mlieka, až sa od neho dieťa nakoniec úplne odstaví, často aj samé. Tak, ako vždy, aj teraz ho treba len pozorne sledovať a všímať si signály, ktoré nám vysiela.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 163
  2. Každý piaty zomrie 8 940
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 777
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 603
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 801
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 835
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy na ulici Eliáša Lániho v Bytči „EDUVITAL strecha“.


15m

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 10 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 10 h
SkryťZatvoriť reklamu