SME
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?

Jej narušenie môže viesť k nedostatku potravín či kvalitných surovín.

Nešetrné zásahy človeka do prírody vedú k postupnému vyhynutiu dôležitých rastlín i zvierat. Je možné, že budúce generácie nebudú poznať včely, lienky ani motýle? Prežije bez nich vôbec naše hospodárstvo?

Biodiverzitu ohrozuje najmä človek

Rozmanitosť rastlín a živočíchov pre život na Zemi nutne potrebujeme. Zabezpečuje nám čistenie vody a vzduchu, udržiava klímu v rovnováhe a prispieva k dôležitému opeľovaniu a hnojeniu plodín. Význam biodiverzity sa zreteľne prejavil aj počas boja s koronavírusom. Dobre fungujúce ekosystémy dokážu podľa odborníkov predchádzať vzniku a šíreniu infekcií.

Naopak, intenzívne používanie pesticídov a ničenie okolitých prírodných zdrojov, majú fatálne následky pre poľnohospodárstvo, ktoré už dnes bojuje s nižšou produktivitou a horšou úrodou. Hlavnými dôvodmi sú znečistenie okolitého prostredia, intenzívne lesníctvo, poľnohospodárstvo či nekontrolovaný rybolov.

Úloha hmyzu v prírode je nenahraditeľná

Takmer všetky divé a kultivované rastliny sú opeľované hmyzom, z čoho jasne vyplýva, že práve on predstavuje základ poľnohospodárskej produkcie. „Včela medonosná zďaleka nie je jediný opeľovač, na svete žije ďalších 20 tisíc druhov včiel a desaťtisíce druhov hmyzu, ako sú muchy, motýle alebo chrobáky“, upozorňuje Mgr. Marek Semelbauer, PhD., Ústav zoológie SAV a dodáva: „Larvy pestríc, niektoré kutavky, lienky a zlatoočky držia na uzde početnosť vošiek v prírode, ktoré zvyknú spôsobovať citeľné ekonomické škody v poľnohospodárstve“.

S cieľom chrániť rozmanitosť rastlín a živočíchov, Kaufland podporuje svojich dodávateľov v zodpovednom prístupe k životnému prostrediu a podieľa sa na množstve projektov, vrátane výstavby hmyzích hotelov v blízkosti svojich predajní, ale tiež v bratislavskej ZOO. Počas zimy je takáto stavba miestom hibernácie mnohých druhov hmyzu, v lete sa naopak stáva aktívnym centrom, plným života, a súčasne funkčným a prospešným nástrojom k revitalizácii okolitej prírody.

„Vybudovaním hmyzích hotelov v mestách investujeme do budúcnosti. Hmyz je nesmierne dôležitou súčasťou potravinového reťazca a jeho zachovanie je nutné k udržaniu biologickej rovnováhy, načo chceme upriamiť pozornosť našich zákazníkov“, hovorí Lucia Vargová, hovorkyňa Kaufland Slovensko .

Predajca zodpovedný k životnému prostrediu

Prípravky na ochranu rastlín môžu ohrozovať nielen zdravie ľudí, ale tiež biologickú rovnováhu v okolitej krajine. Preto sa Kaufland zasadzuje o obmedzenie používania pesticídov. Od marca 2022 bude celý jeho sortiment ovocia a zeleniny výhradne z udržateľného a certifikovaného pestovania.

Od roku 2017 je súčasťou európskeho programu Life, zameraného na ochranu biodiverzity v potravinárskom priemysle. Spoločnosť kladie dôraz na medzinárodne platné certifikáty, ako je Fairtrade, Rainforest Alliance alebo GlobalG.A.P., ktoré garantujú bezpečnosť plodín, ako aj istotu pre zákazníkov, že ovocie a zelenina sú vypestované s ohľadom na životné prostredie a poľnohospodári dostávajú za svoju prácu spravodlivú plácu.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Za architektonickým unikátom Apúlie cestujte do mestečka Alberobello.


INZERCIA 12. aug

Západoslovenská distribučná prinavráti koridoru pod VVN vedení v Pečnianskom lese prírodný charakter


INZERCIA 11. aug

Aký je rozdiel medzi palivami na čerpacích staniciach a tými, ktoré poháňajú monoposty F1?


11. aug
SkryťZatvoriť reklamu