SME
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli

Roman Koreň, generálny riaditeľ ZSSK: „Pravidelná dezinfekcia našich vlakov zjavne funguje.“

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) a Slovenská akadémia vied (SAV) v apríli a máji skúmali vlaky, pokladnice a odpočinkové miestnosti zamestnancov a hľadali nový koronavírus. Nenašli ho ani v jednej zo 187 odobratých vzoriek.

Výsledky pátrania predstavila ZSSK ľuďom v kampani „To SA Vie, že vlaky sú bezpečné!“, ktorá motivuje ľudí k návratu späť do vlakov. Atraktivitu dopravy na koľajniciach zvyšujú aj znovuspustené medzinárodné linky, IC vlaky či dovolenkový autovlak Bratislava – Split (od 18. 6.).

Roman Koreň, generálny riaditeľ ZSSK: „Negativita odobratých vzoriek ma potešila. To, že sa citlivou PCR metódou vírus SARS-CoV-2 nepotvrdil, hovorí o zodpovednosti našich zamestnancov i cestujúcich a tiež o precíznom čistení a dezinfekcii priestorov.“

Štandardne sa denne čistia vozne, sanita a dotykové plochy vo vlaku, kontroluje sa klimatizácia, v ktorej sa pravidelne vymieňajú filtre.

RNDr. Vladimír Zelník, CSc., vedúci Biotechnologických laboratórií BMC SAV: „My nehovoríme, že vo vlaku nikdy necestoval chorý človek. Potvrdili sme však, že na miestach, ako sú sedačky, koše, tlačidlá a kľučky, vírus nezostal. Je to vynikajúca správa. Samozrejme, rúška a respirátory výrazne znižujú riziko infekcie z kvapôčok, ak by sme cestovali blízko niekoho infikovaného.“

Vo vlakoch stále platí povinnosť mať prekryté ústa a nos. Prekrytie si možno zložiť počas jedenia a pitia. Pri kúpe cestovných dokladov v pokladniciach sa odporúča využitie platobnej karty. Cestujúci sa však nemusia báť, vo vlakoch sa nekontrolujú testy ani potvrdenia o očkovaní či prekonaní ochorenia COVID-19. Pre vnútroštátne cesty takéto dokumenty nie sú potrebné.

„Situácia sa normalizuje, otvárame reštauračné vozne, obnovujeme autovlaky, prosíme však všetkých o opatrnosť a rešpekt k sprevádzajúcemu personálu i k spolucestujúcim,“ uzatvára Roman Koreň, generálny riaditeľ ZSSK.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Za architektonickým unikátom Apúlie cestujte do mestečka Alberobello.


INZERCIA 12. aug

Západoslovenská distribučná prinavráti koridoru pod VVN vedení v Pečnianskom lese prírodný charakter


INZERCIA 11. aug

Aký je rozdiel medzi palivami na čerpacích staniciach a tými, ktoré poháňajú monoposty F1?


11. aug
SkryťZatvoriť reklamu