SME
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

Tvoja cesta k veľkej advokácii

Od študenta po partnera spoluzodpovedného za vedenie slovenskej kancelárie.

Posúvame česko-slovenskú advokáciu na tú najvyššiu svetovú úroveň. Poskytujeme klientom špičkové právne služby, vychovávame novú generáciu skvelých právnikov a určujeme trendy na advokátskom trhu.

Advokátska kariéra sa začína už na škole

Na štúdiách sa vám môže zdať, že času je veľa. Neverte tomu. Zaujímajte sa o právo a skúste v oblastiach, ktoré vás zaujímajú, neskončiť len u vypracovaných otázok na skúšky a čo najviac čítajte právnu, ale i manažérsku literatúru a hľadajte odpovede na otázky. Sledujte aktuálne trendy v podnikateľskom prostredí. Už v priebehu štúdia sa potom skúste začať učiť nielen z kníh, ale aj v praxi. V našej kancelárii dávame študentom aj absolventom veľký priestor. Od začiatku vás zapojíme do tímu, dáme vám možnosť učiť sa od skúsených kolegov na skutočných prípadoch a využiť cudzie jazyky. Vo veľmi mladom veku tak môžete sľubne naštartovať svoju advokátsku kariéru. Presne tak, ako sa to podarilo Štěpánovi Štarhovi, partnerovi spoluzodpovednému za vedenie slovenskej kancelárie HAVEL & PARTNERS.

Štěpán Štarha je expertom na právo IT/IP, zmluvné a korporátne právo či medzinárodné právo súkromné. Poradenstvo poskytuje na Slovensku, kde pôsobí ako usadený euroadvokát, ale aj v ČR. Okrem členstva v SAK a ČAK je tiež členom AIJA - International Association of Young Lawyers. Štěpán vyštudoval okrem Právnickej fakulty Masarykovej univerzity v Brne tiež jej Ekonomicko-správnu fakultu. Zahraničné skúsenosti získal na John Marshall Law School v Chicagu. V našej kancelárii pracuje od roku 2009, kedy najskôr pôsobil v Prahe a Brne. Partnerom kancelárie so spoluzodpovednosťou za vedenie bratislavskej kancelárie je od roku 2018.

A ako ste sa dostali k veľkej advokácii?

Vždy ma fascinovali a zaujímali príbehy podnikateľov a to, ako funguje ich biznis a podnikanie. Napokon, na advokácii je jednou z najkrajších vecí práve možnosť vidieť veľa ľudských a podnikateľských príbehov. A pritom sa stále dá naučiť niečomu novému. Súčasne počas mojich študentských rokov bola advokácia veľmi v kurze a práca v top-tier advokátskych kanceláriách patrila medzi tie najžiadanejšie. Chcel som pôsobiť v rámci väčšieho dynamického kolektívu, kde bude veľa práce, a teda aj možností niečomu sa naučiť a dostať sa k zaujímavým veciam.

Prečo ste si vybral HAVEL & PARTNERS?

Pôvodne som uvažoval o študentskej praxi v úplne inej AK. Našťastie som v aule, kde sa konal JobFair, stretol starého kamaráta, ktorý ma prehovoril poslať životopis do Havel & Holásek a už o týždeň som sedel o štvrtej ráno vo vlaku smer Praha na pohovor do kancelárie, ktorá ponúkala minimálne všetko čo ostatné veľké kancelárie.

Prezradíte nám niečo o štúdiu na vysokej škole?

Študoval som na Právnickej a Ekonomicko-správnej fakulte Masarykovej univerzity v Brne. Avšak vždy ma lákalo medzinárodné prostredie a chcel som získať medzinárodnú skúsenosť. Hľadal som niečo iné ako Erasmus a zaujímavou možnosťou bola spolupráca medzi PRF Muni a John Marshall Law School v Chicago, ktorá je populárna najmä pre oblasť IP. Prihlásil som sa do výberu na štipendijný pobyt a podarilo sa mi uspieť a nastúpiť na John Marshall Law School.

Ktorá časť práva je Vám najbližšia?

Najbližšie sú mi oblasti práva informačných technológií a duševného vlastníctva, potom korporátne právo popri starostlivosti o privátnych klientov. K právu IP/IT som sa dostal tak trochu typicky. Na gymnáziu som sa zaujímal o počítače, programoval som, priťahovali ma nové technológie. Pôvodne som chcel teda študovať informatiku. Nakoniec som sa rozhodol pre právo, ale záujem o nové technológie zostal. Po návrate z Chicaga sa naskytla príležitosť na oddelení IP/TMT v HHP. Neváhal som a nastúpil som ako koncipient. Advokácii som dal prednosť, pretože som v nej pôsobil už počas vysokej školy a bola pre mňa prirodzeným pokračovaním naštartovanej kariéry.

O osem rokov neskôr ste sa stali partnerom spoluzodpovedným za vedenie kancelárie HAVEL & PARTNERS v Bratislave. To je pomerne rýchla kariéra.

Už keď som nastupoval do kancelárie, som vedel, že to bude rýchla jazda. V kancelárii pracujú špičkoví právnici. Je to perfektný kolektív mladých ľudí, ktorých práca baví a chcú niečo dokázať. Už od začiatku som s nimi pracoval na najväčších právnych a obchodných prípadoch presahujúcich hranice ČR a SR, čím som sa dostal do kontaktu s medzinárodným prostredím. Tieto skúsenosti mi umožnili prispievať k riešeniu lokálnych komplikovaných prípadov inovatívnymi prvkami, ktoré boli použité v zahraničí. Každý deň som sa naučil (a dodnes učím) niečo nové, a to ma neustále motivovalo a posúvalo vpred. Pôvodne som sa mal stať partnerom a zostať pôsobiť v Prahe a Brne, ale ponúkol som zapojenie sa aj do práce našej slovenskej kancelárie. Vzhľadom na to, čo všetko táto agenda obsahovala, som neváhal ani sekundu. Dôležitú úlohu v tom zohrala i manželka, ktorá pochádza zo Slovenska.

Aká je podľa vás cesta k úspechu v advokácii?

V skratke – sú to záujem o právo, logické uvažovanie a pracovitosť. V kancelárii o veľkosti HAVEL & PARTNERS je veľkou výhodou špecializácia na konkrétnu oblasť práva a tým možnosť sa v nej neustále zlepšovať, naberať praktické skúsenosti a rozvíjať svoje schopnosti. Dôležité je neustále sledovať trendy v podnikaní z manažérskej a podnikateľskej perspektívy. Ďalej sú to podmienky a komfort z hľadiska administratívnej, informatickej, technologickej podpory, ako aj z hľadiska využitia medzinárodného know-how. Naša kancelária poskytuje právnikom podporu a vedenie skúsených kolegov, vzdelávaciu akadémiu, knižnicu či prístup do rôznych databáz. Takto máme možnosť získať a rozšíriť si obchodný rozhľad (business intelligence) a svoje podnikateľské a manažérske vedomosti. Taktiež skutočnosť, že pracujeme v tímoch zostavených nielen podľa právnych špecializácií, ale aj podľa podnikateľských odborov, nám prináša obrovský náskok pred konkurenciou.

Čo vás na vašej práci najviac baví?

Pestrosť a rôznorodosť práce. Každý deň riešim niečo nové a každý prípad je odlišný. Súčasne ma baví pracovať s našimi klientmi, ktorí predstavujú špičku podnikateľského prostredia - stretávam sa denne s top odborníkmi a zaujímavými ľuďmi, ktorí niečo v živote dokázali. A to ako v kancelárii, tak i u klientov. Vo firme vládne pozitívna a motivujúca atmosféra. Sme skvelý tím, ktorý si rád po náročnom dni v kancelárii zájde zašportovať alebo na drink. U nás platí, ako intenzívne pracujeme, tak intenzívne sa zabávame. Dôležité je pre mňa i pracovné prostredie a zázemie, ktoré máme. Nie je vôbec ľahké sledovať všetky každodenné zmeny, novely, judikáty. Máme know-how tím, ktorý nám všetky novinky pravidelne prináša a sme tak vždy včas informovaní.

Prečo by si mali budúci právnici vybrať práve vašu advokátsku kanceláriu?

Ak chcú robiť veľkú advokáciu pre tých najzaujímavejších klientov, robiť medzinárodnú prácu, používať denne cudzie jazyky, zamerať sa na konkrétnu oblasť a stať sa skutočným odborníkom, a to všetko v mladom priateľskom kolektíve, je pre nich naša kancelária tým pravým miestom. Už ako študenti budú pracovať na ozajstných prípadoch a budú mať možnosť pracovať pre tie najväčšie a najúspešnejšie medzinárodné i lokálne firmy, ako napríklad i technologické giganty, ktoré patria do svetovej top päťky.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Za architektonickým unikátom Apúlie cestujte do mestečka Alberobello.


INZERCIA 12. aug

Západoslovenská distribučná prinavráti koridoru pod VVN vedení v Pečnianskom lese prírodný charakter


INZERCIA 11. aug

Aký je rozdiel medzi palivami na čerpacích staniciach a tými, ktoré poháňajú monoposty F1?


11. aug
SkryťZatvoriť reklamu