SME
Nedeľa, 26. september, 2021 | Meniny má EditaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Pár dobrých rád, ako ušetriť na hypotéke a byť eko

Pre mnohých z nás je dnes dôležité šetriť prírodu, no zároveň aj svoju peňaženku.

Zdroj: ProfimediaZdroj: Profimedia

Možno ste aj vy v situácii, keď dávate na jednu misku váh svoj rozpočet a na tú druhú svoj postoj k ekologickej udržateľnosti. Obzvlášť, ak si práve rozbiehate kariéru a plánujete založenie rodiny, záleží na každom eure. Rozhodnutie o tom, ako budete bývať najbližších možno aj niekoľko desaťročí a koľko vás to bude stáť, je preto jedno z najťažších.

Pozreli sme sa, na čo zamerať svoju pozornosť pri kúpe či stavbe nehnuteľnosti, aby ste učinili zadosť svojej potrebe myslieť na životné prostredie a budúcnosť a zároveň čo najviac ušetrili.

Správna nehnuteľnosť

Voľba vhodnej energeticky úspornej nehnuteľnosti je základ pre to, aby ste optimalizovali prevádzkové náklady. Na takzvanú energetickú triedu je dobré pozerať sa aj v prípade kúpy bytu alebo staršieho domu. Energetická trieda hovorí o tom, ako úsporný je váš dom či byt a označuje sa, podobne ako pri spotrebičoch, písmenami A až G. Certifikát k energetickej triede vydávajú na Slovensku na to autorizované firmy.

V prípade domu určite dbajte na jeho pôdorys, ktorý má byť čo najviac kompaktný, ideálne v tvare kocky alebo obdĺžnika. Ďalej, samozrejme, záleží na správnom zateplení a izolácii celej stavby, na dobre konštrukčne vyriešených a tesniacich oknách a v neposlednom rade je dôležité aj to, aký zdroj energie využívate na ohrev vody a vykurovanie. Na začiatku to síce môže byť o čosi nákladnejšie, no postupne sa vám to vráti v podobe nižších mesačných výdavkov.

Rozumná spotreba

Aj keď bude váš dom alebo byt spadať do energetickej triedy A0 alebo A1, ktoré sú považované za tie skutočne priateľské k životnému prostrediu, veľa ešte záleží od toho, ako budete pristupovať k spotrebe vody, k spôsobu vykurovania alebo aj od toho, ako a aké spotrebiče budete používať. Možno neviete, no aj samotná nabíjačka na mobilný telefón pasívne zapojená v zásuvke má nejakú spotrebu. Síce minimálnu, no keď ich máte nepretržite zapojených niekoľko a k tomu pripočítame ďalšie elektronické zariadenia v pohotovostnom režime, za rok už hovoríme o niekoľkých spotrebovaných wattoch, ktoré v podstate vyhadzujete von oknom. Preto je dôležité myslieť na všetky maličkosti, ktoré prispievajú k znižovaniu spotreby a tým k šetreniu nákladov na chod domácnosti.

Ďalšou oblasťou, kde viete citeľne šetriť, je spotreba vody. Vhodná sprchová hlavica alebo perlátor nainštalovaný na vodovodnom kohútiku vám vedia výrazne znížiť množstvo tečúcej vody. Najmä pri umývaní rúk či umývaní riadu, ktorý nemôžete dať do umývačky, je to vítaným riešením. No a okrem šetrného prístupu k vode, dbajte aj na šetrné vykurovanie. Zbytočne prekúrené miestnosti neprospievajú ani vášmu zdraviu, ani vašej peňaženke. V zime radšej vyskúšajte teplejšie domáce oblečenie a hlavne kúrte radšej menej, ale nepretržite. Vypínanie a zapínanie kúrenia nie je optimálny spôsob vykurovania miestností. Pocitovú teplotu totiž tvorí aj to, akú teplotu majú steny či nábytok. Ak ich nechávate vychladnúť, oveľa viac energie potom miniete na opätovné zohriatie.

Výhodné financovanie

Keď už myslíte na ekologické bývanie po všetkých stránkach, určite uvítate, keď to ocení aj banka, ktorá vám poskytuje finančné prostriedky vo forme hypotéky . Mnohé banky dnes už myslia na ekologický rozmer a zvýhodňujú klientov, ktorí konajú ekologicky. V Tatra banke aktuálne ponúkajú limitovanú akciu na lacnejšie hypotéky pre všetkých, ktorí k žiadosti o úver predložia Energetický certifikát triedy A0 alebo A1 a zároveň žiadajú o úver maximálne do výšky 80 % hodnoty zakladanej nehnuteľnosti určenej bankou. Dostanú zvýhodnenú úrokovú sadzbu 0,75 % p.a. pre 3-ročnú fixáciu alebo 0,85 % p.a. pre 5-ročnú fixáciu a znížený poplatok za spracovanie úveru vo výške 99 eur.

Limitovaná ponuka platí pre žiadosti o hypotéku podané do 11.9.2021 a pre prvých 2 500 klientov. Automaticky získajú aj ďalšie výhody ako je bežný účet s balíkom služieb na rok bez poplatku za vedenie a bezúčelový úver s výhodnou úrokovou sadzbou. To sa hodí, ak potrebujete na začiatku vykryť možno práve tie zvýšené náklady na ekologické riešenia.

Hypotéka pre modrú planétuTB

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vedeli ste, že vypínače a zásuvky môžu aktívne prispievať k väčšej domácej hygiene?


23 h

Vyžaduje vaša prevádzka zvýšenie produktivity a efektívnosti práce?


24 h

Najväčšia sieť hobbymarketov OBI otvorila v Michalovciach celkom novú predajňu.


24. sep
Skryť Zatvoriť reklamu