SME
Nedeľa, 26. september, 2021 | Meniny má EditaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Nový mýtny systém v Poľsku: Tieto zmeny čakajú vodičov

Poľsko oznámilo, že v júni 2021 prejde na nový elektronický mýtny systém e-TOLL

Nový systém nahradí doterajší systém viaTOLL, ktorého podpora bude ukončená 30. septembra. Eurowag je pripravený pomôcť spoločnostiam prejsť na nový systém s čo najmenšími komplikáciami.

Čo je nové v systéme e-TOLL?

Nový systém e-TOLL je na rozdiel od pôvodného systému viaTOLL založený na globálnom navigačnom satelitnom systéme (GNSS). To znamená, že nákladné vozidlá s hmotnosťou nad 3,5 tony budú musieť pravidelne odosielať svoju polohu do systému, ktorý na jej základe vypočíta mýto. Za nedodržanie spojenia môže byť uložená pokuta vo výške 1 500 PLN (približne 332 EUR), a to aj v prípade, že vodič stratu signálu nezavinil.

Ako sa môžu vozidlá pripojiť k systému e-TOLL?

Poľsko v súčasnosti ponúka tri spôsoby pripojenia k systému e-TOLL: prostredníctvom kompatibilnej palubnej jednotky, mobilnej aplikácie alebo externého lokalizačného systému (ELS) namontovaného vo výrobe.

Pripojenie cez mobilnú aplikáciu

Na pripojenie k mýtnemu systému e-TOLL je možné použiť bezplatnú mobilnú aplikáciu pre zariadenia so systémom Android alebo iOS. Toto riešenie má však niekoľko nevýhod. Od vodiča vyžaduje, aby neustále udržiaval spojenie so systémom e-TOLL, čo vyčerpáva batériu telefónu a mobilné dáta. V prípade výpadku signálu môžu poľské orgány udeliť vodičom pokutu.

Ku dňu uverejnenia tohto článku nebola aplikácia e-TOLL k dispozícii na stiahnutie.

Pripojenie prostredníctvom schváleného externého lokalizačného systému

Vozidlá sa môžu pripojiť k systému e-TOLL aj pomocou nainštalovaného systému ELS. Toto riešenie musí zakúpiť a nainštalovať externá spoločnosť, ktorá si za svoje služby zvyčajne účtuje pravidelný poplatok.

Pripojenie cez palubnú jednotku

Na pripojenie k mýtnemu systému e-TOLL možno použiť aj palubnú jednotku schválenú poľskými orgánmi. Toto riešenie odporúča spoločnosť Eurowag, pretože je pre dopravné spoločnosti najlacnejšie. Jeho výhodou je aj to, že nevyžaduje mobilný telefón - vodič ho môže zabudnúť nabiť alebo omylom vypnúť, čím by sa vystavil hrozbe finančných pokút.

Pripojenie k systému e-TOLL prostredníctvom palubnej jednotky má však aj ďalšie výhody. Poľská vláda ponúka daňovú úľavu vo výške 500 PLN za každé vozidlo vybavené zariadením kompatibilným s e-TOLL.

Prečo si vybrať palubnú jednotku od spoločnosti Eurowag?

Palubná jednotka Eurowag ponúka viac než len pripojenie k systému e-TOLL, je to aj zariadenie s certifikátom EETS, čo znamená, že umožňuje jednoducho platiť mýto vo viacerých európskych krajinách. Vďaka jedinečnej technológii Fuel Guard má zabudovanú ochranu proti podvodom s palivovými kartami. Jednotka Eurowag je tiež vybavená nástrojmi na správu vozového parku, ktoré možno aktivovať na požiadanie. Na rozdiel od riešenia ELS však platba za nástroje na správu vozového parku nie je pre jednotku Eurowag povinná.

Pripravte sa na e-TOLL so spoločnosťou Eurowag

Spoločnosť Eurowag pozorne sleduje situáciu v oblasti e-TOLL a svojich klientov informuje o všetkých dôležitých novinkách hneď po ich zverejnení. Ak chcete pomôcť s prechodom na nový systém e-TOLL, zaregistrujte sa na tejto stránke a naši skúsení kolegovia vám maximálne pomôžu.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vedeli ste, že vypínače a zásuvky môžu aktívne prispievať k väčšej domácej hygiene?


24 h

Vyžaduje vaša prevádzka zvýšenie produktivity a efektívnosti práce?


25. sep

Najväčšia sieť hobbymarketov OBI otvorila v Michalovciach celkom novú predajňu.


24. sep
Skryť Zatvoriť reklamu