SME
Nedeľa, 26. september, 2021 | Meniny má EditaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Neliečená bakteriálna vaginóza môže spôsobiť vážne komplikácie

Bakteriálna vaginóza postihuje každú tretiu ženu. Až päťdesiat percent žien nemusí mať prejavy ochorenia.

Ženské pohlavné orgány vrátane pošvy sú veľmi senzitívne na akékoľvek zmeny vonkajšieho a vnútorného prostredia. Svedčí o tom aj fakt, že každoročne trpí intímnymi ťažkosťami až 67 % žien a takmer polovica z nich nevie ako ich správne liečiť. Ženy si väčšinou spájajú svrbenie, pálenie a zápal v pošve s mykózou, ktorá reálne postihuje len 17 - 20 % z nich. Príčinou nepríjemných pocitov v pošve je pritom bakteriálna vaginóza, ktorá postihuje až 64 % dám.

„Bakteriálnu vaginózu mnoho žien nepozná. Avšak v skutočnosti ide o veľmi bežné ochorenie a zaslúži si rovnakú, ak nie dokonca väčšiu pozornosť,” upozorňuje MUDr. Radmila Sladičeková. Bakteriálna vaginóza je častým prejavom nerovnováhy pošvovej flóry. Vzniká v dôsledku premnoženia baktérií Gardnerella vaginalis, ktoré ničia zdraviu prospešné laktobacily v pošve.

Čo je bakteriálna vaginóza?
„50 % žien nemusí mať absolútne žiadne prejavy ochorenia. Zvyšných 50 % trápi okrem zvýšeného pH aj riedky bielosivý výtok s intenzívnym rybím zápachom, ktorý sa ešte zintenzívni po pohlavnom styku. Taktiež aj pocity svrbenia, pálenia a bolesti,” upresňuje odborníčka. Bakteriálnu vaginózu môže spustiť napríklad menštruácia, kontakt s parfumovanými produktmi, alebo so spermiami počas pohlavného styku.

Neliečená bakteriálna vaginóza môže viesť k nárastu sexuálne prenosných chorôb. Ak sa baktérie pripoja k spermiám, vedia sa dostať až do krčka maternice a spôsobiť zápalové ochorenia malej panvy. Toto ochorenie postihuje aj tehotné ženy, ktoré s ním majú až šesťkrát vyššiu pravdepodobnosť potratov a zároveň vzniká dvakrát vyššie riziko predčasného pôrodu.

Ako sa lieči bakteriálna vaginóza?
Na liečbu bakteriálnej vaginózy sa používajú antibiotiká. Za nevýhodu antibiotickej liečby bakteriálnej vaginózy sa považujú časté opakovania ochorenia v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov. Do mesiaca je pravdepodobnosť návratu tohto ochorenia 15 - 30 %, do 90 dní 70 % a do roku 80 %. Ďalšou nevýhodou antibiotickej liečby je negatívny účinok na potrebné laktobacily. Takže aj v tomto prípade je lepšia prevencia ako liečba.

Stabilitu pošvového prostredia zabezpečujú baktérie rodu Lactobacillus. Práve tie ochránia vaginálnu sliznicu pred patogénnymi mikroorganizmami. Narušenie stability mikroflóry a zníženie počtu až vymiznutie laktobacilov sú dôležitými faktormi vzniku infekcií v pošve.

Dôležité je preto dbať na prevenciu a udržanie (kyslého) pH intímneho prostredia pomocou glykogénu, ktorý poskytuje živiny pre laktobacily, podporuje množenie laktobacilov a tým účinne pomáha proti abnormálnemu výtoku, nepríjemnému pocitu a zápachu v pošve. Kyselina mliečna zasa obnovuje prirodzené pH pošvy a tým ho navráti k normálnym hodnotám (pH 3,8 - 4,2).

Zlepšiť pH prostredie pošvy docielíme aj týmito 5 tipmi:
1. intímne časti umývať teplou a čistou vodou
2. vymieňať pravidelne uteráky
3. používať kondóm pri každom pohlavnom styku
4. vyhnúť sa parfumovaným produktom
5. nosiť bavlnenú spodnú bielizeň

Extra tip: Vynikajúcim riešením a prvou pomocou je vaginálny gél s klinicky overenou účinnosťou, ktorý je voľne dostupný v každej lekárni. LactoFeel obsahuje kyselinu mliečnu a glykogén, ktoré sú potrebné na nastolenie rovnováhy vnútorného prostredia pošvy. Pravidelným užívaním LactoFeelu zmiernite nepríjemnosti a problémy, ktoré bakteriálna vaginóza spôsobuje. Je možné ho používať aj preventívne, napr. v dôsledku zníženej imunity alebo v súvislosti s užívaním antibiotík.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vedeli ste, že vypínače a zásuvky môžu aktívne prispievať k väčšej domácej hygiene?


22 h

Vyžaduje vaša prevádzka zvýšenie produktivity a efektívnosti práce?


23 h

Najväčšia sieť hobbymarketov OBI otvorila v Michalovciach celkom novú predajňu.


24. sep
Skryť Zatvoriť reklamu