Nové smart hodinky od Huawei prinášajú technológiu automatického privolania pomoci, ktorá môže v núdzových situáciách zachrániť život. Každý človek sa môže ocitnúť v nepredvídateľnej situácii, kedy jednoducho bude potrebovať pomoc, ale neude nablízku nikto, kto by ju vedel včas poskytnúť. Platí to najmä u starších ľudí či u ľudí s rôznymi zdravotnými problémami. Ak aj sú aj sebestační, no bývajú sami, môže sa stať, že im v krízovej situácii nebude mať kto pomôcť.
Automatické privolanie pomoci
Aj obyčajný, ale nešťastný pád môže spôsobiť problémy. Zradiť môže napríklad šmykľavá podlaha, schody či nevhodné topánky, ale aj nepozornosť na rozbitom chodníku. Preto spoločnosť Huawei uviedla minulý mesiac na náš trh nové smart hodinky Huawei Watch 3 a Huawei Watch 3 Pro s mimoriadne užitočnou funkciou.
Technológia detekcie pádu dokáže rozpoznať, keď nositeľ hodiniek neočakávane spadne, a následne mu privolať pomoc - či už prednastavený kontakt, alebo priamo záchrannú službu. Hodinky tak dokážu zvýšiť bezpečnosť najmä starších ľudí, ktorí žijú sami a sú vystavení riziku, že im v krízovej situácii nebude mať kto pomôcť.
Ako to funguje?
Hodinky Huawei Watch 3 Series monitorujú celkový zdravotný stav človeka, vďaka čomu vedia tiež detekovať pád a následne privolať pomoc. Pri detekcii pádu totiž hodinky prejdú do SOS režimu, v ktorom môže používateľ vybrať z troch možností - “Tiesňové volanie”, “Spadol som, ale som v poriadku” alebo “Nespadol som”.
Keď sa s hodinkami ocitnete v núdzovej situácii, režim SOS na hodinkách aktivujete stlačením tlačidla zvýšenia hlasitosti päťkrát za sebou. Na aktiváciu režimu SOS potrebujete prepojenie s telefónom s operačným systémom Android.
V praxi to môže vyzerať napríklad aj takto: Ak napríklad dôjde k pošmyknutiu, ktoré nie je závažné, pri zapnutí funkcie SOS môžete zvoliť možnosť “Spadol som, ale som v poriadku”. Na druhej strane však môže dôjsť aj k pádu, ktorý môže spôsobiť vážne zranenia a lekárska pomoc je nevyhnutná. V tomto prípade zvoľte funkciu “Tiesňové volanie”, ktoré zavolá na núdzový kontakt (napríklad príbuzným) alebo priamo kontaktuje záchrannú službu.
Čo však v prípade, ak pri páde dôjde k strate vedomia? Výrobca myslel aj na takéto situácie. Ak do 60 sekúnd od detekcie pádu nedôjde k výberu žiadnej z troch vyššie spomínaných možností, hodinky automaticky vytočia núdzový kontakt a odošlú správu vrátane aktuálnej polohy.
Dôležité prepojenie
Na to, aby funkcia detekcie pádu a následného privolania pomoci dokázala užívateľovi pomôcť aj v krízových situáciách, je nevyhnutné prepojenie hodiniek Huawei o smartfónom prostredníctvom funkcie Bluetooth. Rovnako je dôležité, aby bol na prepojenom mobilnom telefóne dostupný mobilný signál.
Vo väčšine miest či obcí kvalita signálu nie je problém. Opačná situácia však môže nastať napríklad na horách. V oblastiach bez signálu sa teda na automatické privolanie pomoci netreba spoliehať.
Zdravie pod kontrolou
Okrem novinky v podobe detekcie pádu, ktorá môže v mnohých prípadoch zachrániť život, sú hodinky Huawei Watch 3 Series aj užitočným strážcom zdravotného stavu. Medzi ich zdravotné benefity krokomer, monitorovanie srdcovej frekvencie, či sledovanie hladiny stresu v reálnom čase počas dňa.
K ďalším patrí aj sledovanie saturácie krvi kyslíkom (SpO2). Tento údaj patrí k jedným z najvýznamnejších ukazovateľom zdravia. Výhodou hodiniek Huawei oproti tradičným metódam je, že používatelia si môžu zmerať saturáciu v krvi kyslíkom kedykoľvek a kdekoľvek bez toho, aby potrebovali špeciálne vybavenie.