SME
Nedeľa, 26. september, 2021 | Meniny má EditaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Dolár sa po stáročiach vracia tam kde vznikol – do Česka

Strieborný toliar, po česky tolar je tou mincou, ktorá dala názov doláru.

(Zdroj: Česká mincovna)

V roku 1520 začali v českom Jáchymove raziť strieborné toliare. Tieto mince sa stali také obľúbené, že ich začali napodobňovať v celej Európe a neskôr aj v zámorských kolóniách. Rozprávaním medzi cudzincami sa názov českého toliara (tolaru) vždy máličko skomolil, až sa nakoniec ustálil na pomenovaní Dolár. Českí minciari tak dali podobu aj názov asi najznámejšej mene na svete.

Dnes na skvelú tradíciu mincovníctva v Čechách nadväzuje Česká mincovna. Je to jediná mincovňa, ktorá má v Českej republike právo raziť pre Českú národnú banku obeživo – české koruny v minciach. Jedna z jej mincí – päťdesiatkorunáčka sa ešte v roku 1994 stala obežnou mincou roka v svetoznámej ankete World Coins.

Mince, ktorým rekordne stúpa hodnota

Okrem českých korún sa Česká mincovna vracia ku pôvodným koreňom českého minciarstva a pred časom začala s razením dolárových mincí. Pomyselný kruh sa uzavrel a dolár sa vrátil do svojho rodiska.

Dolárové mince z Českej mincovne sú veľmi cenné. Razia sa z drahých kovov a už krátko po emisii ich hodnota rýchlo rastie nielen medzi zberateľmi a na aukciách. Napríklad – strieborná jednouncová minca v nominálnej hodnote 1 dolár (NZD) z limitovanej edície 500 kusov, sa v čase emisie v roku 2017 predávala za približne 37€. Dnes je jej hodnota na aukciách 608 €! Za necelé štyri roky jej hodnota stúpla šestnásťnásobne!

Krásna kombinácia dvoch investičných mincí – Českého leva a Slovenského orla sa pri uvedení na trh v tomto roku predávala za 120€. Už po štyroch mesiacoch jej hodnota na aukciách stúpla na 136€. Za taký krátky čas sa zhodnotila o 14 percent. Neexistuje bezpečný bankový, alebo finančný produkt kde by sa vklady tak rýchlo a vysoko zhodnotili.

Zámerne je dôležité klásť dôraz na slovo bezpečný produkt. Česká mincovna je tou medzinárodnou garanciou bezpečnosti.

Priamo to súvisí s tým, že ak vznikne potreba, Česká mincovna odkupuje mince zo svojich emisií späť, nezriedka za vyššiu cenu ako ich predala. Dobrým príkladom je ďalšia dolárová minca, ktorá sa rýchlo zhodnotila - štvrťuncová zlatá investičná minca Český lev. Jej nominálna dolárová hodnota je 5 dolárov (NZD). V roku 2018 sa predávala za 73€. Česká mincovna ju vykupuje späť za 93€. Aj po odrátaní poplatku za spätný výkup je zhodnotenie mince 20%.

V prípade päťuncovej zlatej mince s nominálnou hodnotou 250 dolárov (NZD) Vznik Československa, ktorá sa v roku 2018 predávala za 7.560€ ju Česká mincovna vykupovala späť od majiteľov za 8.880€. Po odrátaní poplatku za výkup je zhodnotenie tejto investičnej mince 15%.

Od minulého roka má Česká mincovna svoje zastúpenie a reprezentatívnu predajňu aj na Slovensku. Predajňa je v Bratislave na Suchom mýte 1. Ale kompletný sortiment a poradenstvo je aj na webe – www.ceskamincovna.sk.

Spolu s príchodom na slovenský trh bola uvedená aj špeciálna edícia investičných mincí slovenského Orla, zameraná práve na Slovensko. Tieto investičné mince sú v zlate aj v striebre s rôznymi nominálnymi hodnotami v dolároch a rýchlo si našli miesto medzi ostatnými investičnými mincami.

Český tolar, z ktorého sa stal dolár v rôznych štátoch sveta sa po stáročiach vrátil domov a stal sa ešte cennejší ako to bolo v čase svojho vzniku. A udomácnil sa aj na Slovensku. V čase rozkývanej ekonomiky a strachu zo znehodnotenia peňazí je to dobrá správa.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vedeli ste, že vypínače a zásuvky môžu aktívne prispievať k väčšej domácej hygiene?


23 h

Vyžaduje vaša prevádzka zvýšenie produktivity a efektívnosti práce?


25. sep

Najväčšia sieť hobbymarketov OBI otvorila v Michalovciach celkom novú predajňu.


24. sep
Skryť Zatvoriť reklamu