Znamená to, že PET fľaše a plechovky budeme vracať do obchodu a dostaneme naspäť 15 centov. Ako tento systém bude fungovať a čo sa stane s obalmi po vrátení, sme sa rozprávali s Luciou Morvai, riaditeľkou pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu Správcu zálohového systému.
Prečo vlastne Slovensko potrebuje zálohovanie nápojových obalov?
Z dvoch hlavných dôvodov. Predovšetkým máme šancu stať sa krajinou bez voľne pohodeného odpadu z PET fliaš a plechoviek. A za druhé, PET fľaše a plechovky nie sú zbytočný odpad, ale cenné materiály, ktorých recyklácia má zmysel. Zálohovaním a následnou recykláciou vieme každej fľaši aj plechovke vdýchnuť nový život a vrátiť ich späť do obehu.
Slovensko sa pripravuje na zálohovanie od januára 2022. Čo sa vlastne bude zálohovať a čo nie?
Zálohovať sa budú všetky plastové a kovové nápojové obaly od 0,1 – 3L vrátane, s výnimkou mlieka, nápojov s obsahom mlieka, sirupov a tvrdého alkoholu.
Budú sa dať vrátiť aj staré fľaše? Napríklad z tohto roku? Alebo tie, kúpené v zahraničí?
Nie, budú sa dať vrátiť len tie fľaše a plechovky, ktoré majú čiarový kód registrovaný v zálohovom systéme a sú na etikete označené symbolom Z s textom ZÁLOHOVANÉ. Nové zálohované obaly sa budú postupne dostávať na trh od januára 2022.
Kde všade budú môcť Slováci vrátiť zálohované fľaše a plechovky, koľko peňazí dostanú naspäť?
Zálohované obaly bude možné vrátiť v obchodných prevádzkach, ktoré predávajú potraviny. Nápoje sa budú vracať do odberného automatu alebo v prípade menších potravín napr. pri pokladni. Výška zálohu je jednotná pre plastové fľaše aj plechovky a to 15 centov.
Čo presne sa pre spotrebiteľov zmení? Platí to, že po novom sa zálohované fľaše nemajú krčiť, ale vracať v celku? Prečo je to tak?
Od januára už pri nákupe zaplatia k cene nápoja záloh vo výške 15 centov, obal vrátia naspäť na odberné miesto nestlačený a s čitateľným čiarovým kódom, čo je dôležité preto, aby automat alebo ručný skener vedel overiť, že obal bol registrovaný v systéme a mohol zaň vyplatiť záloh. Spotrebitelia už dnes poznajú systém vratných fliaš, preto veríme že si jednoducho osvoja aj zálohovanie PET-fliaš a plechoviek.
Ako prebiehajú prípravy?
Od spustenia zálohového systému nás delí menej ako 20 týždňov, prípravy sú v plnom prúde a mimoriadne intenzívne v každej oblasti. Na strane Správcu prebieha finalizácia zmlúv s výrobcami, odbernými miestami, príprava spustenia registrácie výrobcov, obalov a odberných miest, postupné testovanie typov odberov vo vybraných regiónoch, spustenie informačnej kampane a mnoho ďalších procesov na pozadí.
Rovnako dynamické je to v radoch výrobcov, ktorí musia pripraviť zmenu dizajnu etikiet pre zabezpečenie súladu s pravidlami na označovanie, nastavenia interných procesov v nadväznosti na plánovanie, portfólio, logistiku či skladovanie. A samozrejme, aj na strane zástupcov obchodu, kde bude predaj a následný odber obalov prebiehať v praxi. U nich prebieha príprava inštalácie odberných automatov, príprava prevádzok a personálu – aby bolo všetko dostupné a komfortné pre spotrebiteľa, ktorý potom bude obaly rád vracať naspäť práve k nim.
Pri zavádzaní zálohového systému sa Slovensko inšpirovalo úspechmi viacerých krajín v tejto oblasti. Ktoré to sú? A prečo si Správca zálohového systému vybral práve tieto krajiny? Základný smer nám dal samotný zákon, ktorý vychádzal z nastavení škandinávskych a pobaltských krajín. Práve tieto systémy dosahujú vynikajúce výsledky zberu a recyklácie nápojových obalov, najmä preto, že sú postavené na základných osvedčených princípoch – jednotný povinný systém, centrálna nezisková organizácia riadená a financovaná povinnými osobami – výrobcami a obchodníkmi spoločne, ústretovosť a ľahká dostupnosť pre spotrebiteľa, transparentnosť, efektívne hospodárenie a plnenie zákonných cieľov. Tieto krajiny dosahujú v priemere 90% návratnosť pre všetky nápojové obaly, takmer žiadny voľne pohodený odpad a spokojných spotrebiteľov, ktorí zálohovanie podporujú a vidia v ňom zmysel.
Prebieha medzinárodná spolupráca aj naďalej? Pomáhajú zahraniční experti Slovensku s tým, aby bol náš systém úspešný?
Áno a sme za to nesmierne vďační. Od počiatku sme pri prípravách na zavedenie zálohovania spolupracovali so zahraničnými poradcami, ktorí sa podieľali na zavedení a samotnom prevádzkovaní úspešných zálohových systémov v EÚ od Estónska, Litvy, Švédska, Dánska či Holandska, tak, aby vychádzal z osvedčených princípov a nevymýšľali sme koleso. Každý jeden systém má svoje špecifiká, z ktorých sme získali cenné skúsenosti a tie sme využili aj pri nastavení systému u nás, samozrejme s ohľadom na lokálne potreby. Máme za sebou dlhú cestu, ale mnohé výzvy sú stále pred nami, sme pripravení postupne zdokonaľovať slovenský zálohový systém tak, aby bol raz vzorom pre ďalšie krajiny. Veríme, že s podporou výrobcov, obchodníkov, ministerstva a najmä spotrebiteľov sa nám to podarí.
Aké máme ciele v zálohovaní?
Cieľom je spustiť úspešný a stabilný zálohový systém, do ktorého sa budú spotrebitelia radi zapájať, vyzbierať a recyklovať 90% všetkých nápojových plastových fliaš aj plechoviek do roku 2025, použiť materiál na výrobu nových obalov systémom z fľaše do fľaše a z plechovky do plechovky. Práve tak máme šancu eliminovať voľne pohodený odpad z týchto obalov, čo najviac z nich materiálovo opäť využiť na rovnaký účel, šetriť energiu prírodné zdroje a konečne tak odľahčiť našej prírode.
Prečo sa vlastne toto všetko deje? Čo sa stane s obalmi, keď sa vyzbierajú? Vrátia sa do kolobehu?
Zo skúseností vidíme, že zálohovanie je jediný osvedčený spôsob, akým sa dajú vyzbierať a recyklovať nápojové obaly vo vysokej miere a najmä kvalite potrebnej na ich ďalšie využitie. Tieto obaly sa všetky zrecyklujú a vysoká časť z nich sa môže vrátiť naspať na pulty predajní v podobe nových fliaš a plechoviek a uzavrieť materiálový kruh v súlade s princípmi cirkulárnej ekonomiky.

Kto spravuje zálohový systém?
Správca zálohového systému. Je to nezisková organizácia, ktorú vytvorilo konzorcium štyroch subjektov - Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd na Slovensku, Slovenské združenie výrobcov piva a sladu, Slovenská aliancia moderného obchodu a Zväz obchodu SR. Tie zastupujú výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd, výrobcov piva a zástupcov veľkoobchodu a maloobchodu. Ich členovia spoločne uvádzajú na trh takmer 80 % všetkých zálohovaných obalov a zastupujú viac ako 3 000 obchodných prevádzok.