Orbis Pictus Istropolitana pôsobí na slovenskom trhu s učebnicami už 30 rokov. Na takom úzkom a najmä premenlivom trhu ide o ojedinelý úkaz.
Pravdepodobne áno, pretože učebnice, ich produkcia a predaj nesú so sebou množstvo špecifík. Viac než hocikde inde je dôležité si uvedomiť, čo a komu predávate. Knihy na jedno poobedie alebo gramotnosť a vzdelanie pre budúce generácie? 30 rokov sme tu práve vďaka tomu, že už od začiatku sa riadime nosnou myšlienkou, aby učebnice slúžili výchove vzdelaných ľudí. A celých 30 rokov našu produkciu podriaďujeme tejto myšlienke.
Vy ste zakladateľom vydavateľstva, stojíte pri ňom od jeho vzniku. V čom sa vydávanie pedagogickej literatúry líši od štandardného knižného trhu?
Dobrá beletria bude fungovať spoľahlivo aj desaťročia od svojho vzniku, no len čo vyjde učebnica z tlače, akokoľvek kvalitná a prepracovaná, v tom momente v nej bude niekoľko zastaralých alebo nepresných informácií. To je daň za rýchly spoločenský vývoj, s ktorým celý pedagogický systém musí počítať a nie vždy je možné naň včas reagovať. Neplatí to o všetkých tituloch, napríklad šlabikáre budú aktuálne za každých okolností. Ale v konečnom dôsledku sa to podpíše aj na nich, nároky sa stupňujú, požiadavky pedagógov sa rôznia. Práve táto neustála potreba adaptovať sa je pre trh s učebnicami charakteristická. A musím povedať, že v Orbis Pictus sa nám to doteraz darí.
Orbis Pictus Istropolitana má za sebou vyše 600 titulov, mnohé z nich vzdelávajú niekoľko generácií žiakov. Ktoré z nich boli najúspešnejšie?
Čo znamená úspešné? Mohli by sme hovoriť o počte predaných výtlačkov, pri pedagogickej literatúre sú však podľa môjho názoru úspešné tie tituly, ktoré čo do kvality a pedagogickej koncepcie zanechajú v školách najvýraznejšiu stopu. V tomto smere by to určite boli naše šlabikáre alebo série učebníc matematiky pre 2. stupeň, ktoré bez prikrášlení naozaj fungovali ako prvotriedne tituly s veľkou odozvou v pedagogickej obci. Takisto by sme mohli spomenúť slovenský jazyk či dejepis pre druhý stupeň, dnes je veľmi obľúbenou tiež naša slovenčina a literatúra pre stredné školy.


Na aké tituly sa v súčasnosti zameriavate?
Každý rok vyprodukujeme približne 10 noviniek, ktoré sa prispôsobujú súčasným potrebám škôl. Produkcia Orbis Pictus Istropolitana sa odjakživa orientovala rovnomerne na všetky stupne vzdelávania, od prvého ročníka až po stredné školy.

Aktuálne pracujeme na sériách učebníc pre slovenský jazyk pre všetky tri stupne, v týchto dňoch prichádza do škôl druhý diel tretiackej učebnice a tiež prvá časť ôsmackej učebnice, obe pod hlavičkou Nový slovenský jazyk.
Myslíme však na potreby všetkých detí, preto intenzívne pracujeme aj na pracovných zošitoch pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ktorých cieľom je predchádzať rozvinutiu špecifických porúch učenia, ako sú dyslexia či dysgrafia. Treba povedať, že na slovenskom trhu ide o absolútny unikát. Aj na tomto príklade vidieť, že sa snažíme vždy v čo najväčšej miere učebnice aktualizovať, a prispôsobovať súčasným požiadavkám.

Vydavateľstvo Orbis Pictus Istropolitana pôsobí na trhu od roku 1991. Vydalo viac ako 600 pôvodných učebníc, pracovných zošitov, metodických príručiek a pracovných listov pre základné a stredné školy. Dlhodobo patrí medzi špičku slovenskej učebnicovej tvorby z obsahového, didaktického i výtvarno-grafického hľadiska. Aj v otvorenom trhu učebníc redaktori dbajú na koncepčnú pôvodnosť a kvalitu výstupu.
Medzi najznámejšie produkty patria Šlabikár (L. Virgovičová), Šlabikár (K. Štefeková), Dejepis pre ZŠ (V. Kratochvíl a kol.), NOVÝ Pomocník z matematiky pre ZŠ (I. Kohanová a kol.), Literatúra pre stredné školy (A. Polakovičová a kol.), Geografia pre ZŠ (P. Bubelíny) ap.