SME
Utorok, 17. máj, 2022 | Meniny má Gizela

Za prvý polrok stúpol počet podvodov

Kým niektoré metódy ako sa obohatiť na cudzí účet postupne ubúdajú, podvodov tento polrok pribudlo.

Počet zistených podvodov za prvý polrok 2021 medziročne stúpol o takmer 21 percent. Vyplýva to zo Štatistiky kriminality v Slovenskej republike. Pokusov, nenahlásených podvodov či podozrení na podvod však môže byť výrazne viac.

„Špeciálnu kapitolu tvoria takzvané kyberpodvody. Naši právnici sa v mene klientov viackrát zaoberali touto oblasťou. Riešenie a nápravu však komplikuje fakt, že veľmi často ide o zahraničné stránky a polícii sa z objektívnych príčin nepodarí vždy zistiť identitu prevádzkovateľa,“ vysvetľuje Zuzana Štefániková, vedúca Oddelenia likvidácie právnej ochrany poisťovne Wüstenrot.

Podľa jej slov veľmi často ide napríklad o podvodné konanie pri objednávaní tovarov zo zahraničia, kedy obchodník zavádzal svojimi cenami. Medzi nebezpečné kyberpodvody patrí aj krádež identity, získavanie osobných informácií a ich následné zneužívanie.

Čítajte aj: Zákazy vychádzania zásadne neobmedzili počet vykradnutých bytov

V skupine klasických podvodných konaní, podľa údajov právnej ochrany poisťovne Wüstenrot, sú často zastúpené podvody či pokusy o podvod pri nákupe tovarov. Napríklad, ak obchodník alebo poskytovateľ služby uvedie zákazníka do omylu, najmä pri stanovovaní ceny.

„Často klientovi pomáhame v situácii, kedy má podozrenie na podvod. Teda pri uzatváraní zmluvy mu mal obchodník ústne uviesť iné informácie, ako obsahuje zmluva, ktorú klient podpísal. Preto vždy odporúčame veľmi pozorne si zmluvy pred podpisom prečítať, prípadne sa poradiť s právnikmi,“ uzatvára Zuzana Štefániková.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Hypoglykémia je u diabetikov „bežná“, nepredvídateľná a potenciálne nebezpečná komplikácia inzulínovej liečby.


6 h

Nová verzia softvéru pre rodinu modelov ID prináša rýchlejšie nabíjanie, vyšší dojazd, vylepšenú navigáciu a veľa ďalších funkcií.


INZERCIA 19 h
Jiří Procházka.

Jiří Procházka, jeden z najlepších bojovníkov MMA súčasnosti, sa stal novým globálnym ambasádorom spoločnosti XTB.


16. máj
SkryťZatvoriť reklamu