SME
Utorok, 17. máj, 2022 | Meniny má Gizela

Môžu byť kancelárie pripravené na budúcnosť?

Lakeside Park 02 sa prispôsobil aktuálnej situácii a prinesie anti-Covid kancelárie.

Kancelársky život sa počas pandémie dramaticky zmenil. Množstvo firiem začalo prehodnocovať spôsob organizácie práce a racionalizovať prevádzkové náklady. Prognózy sú stále neisté a je otázne, či tu už hybridný pracovný režim ostane, alebo zažijeme opätovný návrat do kancelárií. Oplatí sa investovať do nových priestorov na prácu? Dokážu si nájsť svojich nájomcov?

Súčasné kritériá na tvorbu administratívnych priestorov stavajú ich tvorcov, zamestnávateľov a nakoniec aj užívateľov pred náročné výzvy. Pesimistické scenáre pre trh s komerčnými developerskými projektmi úplne vyvracia projekt Lakeside Park 02, ktorý vyrastá v blízkosti bratislavskej Kuchajdy. Výstavbu spustil krátko pred vypuknutím pandémie a dnes sa blíži k dokončeniu s viacerými unikátnymi prístupmi na konte. Vďaka tomu, že dokázal zareagovať veľmi pružne na zmenené potreby a preferencie trhu a prišiel s nadštandardnými technologickými riešeniami, ktoré z neho robia anti-covid budovu, sa môže pýšiť už aj obsadenosťou a významným nájomcom. Sídliť tu bude Plzeňský Prazdroj.

„Okrem klasických benefitov je dôležité budúcim užívateľom ponúknuť niečo navyše - príjemné, inšpiratívne a komunitné firemné prostredie s dostatočným priestorom pre oddych a relaxáciu, aby sa pre nich stalo miestom kreativity a ohniskom nových nápadov, ktoré homeoffice ťažko dokáže poskytnúť,“ hovorí Martin Šramko, CEO spoločnosti Immocap, ktorá je developerom projektu Lakeside Park 02.

Pandemický paradox
Po dlhých mesiacoch, kedy väčšina veľkých firiem využívala prácu z domu je všetkým zrejmé nielen to, že sa svet práce zmenil, ale aj to, že dlhodobo ide o neudržateľný stav. Tímy sa ťažšie stmeľujú, z povedomia zamestnancov sa vytráca firemná kultúra, pracovná energia a DNA spoločnosti. Odborníci na ľudské zdroje však upozorňujú, že kľúčové je so zamestnancami komunikovať a aj sa fyzicky stretávať. Firmy sa preto snažia pripraviť pracovné prostredie pre zamestnancov tak, aby bolo po návrate bezpečné a naplno sa mohli sústrediť na biznis. Na situáciu zareagovali aj projektanti v Lakeside Park 02, ktorí sa sústredili v prvom rade na bezpečnosť a eliminovanie zdravotných rizík, ktoré by firmám mohli brániť v návrate do kancelárií. Pod drobnohľadom sa tak ocitla vzduchotechnika, okná, výťahy, systém na monitorovanie oxidu uhličitého v ovzduší a dokonca aj zvlhčovacie systémy. Paradoxne sa tak Lakeside Park 02 stal pre pandémiu bezpečnejším priestorom na prácu.

„Bezpečnosť a pohodlie našich nájomcov sú pre nás prvoradé, preto skutočne nič nepodceňujeme. Vnímame, že spoločnosti aktuálne vyhľadávajú riešenia, ako v priestoroch zabezpečiť prácu pre svojich zamestnancov v hygienicky čistom prostredí,“ vraví Martin Marko, obchodný riaditeľ spoločnosti Immocap. „Sme si vedomí, že jedným z citlivo vnímaných prvkov v kancelárskych priestoroch je vzduchotechnika, preto sme si v našom projekte dali záležať, aby v tomto smere nevyvstávali žiadne pochybnosti o jej bezpečnosti,“ vysvetľuje ďalej Martin Marko.

Jedným z hlavných technologických prvkov v Lakeside Park 02 je zabezpečenie prívodu 100-percentne čistého vzduchu prostredníctvom doskovej rekuperácie. Vďaka tomu nedochádza k zmiešavaniu privádzaného a odvádzaného vzduchu a zamestnanci sa tak nemusia báť, že by sa prípadný vírus šíril vzduchotechnikou. Riadené vetranie s rekuperáciou sa zároveň stará o nepretržitý prísun čerstvého vzduchu do objektu počas celého roka.

V priestoroch, kde sa zdržiava väčší počet ľudí, je zavedený systém na monitorovanie koncentrácie oxidu uhličitého v ovzduší prostredníctvom CO2 senzorov. V konferenčných priestoroch tak bude úroveň CO2 neustále kontrolovaná a v prípade jej nárastu začne systém automaticky privádzať do miestnosti väčší objem čerstvého vzduchu. K tomu sa zamestnanci dostanú aj vďaka otvárateľným oknám, ktoré v kancelárskych budovách nebývajú súčasťou štandardu.

Načítavam video...

Na telesnú a duševnú pohodu zamestnancov vplýva aj vlhkosť vzduchu. V kanceláriách je odporúčaná vlhkosť minimálne 40 %, v Lakeside Park 02 preto nájdete pokročilé zvlhčovacie systémy, ktoré zvyšujú kvalitu vzduchu a umožňujú certifikovanú dezinfekciu vzduchotechniky s čiastočkami striebra, ktorá je úplnou technologickou novinkou. V čase nielen pandemickej krízy sa do vody v parnom zvlhčovači pridávajú vďaka patentovanej technológii postupne sa uvoľňujúce ióny koloidného striebra, ktoré prostredníctvom zvlhčovacích systémov vo vzduchotechnike dezinfikujú vzduch a zabraňujú tak šíreniu vírusov či baktérií. Vďaka tomuto systému dokážeme okrem dezinfekcie samotných rozvodov vzduchotechniky zabezpečiť užívateľom aj dezinfekciu ich pracovných priestorov.

Vzhľadom na aktuálnu situáciu je pre výškové budovy jedným z mimoriadne žiadaných riešení aj bezdotykové ovládanie výťahov. Zamestnanci a návštevníci budovy Lakeside Park 02 ich budú môcť obsluhovať bez toho, aby sa dotýkali ovládacieho panelu. Ide o rozšírenie trendu bezdotykových vstupných turniketov či antibakteriálnych kľučiek v interiéri.

Princíp udržateľnosti a japonských tradičných hodnôt
Otázka udržateľnosti je horúcou témou aj v stavebníctve. Nejde pritom iba o znižovanie uhlíkovej stopy úpravou okolia budov, výsadbou zelene, či environmentálnymi stavebnými materiálmi, ale aj zvolenými stavebnými postupmi. Lakeside Park 02 je unikátny v tom, že je aj prvou administratívnou budovou na Slovensku, na ktorej participuje japonská spoločnosť Takenaka s viac ako 400-ročnou históriou a skúsenosťami v stavebníctve. Takenaka je na európskom trhu stavebných a inžinierskych služieb unikát. Rodinná firma sa už 17 generácií riadi tradičnými japonskými hodnotami ako disciplína, efektívnosť, čestnosť, pracovitosť a zodpovednosť a budúcim generáciám chcú zanechať odkaz v podobe trvalých architektonický diel, ktoré sú nielen v súlade s okolitým prostredím, ale sú aj funkčné a z hľadiska údržby nenáročné.

Aby dokázala ručiť za kvalitu výsledného diela, svojich klientov a partnerov si Takenaka vyberá veľmi dôsledne. Nerozhoduje iba finančné zázemie, ale aj história a smerovanie. V Lakeside Park 02 dohliada na realizáciu a technickú kvalitu projektu osobnou účasťou či sériou technických inšpekcií počas realizácie – za účasti medzinárodného tímu odborníkov hlavne z Japonska. Každý z účastníkov inšpekcie vyhotoví kontrolný zoznam s fotografiami a popisom netradičných technických riešení. V strede a na konci realizácie sa uskutoční nezávislá kontrola a po roku od odovzdania do užívania sa spolu s klientom na miesto vrátia, aby ešte raz skontrolovali odovzdané dielo. Každú nedokonalosť pritom vnímajú ako príležitosť na ponaučenie sa. V Japonsku je tento prístup známy ako systém Kaizen - opatrenia, ktoré zabezpečia, že spoločnosť sa vyvaruje opakovaniu chýb. Takenaka má jeden z najväčších a najmodernejších výskumných inštitútov na svete, kde sa vykonáva vývoj a testovanie v oblasti energetickej efektívnosti, materiálových a stavebných technológií.

Ďalšie prvenstvo, ktoré si projekt pripísal, sa týka využitia ekologických stavebných materiálov ako je nízkouhlíkový hliník od nemeckej spoločnosti WICONA, čo ušetrí emisie CO2, ktoré by inak absorbovalo 554 stromov počas svojej životnosti. Hliník patrí k najvyužívanejším stavebným materiálom, no má aj značnú emisnú stopu, ktorú sa tu podarilo znížiť až o dve tretiny. Lakeside Park 02 patrí k prvým administratívnym budovám na Slovensku, ktoré tento materiál využívajú a ktorý mu určite pomôže v ašpirácii na zelený certifikát LEED Gold.

„Našou víziou bolo od začiatku, aby Lakeside Park 02 ponúkol bezpečné a udržateľné pracovné prostredie. Sme hrdí na progresívne riešenia v projekte. Ide o prvú budovu v našom portfóliu, ktorú nekupujeme ako hotovú, ale stavia sa pod naším ‚dohľadom‘. Dávame si preto obzvlášť záležať, aby sme investorom v našich realitných fondoch priniesli ďalší kvalitný produkt,“ doplnil Martin Šmigura, investičný riaditeľ WOOD & Company.

Čo je Lakeside Park 02?
Polyfunkčný projekt je výsledkom spolupráce spoločností Immocap a WOOD & Company, ktoré sa spolupodieľajú na developmente, ako aj na leasingu priestorov pre budúcich nájomcov, v synergii so susedným existujúcim projektom Lakeside Park 01. Nachádza sa na križovatke Vajnorskej a Tomášikovej ulice v Bratislave, v mestskej časti Nové Mestov a tento moderný Business District je už v súčasnosti obľúbeným sídlom veľkých medzinárodných a slovenských spoločností.

Výstavba administratívnej budovy Lakeside Park 02 sa začala koncom februára 2020, momentálne sa blíži k dokončeniu hrubej stavby a dosiahnutiu plnej výšky. Dokončenie projektu je naplánované na druhý kvartál 2022. Na trh prinesie 14 370 m2 kancelárskych priestorov na 13 nadzemných podlažiach s výhľadom na panorámu Malých Karpát a jazero Kuchajda. Rozloha typického podlažia dosiahne viac ako 1 200 m2.
Na komfort užívateľov sa prihliada nielen v interiéri, ale aj v exteriéri. Ten sa zvýši vďaka verejným priestorom v podobe zeleného parku a veľkého cyklozázemia. Lakeside Park 02 počíta aj s vybudovaním 310 parkovacích miest na 3 podzemných podlažiach a s novými parkovacími kapacitami v exteriéri. Okrem komfortného prístupu autom, električkou a ostatnou MHD, je veľkou výhodou lokality možnosť vlakovej dopravy vďaka blízkosti Železničnej stanice Bratislava - Nové Mesto.

Široká ponuka služieb s ďalšou občianskou vybavenosťou je bohato zastúpená v neďalekom vynovenom nákupnom centre VIVO (bývalý Polus City Centre) a obľúbená farmárska tržnica Fresh Market je takisto v pešej vzdialenosti. Nezanedbateľnou pridanou hodnotou je priľahlé jazero Kuchajda, s možnosťami športového využitia a trávenia voľného času, ktoré je situované priamo oproti projektu.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Hypoglykémia je u diabetikov „bežná“, nepredvídateľná a potenciálne nebezpečná komplikácia inzulínovej liečby.


7 h

Nová verzia softvéru pre rodinu modelov ID prináša rýchlejšie nabíjanie, vyšší dojazd, vylepšenú navigáciu a veľa ďalších funkcií.


INZERCIA 20 h
Jiří Procházka.

Jiří Procházka, jeden z najlepších bojovníkov MMA súčasnosti, sa stal novým globálnym ambasádorom spoločnosti XTB.


16. máj
SkryťZatvoriť reklamu