Vďaka projektom zameraným na zber starých mobilov sa v uplynulých rokoch podarilo vyzbierať a zrecyklovať stovky kíl elektroodpadu, ktorý môže byť opätovne využitý. Orange aj naďalej pokračuje v podpore vzdelávania v oblasti zodpovednej recyklácie. Podporí ďalšie kolo programu Recyklohry, ktorý je určený pre školy a žiaci tak môžu opäť ukázať koľko drobného elektroodpadu, batérií a starých mobilov dokážu vyzbierať. Zároveň budú súťažiť aj o grant na svoje zelené aktivity v škole.
Ak zasadíme mobil, nestane sa nič dobré. Ale ak ho prinesieme na recykláciu do školy, vyrásť môžu zaujímavé zelené projekty. Takto sa Orange prihovára vo svojej najnovšej kampani deťom, ale aj dospelým. Nadväzuje tak na svoje dlhodobé aktivity, keď viac ako osem rokov nielen vzdeláva verejnosť v problematike udržateľnosti a tvorby elektrodopadu, ale zároveň motivuje svojich zákazníkov k jeho aktívnej recyklácii.
„Vieme, že zodpovednosti k životnému prostrediu treba viesť už malé deti, majú mnoho otázok, vidia svet inak, hovoria veci od srdca a môžu ovplyvniť svoje najbližšie okolie k pozitívnej zmene. Preto sme radi, že môžeme v spolupráci s ASEKOL SK pokračovať aj tento školský rok, lebo naposledy sa nám podarilo vďaka Recyklohrám vyzbierať na školách viac ako 18-tisíc mobilných zariadení. Veľmi sa z toho tešíme a dúfame, že podobný výsledok sa zopakuje aj tento rok,” hovorí Natália Kunická, Brand Activation Manager, Orange Slovensko.
Program Recyklohry si kladie za svoj hlavný cieľ systematické zapájanie témy správneho nakladania s odpadmi, triedenia a následnej recyklácie vyradených elektrozariadení a batérií do výučby v školských zariadeniach na Slovensku. Najaktívnejším školám poskytne Orange ako partner programu finančné granty na realizáciu ich zelených projektov.
„Ak teraz naučíme naše deti ako zodpovedne pristupovať k odpadom a životnému prostrediu, môžeme očakávať, že ony to naučia svoje deti a tie zasa svoje. Vízia lepšej budúcnosti je zatiaľ v našich rukách. Preto sa tešíme, že v tomto projekte môžeme spojiť sily práve so spoločnosťou Orange“, opisuje poslanie spoločného projektu konateľ spoločnosti ASEKOL SK Ronald Blaho.
Obrovská chuť recyklovať
Napriek tomu, že program Recyklohry minulý rok skomplikovali hneď dve vlny koronavírusu, žiaci ukázali, že ich enviromentálne zmýšľanie pandémia neovplyvnila a do projektu sa aktívne zapojilo až 151 škôl, ktorých študenti vyzbierali rekordných 18 055 mobilov. Školy, ktoré sa do programu zapojili, urobili službu životnému prostrediu, a tie najaktívnejšie dostali navyše finančný dar v hodnote 3000, 2000 a 1000 eur na realizáciu zelených projektov. Uplynulý ročník Recyklohier tak priniesol okrem tisícok starých mobilov určených na recykláciu aj tri veľmi pekné školské projekty.
Špeciálna základná škola v Krupine prišla s nápadom premeniť školskú záhradu a školský dvor na outdoorovú učebňu. „Záhrada a školský dvor budú slúžiť na skvalitnenie všetkých vyučovacích predmetov zážitkovou formou, vytvorí sa tiež priestor pre rôzne environmentálne aktivity, besedy, prednášky či projektové vyučovanie. Záhrada a školský dvor budú tiež slúžiť ako oddychovo-relaxačná zóna. Pri revitalizácii, do ktorej sa zapoja žiaci, dobrovoľníci, rodičia aj učitelia, by sme chceli v čo najväčšej miere recyklovať, a teda používať materiál ako sú palety či ekologické nátery,“ uviedla koordinátorka environmentálnej výchovy a učiteľka na škole, Michaela Vicianová.
V základnej škole v Čataji majú ekológiu takisto pod palcom. „Jedným z našich snov je bylinková špirála, ktorá by deti oboznámila s najznámejšími druhmi byliniek. Vypestované bylinky sa použijú aj v školskej jedálni. Pôjde o chodník, ktorý využíva chôdzu naboso, resp. dotyk rukou, pre lepšie vnímanie prírodných materiálov prostredníctvom hmatu. Chodník má tvar cestičky a obsahuje prírodné materiály ako piesok, kamene, štrk, mach, trávu, či mulčovaciu kôru,“ vysvetľuje koordinátorka pre environmentálnu výchovu, Katarína Družbacká.
Základná škola v Neporazde získané financie plánuje použiť na vybudovanie ekoaltánku pre zážitkové vyučovanie žiakov. „Dlhodobo sa snažíme zlepšovať podmienky výučby a zveľaďovať náš školský areál, v ktorom sme v minulosti vytvorili napríklad bylinkovú a úžitkovú záhradku, hmyzí hotel a na stromy zavesili vtáčie búdky. Exteriér školy umožňuje aj vyučovať v školskej záhrade, v ktorej nám ale chýba prírodná učebňa v podobe dreveného ekoaltánku. Ten sme sa za pomoci obce rozhodli vybudovať a radi by sme ho použili na environmentálne, bádateľské a tvorivé aktivity našich žiakov na čerstvom vzduchu,“ informovala o plánoch riaditeľka školy, Miroslava Kasalová.
Školy, ktoré sa chcú do programu zapojiť, sa môžu zaregistrovať na stránke www.recyklohry.sk. Následne dostanú zberné nádoby na drobný elektroodpad a môžu sa tak zapojiť do zbierania bodov na rôzne odmeny.