SME
Utorok, 30. november, 2021 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?

Ak plánujete výlet do hlavného mesta, určite by ste nemali vynechať tieto pamiatky a atrakcie.

(Zdroj: Martin Sloboda)

Bez návštevy týchto turistických atrakcií sa z Bratislavy jednoducho neodchádza. Možno namietnete, že napríklad na Bratislavskom hrade ste už predsa boli. Ale prešli ste všetky jeho priestory? Pôvodné sídlo panovníkov je dnes aj sídlom Historického múzea. V rámci jeho návštevy sa dostanete do Korunnej veže, z ktorej si užijete celé mesto ako na dlani. Pred 210 rokmi hrad vyhorel pre neopatrnosť cisárskej armády, ktorá tu mala kasárne. To, že požiar napáchal obrovské škody sa dozviete na výstave Obnova Bratislavského hradu, no a o tom, ako sa mu darí navracať bývalú podobu sa ľahko presvedčíte na vlastné oči. V susedstve hradu sa nachádza ďalšia dominanta našej metropoly – Dóm sv. Martina, bývalý korunovačný chrám. Pripomienkou týchto slávnych čias je pozlátená replika korunovačnej koruny osadená na vrchole katedrálnej veže vo výške 85 metrov a vážiaca 150 kg. V srdci Starého mesta sa zastavte pri Starej radnici a pri Primaciálnom paláci, kde je stála expozícia unikátnej zbierky 6 anglických tapisérií. V okolí týchto pamiatok si v niektorom z mnohých útulných podnikov doprajte kávu a koláčik, či už typickú štrúdľu alebo bratislavské rožky s makom a orechmi!

Od ,,ufa“ až po Devín

Ak sa vyberiete centrom smerom k Michalskej bráne, dostanete sa ku Grassalkovichovmu palácu. Ako sídlo prezidentov SR je síce uzavretý, ale jeho záhrada patrí k najkrajším mestským parkom. Ak sa rozhodnete presunúť k Dunaju, zamierte k rieke popri Modrom kostolíku, ktorého skutočný názov je Kostol sv. Alžbety. Secesná výzdoba sem láka predovšetkým romantické nevesty, takže v sobotu sa tu často stretávajú hlavne svadobčania.
Na petržalskú stranu potom môžete prejsť po Starom moste, ktorý je určený len električkám, cyklistom a chodcom. V blízkosti Sadu Janka Kráľa je jednoznačne top atrakciou vyhliadka vo výške 95 metrov na Moste SNP, ktorú nik nevolá inak ako ,,Ufo“. Z ufa celkom iste zbadáte Slavín, najväčší vojnový pamätník v strednej Európe. Nezabudli sme ani na milovníkov umenia, ktorých iste priláka Galéria moderného umenia Danubiana.

Nájdete ju v blízkosti mestskej časti Čunovo na polostrove na Dunaji, je špecifická modernou architektúrou budovy ako aj atraktívnymi výstavami. Pokiaľ je však história vašou srdcovkou, tak potom bratislavský výlet ukončite na Devíne, kde je až do konca októbra výstava o jeho dejinách a jej autorky sľubujú, že zaujať by mala aj vaše ratolesti. S Devínom sa možno rozlúčite s miestnou špecialitou ,,ríbezlákom“ a odhodlaním, čoskoro sa do hlavného mesta vrátiť. A na záver výhodný tip: zakúpením karty Bratislava Card City & Region budete Bratislavou cestovať zadarmo, ale získate aj iné výhody a zľavy na vstupoch! Viac cestovateľských inšpirácií ponúka www.slovakia.travel.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nemusíme dlho bádať, aby sme prišli na to, že strava postavená na čerstvých plodoch je tá najzdravšia.


6 h

V poradí štvrtý rok sa dm zmenou BLACK piatku na GIVING rozhodla venovať 5 percent z celkového denného obratu e-shopu.


6 h
Víťaz kategórie Plug-in hybrid, populárna OCTAVIA štvrtej generácie, vôbec po prvý raz ponúka novú formu pohonu, kombinujúcu spaľovací motor a elektromotor.

S modelmi ENYAQ iV a OCTAVIA iV získala dve prvé miesta.


9 h
Skryť Zatvoriť reklamu