SME
Pondelok, 29. november, 2021 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Pri uzatváraní PZP už nedominuje január

Zákonné poistenie uzatvárame častejšie v lete. Pri online poistení tento rok zatiaľ dominuje august.

Ešte pred pár rokmi prevažná väčšina Slovákov uzatvárala povinné zmluvné poistenie v januári. Rok 2021 naznačuje, že sa toto pravidlo definitívne zlomilo. Zákonné poistky totiž šoféri mali záujem uzatvárať častejšie v lete. Ukazuje to analýza poisťovne Wüstenrot.

Kým v minulosti január platil za mesiac povinného zmluvného poistenia, dnes je týchto mesiacov výrazne viac. Čoraz častejšie šoféri uzatváranie zákonného poistenia posúvajú zo začiatku roka do jeho polovice. V prípade online uzatvárania dokonca až na koniec leta.

Jednou z hlavných príčin je omladzovanie vozidiel na slovenských cestách. V januári si PZP uzatvárajú vodiči, ktorí si vozidlo kúpili ešte pred zmenou legislatívy. Dovtedy sa zákonná poistka platila v januári. Dnes sú tieto autá nahrádzané novými vozidlami, ktoré už nemusia mať PZP uzatvorené od januára, ale od mesiaca, kedy boli zakúpené. Navyše, povinné poistenie sa zvykne uzatvárať na technický rok. Teda zmluva môže mať začiatok poistenia kedykoľvek počas roka,“ vysvetľuje Jana Podoláková, riaditeľka Úseku vývoja produktov poisťovne Wüstenrot.

Koniec dominancie januára pri uzatváraní PZP dokazujú aj čísla za prvých osem mesiacov roka 2021. Počas tohto obdobia si zatiaľ najviac vodičov prejavilo záujem uzatvoriť zákonnú poistku v lete. Pri porovnaní napríklad júna 2021 s januárom toho istého roka poisťovňa eviduje celkový nárast záujmu na úrovni 66 percent. Medziročne záujem v júni 2021 stúpol o takmer 20 percent.

Mohlo by vás zaujímať:
Každú štrnástu škodu na vozidle spôsobí stret so zverou

Ešte viditeľnejší je posun pri vybavovaní PZP online. Cez internet slovenskí vodiči majú záujem uzavrieť zákonné poistenie dokonca ešte neskôr. Napríklad v auguste tohto roka poisťovňa Wüstenrot v porovnaní s januárom 2021 evidovala nárast záujmu o 58 percent. Pričom v auguste medziročne stúpol záujem uzavrieť PZP online dokonca až o 52 percent.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V Nemocnici AGEL Košice-Šaca sú pre pacientov k dispozícii až 2 magnetické rezonancie.


9 h

Čučoriedky patria medzi naše obľúbené a vyhľadávané ovocie už po celé veky.


15 h

When it comes to hiring new employees, provision of a recruitment allowance has become a new trend in the Slovak labour market.


18 h
Skryť Zatvoriť reklamu