SME
Štvrtok, 9. december, 2021 | Meniny má IzabelaKrížovkyKrížovky

Mladí slovenskí filmári zvíťazili na festivale v Barcelone

Odniesli si cenu za najlepší krátky LGBT film

Riaditeľ barcelonského festivalu L´HIFF a tvorcovia oceneného filmu Bytosť (Miriam Fulmeková, Lukáš Vízner a producentka Ester Víznerová)Riaditeľ barcelonského festivalu L´HIFF a tvorcovia oceneného filmu Bytosť (Miriam Fulmeková, Lukáš Vízner a producentka Ester Víznerová)

V septembri sa uskutočnil v Barcelone filmový festival L´HIFF. O ceny v rôznych kategóriách sa uchádzalo 1450 filmov z celého sveta. Spomedzi nich 25-členná porota vybrala 120 snímok, ktoré si záujemcovia mohli v Barcelone naživo pozrieť, a po ich premietnutí aj diskutovať s tvorcami filmov. Na festival sa prihlásili aj mladí tvorcovia zo Slovenska s krátkym filmomOnly human - Bytosť, ktorému porotcovia udelili 5 nominácií: Najlepšia kamera (Tomáš Andrle), Najlepšia hudba (Petr Kosejk), Najlepší režisér (Lukáš Vízner), Najlepší herec v hlavnej úlohe (Richard Pekárek) a Najlepší krátky LGBT film.

Festival vyvrcholil v sobotu 18. septembra, kedy počas slávnostného večera boli vyhlásení víťazi jednotlivých kategórií. Mladým filmovým tvorcom zo Slovenska, ktorých zastrešuje produkčná spoločnosť EMEDI productions, sa podarilo získať ocenenie v kategórii Najlepší krátky LGBT film. Dielo o vzťahu talentovaného klaviristu Kryštofa a zabehnutého pornoherca Filipa otvára komplexnú tému o predsudkoch v spoločnosti, ale aj vo vnútri LGBTI komunity.

Cenu si prevzali režiséri Lukáš Vízner a Miriam Fulmeková, ďakovné slová zazneli aj z úst producentky Ester Víznerovej.„Do Bytosti sme zakomponovali príbehy dvoch skutočných ľudí a krehkosť, ktorou oplýva každý z nás. Bez ohľadu na rasu, pohlavie, sexuálnu orientáciu či vierovyznanie sme všetci len ľudskými bytosťami. A práve ľudskosť a pochopenie je to, čo tento svet potrebuje,“ povedali Vízner a Fulmeková pri preberaní ceny za prvé miesto v kategórii krátkych filmov. „Na portfóliu EMEDI productions naďalej tvrdo pracujeme a už teraz sa môžete tešiť na naše nové diela s názvami Posledná a Dokonalosť sama,“ dodala producentka Víznerová.

Krátky film Posledná sa odohráva v budúcnosti a je príbehom ženy, ktorá je poslednou obyvateľkou vyprázdneného mesta. Príchodom záhadného cudzinca, ktorý chce mesto kúpiť, nastane stret dvoch úplne odlišných svetov. Témou filmu je vzťah človeka k spomienkam, minulosti a materiálnym hodnotám. Film mal premiéru v kine Lumiére v auguste a tvorcovia majú teraz v pláne prihlásiť ho na filmové festivaly.
Spoločnosť EMEDI productions zároveň pracuje na treťom krátkom filme Dokonalosť sama o rodinných vzťahoch, ktorý je vo fáze predprodukcie a natáčať by sa mal na jar 2022.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prvá nabíjacia stanica Shell Recharge sa nachádza na obojstranne prístupnej čerpacej stanici Shell Beladice.


26m

Keď už nevládzu, prosia nás, aby sme ich napojili, hovorí primár OAIM MUDr. Michal Blanár.


1 h

Vianoce v O2 nekončia komerčnými ponukami, ale pokračujú dobrými skutkami.


1 h
Skryť Zatvoriť reklamu