SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Zahraničná študentská mobilita: rekordné počty a bez hendikepov

Na zahraničné partnerské univerzity mieri zhruba o tretinu viac študentov ako vlani.

Zahraničná študentská mobilita: rekordné počty a bez hendikepovZahraničná študentská mobilita: rekordné počty a bez hendikepov (Zdroj: Ekonomická univerzita v Bratislave)

Európska únia otvára cez program Erasmus+ cestu ďalším talentovaným Hawkingom.

Bez bariér a ekologicky

Medzinárodné výmeny študentov cez program Erasmus odštartovali už v roku 1987. V roku 2014 nadviazal na úspešnú iniciatívu program Erasmus+. Do vzdelávania smerovali desiatky miliárd eur. Pre roky 2021 až 2027 sa počíta so sumou 30 miliárd eur. Ekonomická univerzita v Bratislave bola pri získavaní peňazí na realizáciu programu Erasmus+ úspešná. Dostala druhý najvyšší grant na študentské aj zamestnanecké mobility spomedzi slovenských univerzít.

Európska únia sa tentoraz plánuje zamerať najmä na odstraňovanie bariér pre hendikepovaných študentov a podporiť ich záujem o štúdium či stáž v zahraničí. Medzi priority sa tiež dostali ekológia, resp. zelená politika a digitalizácia.

Mal len krátko po dvadsiatke, keď mu v roku 1963 diagnostikovali ochorenie centrálnej nervovej sústavy a prognózovali mu nanajvýš niekoľko rokov života. Napokon sa dožil 76 rokov a stal sa jedným z najznámejších astrofyzikov všetkých čias. Stephen Hawking.

Výnimočný vedec sa dokázal presadiť napriek hendikepu. A práve masívnejšie zapojenie študentov so zdravotným hendikepom by malo byť jednou z priorít medzinárodnej výmeny vysokoškolákov Erasmus+ v rokoch 2021 až 2027.

Medzi mimoriadne aktívne slovenské vysoké školy v oblasti výmeny študentov patrí Ekonomická univerzita v Bratislave. V aktuálnom akademickom roku plánuje vyslať do zahraničia takmer rovnaký počet svojich študentov, ako pred vypuknutím pandémie koronavírusu. V porovnaní s predchádzajúcim akademickým rokom stúpol tiež záujem cudzincov o štúdium na Ekonomickej univerzite v Bratislave.

Rekordný záujem

Rekordným rokom v histórii študentských mobilít Erasmus+ na Ekonomickej univerzite v Bratislave za posledné obdobie bol rok 2018, kedy vycestovalo na zahraničné vysoké školy 320 poslucháčov najstaršej ekonomickej vysokej školy na Slovensku. Hoci pandémia koronavírusu mala negatívny dopad na študentské i zamestnanecké mobility, do cudziny odišli študovať desiatky záujemcov.

V aktuálnom akademickom roku ich počet atakuje túto rekordnú úroveň z roku 2018 – teda pred vypuknutím pandémie. Ekonomická univerzita v Bratislave by mala počas oboch semestrov vyslať na zahraničné univerzity viac ako 300 študentov. Takmer dve stovky pritom využili možnosť získať jedinečné skúsenosti i kontakty a zdokonaliť sa v cudzom jazyku už v aktuálnom zimnom semestri. Cez program Erasmus+ budú študovať až v 31 krajinách sveta.
Najviac mladých ľudí zamierilo do Talianska (28 študentov), 23 poslucháčov si vybralo Nemecko a po dve desiatky študentov smerovali do Španielska a Portugalska. Niektorí si zvolili aj vzdialenejšie destinácie, ako sú Južná Kórea, Thajsko či Kanada.

Viac zahraničných študentov

Ekonomickej univerzite v Bratislave sa roky darí študentov nielen vysielať do cudziny, ale aj zaujať zahraničných záujemcov o mobility. V rokoch 2017 a 2018 absolvovali študijný pobyt na bratislavskej vysokej škole cez program Erasmus+ takmer sedemsto cudzincov. Hoci vlani sa v dôsledku pandémie znížil počet zahraničných študentov na 152, v aktuálnom akademickom roku sa ich prihlásilo vyše 200. Všetci absolvujú štúdium online, no niektorí sa budú zapájať priamo zo Slovenska. Najväčší záujem o digitálny semester na Ekonomickej univerzite v Bratislave je z Francúzska (26 vysokoškolákov), nasledujú Španielsko (22 vysokoškolákov), Nemecko (19 vysokoškolákov) a Taliansko (18 vysokoškolákov). Celkovo sa pre štúdium rozhodli študenti z 15 krajín, medzi ktorými nechýbajú ani Kazachstan či Fínsko.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 613
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 7 096
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 020
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 400
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 855
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 082
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 845
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 337
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na výletnej lodi sa nudí len ten, kto to tak chce.


INZERCIA 25. apr

„Bola som nervóznejšia, než pred zápasom!“


24. apr

Projekt už prekročil dôležitý míľnik – celkovo už bolo vysadených viac ako 670 tisíc stromčekov.


24. apr

Štátny dozor neidentifikoval žiadne porušenie legislatívy.


24. apr
SkryťZatvoriť reklamu