SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Zahraničná študentská mobilita: rekordné počty a bez hendikepov

Na zahraničné partnerské univerzity mieri zhruba o tretinu viac študentov ako vlani.

Zahraničná študentská mobilita: rekordné počty a bez hendikepovZahraničná študentská mobilita: rekordné počty a bez hendikepov (Zdroj: Ekonomická univerzita v Bratislave)

Európska únia otvára cez program Erasmus+ cestu ďalším talentovaným Hawkingom.

Bez bariér a ekologicky

Medzinárodné výmeny študentov cez program Erasmus odštartovali už v roku 1987. V roku 2014 nadviazal na úspešnú iniciatívu program Erasmus+. Do vzdelávania smerovali desiatky miliárd eur. Pre roky 2021 až 2027 sa počíta so sumou 30 miliárd eur. Ekonomická univerzita v Bratislave bola pri získavaní peňazí na realizáciu programu Erasmus+ úspešná. Dostala druhý najvyšší grant na študentské aj zamestnanecké mobility spomedzi slovenských univerzít.

Európska únia sa tentoraz plánuje zamerať najmä na odstraňovanie bariér pre hendikepovaných študentov a podporiť ich záujem o štúdium či stáž v zahraničí. Medzi priority sa tiež dostali ekológia, resp. zelená politika a digitalizácia.

Mal len krátko po dvadsiatke, keď mu v roku 1963 diagnostikovali ochorenie centrálnej nervovej sústavy a prognózovali mu nanajvýš niekoľko rokov života. Napokon sa dožil 76 rokov a stal sa jedným z najznámejších astrofyzikov všetkých čias. Stephen Hawking.

Výnimočný vedec sa dokázal presadiť napriek hendikepu. A práve masívnejšie zapojenie študentov so zdravotným hendikepom by malo byť jednou z priorít medzinárodnej výmeny vysokoškolákov Erasmus+ v rokoch 2021 až 2027.

Medzi mimoriadne aktívne slovenské vysoké školy v oblasti výmeny študentov patrí Ekonomická univerzita v Bratislave. V aktuálnom akademickom roku plánuje vyslať do zahraničia takmer rovnaký počet svojich študentov, ako pred vypuknutím pandémie koronavírusu. V porovnaní s predchádzajúcim akademickým rokom stúpol tiež záujem cudzincov o štúdium na Ekonomickej univerzite v Bratislave.

Rekordný záujem

Rekordným rokom v histórii študentských mobilít Erasmus+ na Ekonomickej univerzite v Bratislave za posledné obdobie bol rok 2018, kedy vycestovalo na zahraničné vysoké školy 320 poslucháčov najstaršej ekonomickej vysokej školy na Slovensku. Hoci pandémia koronavírusu mala negatívny dopad na študentské i zamestnanecké mobility, do cudziny odišli študovať desiatky záujemcov.

V aktuálnom akademickom roku ich počet atakuje túto rekordnú úroveň z roku 2018 – teda pred vypuknutím pandémie. Ekonomická univerzita v Bratislave by mala počas oboch semestrov vyslať na zahraničné univerzity viac ako 300 študentov. Takmer dve stovky pritom využili možnosť získať jedinečné skúsenosti i kontakty a zdokonaliť sa v cudzom jazyku už v aktuálnom zimnom semestri. Cez program Erasmus+ budú študovať až v 31 krajinách sveta.
Najviac mladých ľudí zamierilo do Talianska (28 študentov), 23 poslucháčov si vybralo Nemecko a po dve desiatky študentov smerovali do Španielska a Portugalska. Niektorí si zvolili aj vzdialenejšie destinácie, ako sú Južná Kórea, Thajsko či Kanada.

Viac zahraničných študentov

Ekonomickej univerzite v Bratislave sa roky darí študentov nielen vysielať do cudziny, ale aj zaujať zahraničných záujemcov o mobility. V rokoch 2017 a 2018 absolvovali študijný pobyt na bratislavskej vysokej škole cez program Erasmus+ takmer sedemsto cudzincov. Hoci vlani sa v dôsledku pandémie znížil počet zahraničných študentov na 152, v aktuálnom akademickom roku sa ich prihlásilo vyše 200. Všetci absolvujú štúdium online, no niektorí sa budú zapájať priamo zo Slovenska. Najväčší záujem o digitálny semester na Ekonomickej univerzite v Bratislave je z Francúzska (26 vysokoškolákov), nasledujú Španielsko (22 vysokoškolákov), Nemecko (19 vysokoškolákov) a Taliansko (18 vysokoškolákov). Celkovo sa pre štúdium rozhodli študenti z 15 krajín, medzi ktorými nechýbajú ani Kazachstan či Fínsko.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 14 904
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 8 620
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 3 674
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 356
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 057
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 693
  7. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 2 617
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 174
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Obnoviť poškodenú pleť nie je nemožné – pomoc nájdeš vo vede aj prírode.


23 h

Máloktorá krajina spája staré tradície a inovácie tak prirodzeným spôsobom.


INZERCIA 16. máj

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 16. máj

LESY SR úspešne ukončili kompletnú rekonštrukciu lesnej cesty na Poľane.


15. máj
SkryťZatvoriť reklamu