SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Moderná drevostavba v dedinke s krásnou panorámou

Vybrali si drevostavbu kvôli rýchlosti výstavby, no užívajú si v nej aj krásne výhľady na Strečno, tepelnú pohodu a odhlučnenie.

(Zdroj: Knauf Insulation)

Majitelia rodinného domu v Strečne mali od začiatku záujem o sendvičovú drevostavbu, záležalo im však na niektorých detailoch a tak oslovili so žiadosťou o projekt architekta. Vybrali si žilinské štúdio MV Architektúra. Architektovi povedali svoje požiadavky a on im urobil návrh, s ktorým boli spokojní. Od toho sa odvíjal aj výber realizačnej firmy. „Väčšina stavebných firiem na Slovensku ponúka drevostavby z katalógu a Drevstav Slovakia je jedna z mála firiem, ktoré dokážu postaviť drevostavbu aj podľa projektu architekta,“ vysvetľuje majiteľka domu. Ako ďalej dodáva, chceli skúsených odborníkov a referencie a dlhoročná prax Drevstavu ich presvedčila.

Konštrukčné riešenie sendvičovej drevostavby sa im páčilo hlavne preto, že chceli bývať v novom čím skôr. „Výstavba samotného domu trvala menej ako rok, mohlo to byť aj kratšie, ale zastihla nás tuhšia zima, takže sa v určitom období nedalo stavať,“ dodáva majiteľka. Nasťahovali sa tesne pred Vianocami 2020 a tak aspoň v novom strávili zložité obdobie druhej vlny pandémie.

S novým bývaním sú po 9 mesiacoch spokojní, okrem väčšieho obytného priestoru oceňujú najmä dobré odhlučnenie domu. Použitá bola minerálna tepelná izolácia, jej celková hrúbka v obvodovej stene je 30 cm a v strešnej konštrukcii 40 cm minerálnej izolácie Unifit s Ecose technológiou a okná s izolačnými trojsklami. „Tým, že sme použili trojsklá, nepočujeme z ulice takmer nič, ani miestny rozhlas,“ hovorí s úsmevom majiteľka. Architekt navrhol veľké okná vzhľadom na orientáciu domu. Poskytujú pekné výhľady, v zime cez ne prúdia tepelné zisky a v lete ich vhodne zatienia vonkajšie žalúzie. Terasu riešili pergolou s lamelami, ktorá efektívne tieni slnko aj vo veternom počasí.

Interiér sa neprehrieva, pomáha tomu aj vetrací systém s rekuperáciou. Dom podľa potreby vykuruje alebo chladí tepelné čerpadlo vzduch – vzduch, a to prostredníctvom teplovzdušnej vykurovacej a vetracej jednotky. Na podlahe pod oknami sú za týmto účelom umiestnené výduchy. Na streche sú umiestnené solárne panely a už na jar, keď vyšlo prvé slniečko, boli, čo sa týka ohrevu teplej úžitkovej vody, energeticky sebestační.

Po trištvrte roku v novom bývaní by podľa majiteľky bola pre rodinu s deťmi vhodnejšia drevostavba typu bungalov. „Aktivity detí na poschodí bývajú dosť hlučné a pri jednopodlažnej stavbe by sa tento problém eliminoval. V našom prípade pri veľkosti pozemku však bungalov neprichádzal do úvahy, poschodím sme získali cenný priestor,“ dodáva.

Architekt: Ing. Mgr. Art. Marek Vereš MV Architektúra

Realizácia: Drevstav Slovakia

Tepelné izolácie: Knauf Insulation

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ak plánujete kúpu nového spotrebiča, nákup v PLANEO cez víkend bude zaručená výhra!


Teraz

Zátoky, lagúny i dlhé pláže pre príjemný relax, zábavu aj štipku dobrodružstva.


INZERCIA 7 h

V nedeľu 5. júna v Eurovea pri Dunaji naživo odštartuje letná séria vandrovky.


INZERCIA 7 h
SkryťZatvoriť reklamu