SME
Pondelok, 16. máj, 2022 | Meniny má Svetozár

Koniec súkromia. Ako si chrániť smartfón pred kyber útočníkmi?

Kybernetické útoky sa presunuli z počítačov k smartfónom. Ako sa im brániť a ktorým mýtom najčastejšie veríme?

1. Aktualizácie softvéru prebiehajú automaticky

Operačné systémy telefónov sú natoľko rozsiahle a sofistikované, že potrebujú neustále aktualizovať. Udržujú tak mobilný telefón v bezpečí a zaisťujú mu dobrý výkon. Pri kúpe nového telefónu používateľ nastavuje, či chce tieto aktualizácie vykonávať automaticky alebo manuálne a potvrdzuje, že mu budú chodiť notifikácie o každej novej aktualizácii. Lenže zároveň s týmito notifikáciami prichádza aj možnosť aktualizáciu posunúť na neskôr. Mnohí užívatelia tak urobia, aby ich aktualizácia mobilu nezdržovala. A robia to tak opakovane, takže aktualizácia sa im do telefónu nestiahne aj niekoľko dní. Tým sa však vystavujú nebezpečenstvu, pretože aktualizácie môžu obsahovať bezpečnostné záplaty na kritické chyby, ktoré medzitým odhalili a začali zneužívať kyber útočníci. Nemožno sa teda spoliehať na to, že aktualizácia operačného systému prebieha automaticky, treba ju tiež odsúhlasiť a nechať prebehnúť.

Už pri kúpe telefónu sa zaujímajte o to, na ako dlho výrobca garantuje bezpečnostné aktualizácie a ako často. Ideálne by mal výrobca poskytovať bezpečnostné aktualizácie aspoň na dobu štyri roky a na mesačnej úrovni u väčšiny prístrojov.

2. Jedno bezpečné heslo stačí pre všetky aplikácie

Základná poučka o heslách znie, že heslo by malo mať aspoň osem znakov a skladať by sa malo z veľkých aj malých písmen, čísel a niekoľkých ďalších znakov. To je síce pravda, ale ak takéto "vytunené" heslo používate pri niekoľkých rôznych službách, alebo dokonca pri všetkých, vystavujete sa tým veľkému nebezpečenstvu. Stačí, aby útočník heslo prelomil pri jednej službe a ihneď ho začne skúšať pri iných účtoch vedených na vaše meno. Platí teda jednoduchá rada, pre každú aplikáciu alebo službu používajte iné heslo. Že si ich nemôžete zapamätať? Môžete si ich uložiť do bezpečnostného trezoru so správcom hesiel, ktorý býva súčasťou bezpečnostného softvéru, prípadne do zabezpečenej zložky, ktorú už ponúka napríklad bezpečnostná platforma Knox pri mobilných telefónoch značky Samsung.

Obrázok, na ktorom je text, osoba  Automaticky generovaný popis

3. Antivírus pre mobil nie je potrebný

Slováci dlhodobo podceňujú mobilnú bezpečnosť. Dôvod? Často to je presvedčením, že niektoré značky mobilných telefónov bezpečnostnú aplikáciu nepotrebujú, pretože do ich systému je nemožné nelegálne preniknúť. To je však obrovský omyl, ktorý sa nemusí vyplatiť. Smartfóny čelia rovnakej, ak nie väčšej vlne malwarových kampaní než desktopové zariadenia. Mobilné hrozby sú dokonca sofistikovanejšie, zahŕňajú aj falošné aplikácie na prvý pohľad nerozoznateľné od pravých, phishingové kampane alebo toľko skloňovaný spyware a stalkerware - sledovacie programy, ktoré z mobilného telefónu vytvoria špióna vo vašom vrecku bez toho, aby ste o tom tušili. Tomu všetkému dokáže kvalitný mobilný antivírus zabrániť.

4. Na značke mobilu a jej pôvode záleží

Začať by ste mali už pri výbere značky telefónu - zaujímajte sa hlavne o to, z akej krajiny a akého typu krajiny pochádza značka vášho mobilu a aké má renomé v oblasti bezpečnosti a ochrany súkromia. Neuspokojte sa s tým, že váš kamarát má podobný mobil – pokiaľ si neviete dať rady, vyhľadajte si informácie na Google.

Obrázok, na ktorom je text  Automaticky generovaný popis

Niektoré značky telefónov riziko znižujú vlastnými bezpečnostnými platformami, ktoré sú vo smartfónoch priamo integrované. Má to svoju výhodu - pomôže vám to aj vo chvíli, keď telefón stratíte alebo vám ho niekto ukradne. Môžete ho vyhľadať prostredníctvom svojho účtu v bezpečnostnej aplikácii alebo vyhľadať cez GPS, kde sa telefón nachádza, alebo ho uzamknúť, úplne zmazať jeho obsah alebo spustiť sirénu, ktorá útočníka vyľaká a telefón zahodí.

Zaujímajte sa, či a od akých národných úradov kybernetickej bezpečnosti má daný telefón certifikáciu. Dobrým indikátorom sú napríklad certifikáty zo Spojených štátov, Veľkej Británie či Nemecka. Napríklad telefóny Samsung využívajú platformu Knox , ktorá patrí k tomu najlepšiemu v oblasti bezpečnosti, čo existuje, a má certifikáciu DISA, BSI, ANSSI a ďalších krajín .

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

AlpexaVit PROBIO ponúka v každej kapsule vyvážený pomer vitamínov, minerálov a probiotík špecificky pre jednotlivé vekové skupiny.


INZERCIA 10 h

Ceny za stavebné materiály či energie rastú závratným tempom.


INZERCIA 10 h

Župné dni už tri piatky v rade ukazujú rôznorodosť Košického samosprávneho kraja v jeho najrôznejších podobách.


10 h
SkryťZatvoriť reklamu