SME
Utorok, 17. máj, 2022 | Meniny má Gizela

Učia prakticky: o včelách aj ovzduší

Zelené školy učia inak a zmeny v dennom fungovaní škôl robia spoločne učitelia, rodičia, školník, upratovačka a deti.

Základná škola s Materskou školou v Rakovci nad Ondavou na východnom Slovensku patrí k najpríkladnejším školám v rámci vzdelávania o environmentálnych témach. Už desať rokov je súčasťou medzinárodného programu Zelená škola a tak vychovala stovky žiakov, ktorí majú blízko k prírode a hlavne vedia, ako sa o ňu starať. Aktuálne sa dokonca dostala medzi 10 naj škôl, ktoré sa stali zelenoškolskými Centrami inšpirácie.

„Zelené školy učia inak a zmeny v dennom fungovaní škôl robia spoločne učitelia, rodičia, školník, upratovačka a deti. Vedú žiakov k preberaniu zodpovednosti za prostredie, v ktorom žijú, k angažovanosti a participácii na premenách škôl, čo ich pripravuje na fungovanie v demokratickej spoločnosti. Aktuálne je aj rakovská škola zapojená do projektu Zelená škola - každý deň pre budúcnosť, ktorého cieľom je vytvoriť z 10 Zelených škôl centrá inšpirácie - pre ostatných učiteľov, pre samosprávu, pre rodičov aj verejnosť,“ vysvetľuje manažérka programu Zelená škola Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica Zuzana Gallayová.

„Prostredníctvom aktivít Zelenej školy sa snažíme u žiakov rozvíjať prírodovednú gramotnosť, t.j. schopnosť používať vedecké poznatky, získavať nové vedomosti, vysvetľovať prírodné javy, identifikovať otázky a vyvodzovať dôkazmi podložené závery pre pochopenie a tvorbu rozhodnutí o svete prírody, zmenách ktoré v ňom nastali v dôsledku ľudskej činnosti,“ dopĺňa ju riaditeľka ZŠsMŠ Rakovec nad Ondavou Jarmila Lehotayová.

Za desať rokov, ktoré je škola súčasťou živičného programu Zelená škola, sa pedagógovia a ich žiaci venovali rôznym témam - ochrane prírody, odpadom aj vode. Tamojší učitelia to robia s láskou a hlavne tak, že dokážu nadchnúť deti aj širokú verejnosť.

Školské opeľovače

„Deti reagujú pozitívne, vedieme ich už od predškolského veku. Deti od troch rokov zapájame do eko-aktivít postupne. Presadzujeme praktickú environmentálnu výchovu a deti sú súčasťou zmeny, sami prinášajú nápady a podnety,“ približuje tamojšia koordinátorka Zelenej školy Lívia Nistorová.

Škola je zaujímavá aj tým, že vo svojej záhrade sa žiaci svorne s učiteľmi starajú o opeľovače a na vlastné oči vidia, odkiaľ sa berie ten skvelý sladký med. „Včely slúžia predovšetkým ako opeľovače našich listnatých drevín - agátov, líp, pagaštanov. V záhrade máme aj bylinky, zeleninové záhony, jedlý plot. Z včelích produktov využívame najmä med a vosk. Med ako sladidlo do bylinných čajov, pri príprave desiaty, olovrantu, pečení vianočných perníkov, darček pre návštevy. Z vosku zhotovujeme sviečky a chystáme sa vyrábať aj voskové obrúsky na balenie,“ vysvetľuje Jarmila Lehotayová.

Nadšení žiaci

A ako sa zdá aj z reakcií tamojších školákov, rastie nám generácia, ktorá má k životnému prostrediu oveľa silnejšie vzťah, ako generácie pred ňou.

„Veľa sa o ekologických témach hovorí v médiách a mňa zaujíma budúcnosť našej planéty. Aj preto som rada, že máme takéto hodiny. Chcem, aby sme vedeli, ako pomôcť životnému prostrediu a prírode, zachovať život na Zemi,“ vraví Natálka. „Zo zelených projektov nás zaujíma najviac čistenie okolia školy a obce, vysádzanie stromčekov, kríkov, byliniek, rozbor a porovnávanie čistoty vody, triedenie a využívanie odpadkov, udržateľná móda, monitorovanie zrážok, život včiel. Tieto témy nás zaujímajú z praktického hľadiska - využitie v bežnom živote a zmena správania sa, prehodnotenie priorít,“ dopĺňa ju Mimi. „Pomáhali sme realizovať akčné dni, rovesnícke vzdelávania, Dni Zeme, Deň vody, zdravej výživy, online konferenciu pre žiakov susedných obcí zo ZŠ Palín, ZŠ Budkovce, ZŠ Bracovce. Cieľom bola prezentácia enviroaktivít a zmien na škole v Rakovci, ako aj inšpirácie, aké zmeny a ako sa dajú robiť. Sme deviatačky, takže sme boli za posledné roky súčasťou všetkých enviromentálnych aktivít školy, buď ako účastníčky alebo realizačný tím. Dokonca sme spolupracovali aj s našimi zahraničnými partnermi z Čiech, Poľska a Portugalska pri zlepšovaní starostlivosti o životné prostredie a spoznávaní jednotlivých zložiek životného prostredia,“ pridáva sa k spolužiačkam Simona.

Program pre odvážnych

Program Zelená škola v školskom roku 2021/2022 funguje vďaka podpore Nadácie Slovenskej sporiteľne. Aktuálny projekt „Zelená škola – každý deň pre budúcnosť“ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014 – 2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou.

„Program je určený pre školy, ktoré majú odvahu robiť environmentálnu výchovu reálne, nie formálne. Jej hlavným cieľom je robiť to, čo učíme. Ak napr. učíme o odpadoch, škola by mala robiť zásadné kroky pre zníženie množstva odpadu v dennom chode (nielen v triedach, ale aj v zborovni, v školskej jedálni, pri organizovaní školských slávností a pod.). Ak učí o opeľovačoch a ich ohrození, tak by mali žiaci vidieť, že sa školský dvor kosí ohľaduplne k opeľovačom, spolupodieľajú sa na nektarodajných výsadbách a pod. Vtedy je environmentálna výchova zmysluplná. Potrebujeme viac praktických krokov v dennom živote. Informácií už máme dostatok,“ myslí si Zuzana Gallayová zo Živice.

Škola v Rakovci nad Ondavou si skutočne zaslúži aj titul Centrum inšpirácie. Nielenže je príkladom pre širokú verejnosť v samotnej obci a širšom okolí, ale inšpiruje dokonca aj v zahraničí.

„Aktivitami v oblasti ochrany životného prostredia sme pred 4 rokmi inšpirovali aj kolegov z našich partnerských škôl v Českej republike, v Poľsku a Portugalsku. Žiaci počas projektových stretnutí pracovali na spoločných aktivitách venovaných témam voda, vzduch, pôda, odpad, človek, rastliny a živočíchy. Spoznávali chránené druhy rastlín a živočíchov, národné parky. Vytvorili pexeso Voda v mojom okolí, kvarteto Chránené rastliny a živočíchy, Červenú knihu, záložku do knihy. To, že sme sa stali Centrom inšpirácie vnímame ako záväzok. Chceme naďalej prinášať zmenu myslenia a správania sa detí, rodičov a miestnej komunity k otázkam životného prostredia,“ uzatvára riaditeľka školy Jarmila Lehotayová.

Video zo školy so môžete pozrieť tu: https://fb.watch/8sodyGxdh8/

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Hypoglykémia je u diabetikov „bežná“, nepredvídateľná a potenciálne nebezpečná komplikácia inzulínovej liečby.


7 h

Nová verzia softvéru pre rodinu modelov ID prináša rýchlejšie nabíjanie, vyšší dojazd, vylepšenú navigáciu a veľa ďalších funkcií.


INZERCIA 19 h
Jiří Procházka.

Jiří Procházka, jeden z najlepších bojovníkov MMA súčasnosti, sa stal novým globálnym ambasádorom spoločnosti XTB.


16. máj
SkryťZatvoriť reklamu