SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange

Moderné technológie ovplyvňujú spôsob získavania informácií žiakmi aj výučbu.

Doba a technológie napredujú míľovými krokmi, klasické učebnice sa dostávajú na vedľajšiu koľaj, no stále tvoria veľkú súčasť výučby. Takmer všetko je online a žiaci sa môžu k informáciám dostať v priebehu niekoľkých sekúnd. Je to však len kvapka v mori možností, ktoré digitalizácia a moderné technológie prinášajú.

Nadácia Orange vníma tento fenomén a dlhodobo sa zaoberá podporou digitálneho vzdelávania na školách. V 8. ročníku grantového programu e-Školy pre budúcnosť chce motivovať učiteľov k tomu, aby zlepšovali digitálne zručnosti svojich žiakov a zároveň ich viedli k zodpovednému správaniu v online priestore.

Základné a stredné školy a mimovládne neziskové organizácie sa môžu uchádzať o finančnú podporu projektov zameraných na tri oblasti: rozvoj digitálnych zručností pedagógov, rozvoj digitálnych zručností žiakov a študentov v rámci rôznych vyučovacích predmetov a podpora digitálnej bezpečnosti a zodpovedného správania sa v online priestore. Najzaujímavejším projektom bude v rámci programu tento rok prerozdelená celková suma 80 000 eur.

„Vnímame dôležitosť digitálnej inklúzie naprieč rôznymi spoločenskými skupinami. Žiaci a študenti sú jednou z nich. Chceme podporiť školy a mimovládne organizácie v projektoch zameraných na získavanie zručností v práci s technológiami, programovaní a informačného myslenia. Projekty by mali rozvíjať aj kritické a analytické myslenie detí, mali by byť edukatívne a podporovať inovácie. Takisto by mali viesť k zodpovednému využívaniu technológií a podporovať tému bezpečného internetu,“ povedal manažérka a správkyňa Nadácie Orange, Andrea Ungvölgyi.

Odvážne a originálne projekty inšpirujú
Minulý ročník grantového programu e-Školy pre budúcnosť, do ktorého sa prihlásilo až 258 škôl a organizácií, bol bohatý na zaujímavé projekty. Zaujali napríklad hodiNOVÍ záŠKOLÁCI, kedy žiaci 5.-9. ročníka z rôznych kútov Slovenska, riešili s mentorom na online hodinách témy prostredníctvom escape rooms, či vzdelávacích stolových hier. Didaktické pomôcky, ktoré počas hodín vytvorili, posúvali ďalej, aby ich mohli využívať žiaci a učitelia na celom Slovensku. Pozrieť si ich môžete TU.

Finančnú podporu získal aj projekt ZŠ a MŠ Horná Ždaňa s názvom Ako Červená Čiapočka vĺčika prevychovala. Rozprávku o dievčatku, ktoré malo na sociálnej sieti prezývku Červená Čiapočka a hackerovi „vĺčikovi“ napísali žiaci 2. stupňa a nacvičili štvrtáci. Mala poučiť deti o tom, ako sa majú správať pri práci na internete. Rozprávka bola spracovaná do formy videa, premietnutá žiakom 1. stupňa zverejnená na webovej stránke školy.

Načítavam video...

Zaujímavý projekt vznikol vďaka grantu aj v Žiline. Zamestnanci SOŠ sv. Jozefa Robotníka tu realizovali Digitálny 3D svet pre všetkých, ktorý sa zameral na oblasť získavania zručností v 3D modelovaní a 3D tlače. Študenti mali možnosť nielen navrhovať učebné pomôcky, ale ich aj digitálne vymodelovať a vytlačiť na 3D tlačiarni. V odbore auto-opravár napríklad študenti navrhli 3D model ako učebnú pomôcku autosúčiastky a tak model kompresoru vzduchu bol zrazu na svete.


Stále je čas prihlásiť sa
Školy a mimovládne organizácie môžu o podporu z grantového programu e-Školy pre budúcnosť požiadať elektronicky cez e-grant do 3. novembra. Podporené projekty budú zverejnené 25. novembra na stránke www.nadaciaorange.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Za 30 rokov videl v autoškole všeličo. Vodiči už nie sú tak zruční
  2. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  3. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Záhradkári, pracujte len ráno a večer
  2. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  3. OTS: LESY SR sa dištancujú od nepravdivých tvrdení
  4. Influenceri vzali na dovolenku ľudí, ktorých nepoznali
  5. Uprostred leta prichádza princ na bielom koni
  6. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  7. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  8. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 13 003
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 8 448
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 2 861
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 691
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 251
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 150
  7. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 1 980
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 1 569
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Letoviská, kde sa dá celý deň nič nerobiť, ale aj objaviť viac, než ste čakali.


INZERCIA 11. júl

Vyšlo júlové číslo Doma v záhrade.


INZERCIA 11. júl

Odmietajú politizáciu lesného hospodárstva.


10. júl

Epická2 od Samsungu bola skutočne epická.


INZERCIA 10. júl
SkryťZatvoriť reklamu