SME
Utorok, 17. máj, 2022 | Meniny má Gizela

Heineken Slovensko sa aktívne zapája do deplastifikácie krajiny

Na Slovensku sa ročne predá približne miliarda plastových fliaš. Smutnou realitou je, že mnohé z nich skončia zahodené v prírode.

Z pohľadu ochrany životného prostredia je ale mimoriadne dôležité, aby PET fľaše a plechovky nekončili svoju spotrebiteľskú púť práve tam. Ako jedno z riešení sa javí systém zálohovania, ktorý vojde do platnosti od januára 2022. Predpokladá sa, že vďaka nemu sa zníži množstvo voľne pohodených plastových nápojových obalov v prírode až o 90%. Jedným z jeho výrazných podporovateľov je aj líder na slovenskom pivnom trhu, spoločnosť HEINEKEN Slovensko. Nadväzuje tak na svoju dlhoročnú udržateľnú stratégiu „Načapuj si lepší svet“.

Ako to vlastne bude fungovať?

Systém vrátenia obalov z nápojov nám historicky nie je vôbec cudzí. V minulosti bolo bežné, že sme vracali sklenené fľaše z nápojov do obchodu. Dnes to v otázke sklenených fliaš funguje podobne. Čo sa týka piva, všetky vratné sklenené fľaše, ktoré spotrebitelia donesú naspäť do supermarketov, sa triedia podľa jednotlivých pivovarov a následne sú im zaslané. V pivovaroch sa vyčistia, znova sa naplnia a idú do predaja.

Od januára nám ale okrem okienok na vrátenie sklenených fliaš pribudnú aj automaty na zálohovanie (teda vrátenie) PET fliaš a plechoviek. Čím sa možnosť vrátiť nápojový obal rozšíri takmer na všetky druhy. Záloh za PET fľaše a plechovky bude pritom predstavovať sumu 0,15 centov. Tie sa zákazníkovi pripočítajú späť v momente, kedy prinesie obal do automatu na zálohovanie. Podmienkou je, že nesmie byť stlačený a má byť na ňom jasne čitateľná etiketa. PET fľaše budú, okrem iného, označené logom zálohovania. Všetky potrebné informácie spotrebitelia nájdu na stránke slovenskozalohuje.sk.

Zálohovaním prispejete k zelenšiemu zajtrajšku

Do systému záloh, ktorý nastavuje a plne zastrešuje správca, sa budú zapájať nielen spotrebitelia, ale aj samotní výrobcovia. V ich prípade sa to už aktívne deje. Nie je tomu inak ani pokiaľ hovoríme o pivnom lídrovi na slovenskom trhu. Spoločnosť HEINEKEN Slovensko sa dlhodobo usiluje o udržateľné podnikanie. Víta tak každú pozitívnu zmenu, ktorá je smerom k životnému prostrediu menej zaťažujúca, čím dáva nádej na zelenší zajtrajšok pre nás, no predovšetkým pre ďalšie generácie. Podpora zálohovania je tak z jej strany ďalším krokom k naplneniu priaznivejšej budúcnosti.

Medzi najpreferovanejšie balenie piva dnes patria stále plechovky. Aj preto je ich zálohovanie viac ako vítaným krokom smerom k udržateľnosti. Nadväzujúc na to, v súčasnosti sa aktívne pracuje na novom systéme v otázke recyklácie plechoviek s názvom „can to can“. V praxi by to po zavedení znamenalo, že zálohovaná plechovka sa po náležitom spracovaní vráti spať do obehu. Vďaka tomu sa bude možné úspešne vyhnúť tzv. downcyklácii – teda stavu, kedy nedokážeme rovnaký výrobok už vyrobiť, lebo materiál recykláciou stráca pôvodné vlastnosti.

Vrátenie plechoviek do obehu bude možné prevažne vďaka hliníku. Ten je jednou z hlavných zložiek plechovky, a je ho zároveň možné recyklovať, tak povediac, donekonečna. Navyše, doba recyklácie plechovky je tiež veľmi uspokojivá, priemerne je možné ju recyklovať už za 60 dní. Nastavenie systému „can to can“ sa preto v tomto svetle javí ako mimoriadne pozitívny krok smerom k cirkulárnej ekonomike.

Načapuj si lepší svet, bez zbytočných plastov

HEINEKEN Slovensko k vytváraniu spoločnej udržateľnej hodnoty vo vzťahu nielen k zamestnancom, ale aj partnerom, spoločnosti ako takej a životnému prostrediu, smeruje prostredníctvom iniciatívy s názvom Načapuj si lepší svet. Medzi jej najvýraznejšie snahy patrí i zvyšovanie recyklácie a znižovanie tvorby odpadov. „V Hurbanovskom pivovare sme za uplynulý rok recyklovali až 99,6 % celkového vyrobeného odpadu. Navyše, významným krokom bolo i skrátenie krku na PET fľašiach, vďaka čomu sme ušetrili ročne 100 ton plastu,“ informuje Helena Windisch, Corporate Relations Manager pre HEINEKEN Slovensko.

Odhodlaním spoločnosti je posúvať celý reťazec výroby piva, od zrnka jačmeňa až po finálny produkt v ruke zákazníka, čo najviac smerom k trvalo udržateľnému podnikaniu. Podpora systému zálohovania je tak prirodzeným ďalším krokom na ceste k tomuto záväzku.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Hypoglykémia je u diabetikov „bežná“, nepredvídateľná a potenciálne nebezpečná komplikácia inzulínovej liečby.


8 h

Nová verzia softvéru pre rodinu modelov ID prináša rýchlejšie nabíjanie, vyšší dojazd, vylepšenú navigáciu a veľa ďalších funkcií.


INZERCIA 20 h
Jiří Procházka.

Jiří Procházka, jeden z najlepších bojovníkov MMA súčasnosti, sa stal novým globálnym ambasádorom spoločnosti XTB.


16. máj
SkryťZatvoriť reklamu