SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Ako zlepšiť kvalitu vzdelávania na prvom stupni základnej školy?

Tatra banka priniesla vzdelávací projekt pre všetky základné školy zadarmo.

zdroj: Profimediazdroj: Profimedia

Do základných škôl aktuálne prichádza výnimočný projekt, ktorý spája rozvoj kompetencií učiteľov i žiakov na prvom stupni. Jeho podstatou je nadobudnutie prírodovednej gramotnosti, podpora tímovej spolupráce a tvorivosti a tiež rozvoj kritického myslenia. Ide o projekt s názvom Kozmix LAB, ktorý vznikol na základe niekoľkoročnej spolupráce Tatra banky s portálom Kozmix.sk a neziskovou organizáciou EDULAB.

Kozmix LAB mení triedu na skutočné laboratórium

Kozmix LAB ponúka učiteľovi na výber 11 bádateľských projektov. Projekty obsahujú všetko potrebné k tomu, aby mohol zmeniť svoj bežný vzdelávací proces na niečo výnimočné a žiakov obohacujúce. Žiaci hľadajú v jednotlivých projektoch odpovede na všetečné prírodovedné otázky a vďaka pestrým vzdelávacím aktivitám, názorným animáciám a digitálnym lekciám sa učia nové poznatky hravým spôsobom. Navyše, vzdelávacie videá sú z dielne britskej BBC a žiaci sa tak zdokonaľujú aj v anglickom jazyku. A aby bolo zapojenie do projektu pre deti ešte o čosi motivujúcejšie, súťažia o výhru v podobe vybavenia skutočného školského laboratória.

Zadarmo pre všetky školy

Začiatkom novembra dostalo 1 500 škôl zásielku s ukážkovým projektom „Chránime životné prostredie“. Projekt ponúka množstvo atraktívnych vzdelávacích materiálov zameraných na environmentálnu problematiku. Práve vďaka Tatra banke sú tieto materiály pre všetky školy úplne bezplatné. V tomto prípade však nejde o prvý spoločný projekt banky, portálu Kozmix.sk a neziskovej organizácie EDULAB. V minulosti už napríklad spoločne priniesli do škôl bezplatný projekt finančnej gramotnosti či projekt Fenomény sveta určený pre druhý stupeň základných škôl.

Projekt myslí aj na učiteľov

Autori projektu si veľmi dobre uvedomujú dôležitú a náročnú rolu učiteľa v celom projektovom vzdelávaní. Preto je súčasťou projektu aj sprievodný vzdelávací program, aby sa predišlo akýmkoľvek obavám či potenciálnym zábranám na strane učiteľa. Vzdelávací program v podobe online webinárov a praktických workshopov ho prevedie celým projektom krok za krokom a zároveň mu celkovo pomáha v jeho profesijnom raste a nadobúdaní nových kompetencií, čo môže uplatniť aj mimo projektu. Za svoju účasť v programe získa každý učiteľ certifikát a bezplatne aj ďalší bádateľský projekt podľa vlastného výberu.

Podľa informácií o registráciách sa do projektu zapojilo už počas prvého týždňa viac ako 600 učiteľov. Je to dôkazom, že samotní učitelia majú záujem o skvalitňovanie vzdelávacieho procesu. A ako si všetci veľmi dobre uvedomujeme, je to pre budúcnosť našich detí v tejto chvíli aj nevyhnutné.

Do projektu Kozmix LAB sa môže bezplatne zapojiť každá škola na Slovensku v termíne do 31. 1. 2022. Všetky informácie sú dostupné na www.kozmixlab.sk .

(zdroj: EDULAB)

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Agresívne brzdenie a spôsobenie dopravnej nehody - čí je to vina? Bez palubnej kamery to nedokážete, ako na tomto zázname!


6 h

Ako zvoliť ten správny model a čo by mal alebo nemal smartfón pre deti spĺňať


10 h

Fúkanou izoláciou sa dá zatepliť strecha či strop za pár hodín a bez odpadu. Prinášame vám odpovede na 6 najčastejších otázok.


13 h
SkryťZatvoriť reklamu