SME
Streda, 19. január, 2022 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách

Delí ich medzi sebou desaťročie. Nina Skalíková (26), Martin Baumann (37), Peter Frolo (47). Spája ich výnimočná kreativita.

Vášeň sa im stala prácou a práca vášňou. Robia, čo ich baví. Cestujú po svete. Stretávajú sa s celebritami a hviezdami. Chodia do práce, o ktorej snívali. Všetci sa ich pýtajú na úspechy, nikto sa ich nepýta, koľko toho museli prekonať a koľkokrát ich odmietli. A koho mali pri sebe, keď nevládali.

Nina sa nedala odradiť, keď ju nezobrali na vysokú školu študovať fotografiu. Chýbala jej teoretická príprava. Ako sama hovorí: „To ma vlastne nakoplo. Zaťala som sa a odvtedy študujem vlastne neustále a najmä svetlo.“

Nina Skalíková Nina Skalíková

Nina je svetlom fascinovaná. Pozoruje ho, ako dopadá, ako sa láme na predmetoch a odráža. Martin Baumann sa k Nininmu tvrdeniu pridáva napriek tomu, že jeho práca je úplne odlišná. Je športový agentúrny fotograf a keď fotí na svahu, hľadá, čo by mohol ešte pridať k dobrej športovej fotke. Sneh, svetlo, tieň, ktoré sa objavia pri neuveriteľnej rýchlosti lyžiarov v jedinej sekunde. Teraz alebo nikdy!

Tento kontrast svetla a tieňov stál aj pred kariérou Petra Frola. Už ako dieťa ho priťahoval svet čiernobielej fotografie a to mu zostalo dodnes. Spravil stovky tisíc farebných a úspešných fotografií, ale keď chce študovať techniku a kvalitu fotografie, siaha po knihách veteránov.

Peter Frolo Peter Frolo

Peter začínal ako fotograf v slovenských redakciách, v denníkoch a týždenníkoch a získal úžasnú zručnosť a ľahkosť. Tam totiž udalosti nečakajú, kým si fotograf nastaví technické parametre. Prídu a odídu v sekunde. Ako hovorí Martin: „Veď taký gól sa vám už opakovať nebude, a ak ho nestihnete zachytiť, tak je to celkom problém.“

Tri hviezdy slovenského fotografického neba. Každý iný a pritom fascináciu svetlom a emóciami majú spoločnú. Zhodujú sa, že najkrajším objektom na fotenie sú ľudia. Fotka vie prerozprávať celý príbeh, ktorý prekonáva hranice, kultúry aj čas.

„Odfotil by som tvár alebo ruky,“ hovorí Peter Frolo, keď sa ho pýtame, ako na fotke zobraziť kreativitu

Martin zas kreativitu vysvetľuje takto: „Ak fotím niečo nie príliš zaujímavé, snažím sa v tej chvíli vniesť niečo, aby fotka na konci bola stále dobrá. Čiže musím tam objaviť to pekné, zaujímavé, niekedy zarážajúce, moment, ktorý vás donúti na chvíľku sa zastaviť a pozrieť si fotografiu ešte raz.“

Martin Baumann Martin Baumann

U kreatívnych ľudí je práca ich najlepším zdrojom inšpirácie. Stále ich to núti vymýšľať niečo nové a zaujať. „Čím viac fotím, tým viac ma to dobíja. Je to ako nekonečné perpetuum mobile,“ uzatvára Nina.


***
Tri osobnosti fotografie vám prináša ASUS Vivobook 15 OLED

Notebook pre náruživých kreatívcov a tých, čo milujú svoju prácu
***

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

MVDr. Peter Vojtko a Alexandra Machová, manažéri spoločnosti FATRA HEMP pri kontrole konopných klonov, ktoré pestujú a úpätí vrchov Veľkej Fatry.

Na stránku si dnes firma môže napísať čokoľvek – dôležité je, či to dokáže aj podložiť, preto treba byť pri výbere CBD obozretní.


INZERCIA 3 h

V rizikovom životnom poistení sú zaradené nové diagnózy, pred ktorými sú tak chránené aj deti klientov


5 h

Pilotný projekt si vyskúšajú Košičania.


7 h
Skryť Zatvoriť reklamu