SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu?

Mnohí majitelia rodinných domov uvažujú nad zateplením šikmej strechy jedným z týchto izolačných materiálov.

Skôr, ako sa rozhodnú, mali by však poznať všetky ich dôležité vlastnosti. Na ktoré si treba dať pozor?

1. Tepelná ochrana

Najdôležitejšou vlastnosťou tepelnoizolačných materiálov je schopnosť zadržať teplo. Pre každý materiál ju vyjadruje parameter lambda (λ), teda súčiniteľ tepelnej vodivosti. Čím je nižší, tým lepšie materiál izoluje. Lambda minerálnych izolácií , ktoré sa používajú na zateplenie šikmých striech, sa pohybuje v rozmedzí λ = 0,030 - 0,038 W/mK. Pri každom produkte ju nájdete na jeho obale v jeho technickom liste. Táto vlastnosť sa kontroluje vo výrobe niekoľkokrát za deň. Na šikmú strechu sa používajú tiež mäkké striekané PUR peny, tie uvádzajú lambdu λ = 0,035 - 0,038 W/mK. Z tohto pohľadu je PUR pena o niečo horšia ako minerálna vlna, čo potvrdilo a j nezávislé meranie laboratória stavebnej tepelnej techniky Univerzitného centra energeticky efektívnych budov (UCEEB) Ak vám predajca PUR peny tvrdí, že izoluje výrazne lepšie, neverte mu. Jej skutočnú tepelnoizolačnú schopnosť si zákazník na stavbe, bohužiaľ, ťažko skontroluje.

Obrázok 1 - Aplikácia striekanej PUR peny, zdroj AVMI

2. Zamedzenie tepelných mostov

Na zateplenie šikmej strechy sa už dnes používajú aspoň dve vrstvy tepelnej izolácie, mali by mať spolu celkovú hrúbku minimálne 30 cm. Je to dôležité nielen pre tepelný komfort v interiéri, ale keďže drevené krokvy sú dobrými vodičmi tepla, tvoria tepelné mosty, ktoré treba odstrániť. Overené riešenie s druhou vrstvou minerálnej vlny krokvy prekryje. Naproti tomu sa PUR penou do strechy bežne strieka v hrúbke okolo 16 cm. Krokvy tak ostávajú nezakryté , alebo zakryté len veľmi tenkou vrstvou izolácie, čím sa znižuje účinnosť zateplenia. Na miestach tepelných mostov totiž po čase vznikajú chladnejšie miesta, na ktorých sa zráža vlhkosť z interiéru a neskôr sa tvoria plesne. Na hrúbke izolácie sa neoplatí šetriť, preto si vždy nechajte naceniť zateplenie aspoň v 30 cm.

Obrázok 2 – Aplikácia minerálnej vlny, zdroj Knauf Insulation

3. Ochrana pred hlukom zvonku

Zvuková izolácia strechy je veľmi dôležitá v mestách a pri rušných dopravných komunikáciách. Schopnosť PUR peny a minerálnej vlny pohlcovať hluk zmerali v laboratóriu UCEEB na zhotovenom modeli šikmej strechy s rovnakou hrúbkou oboch izolácií. Táto vlastnosť sa hodnotí veličinou vážená vzduchová nepriezvučnosť ( R w ), ktorá sa udáva v decibeloch. Čím je hodnota R w vyššia, tým lepšie akustické vlastnosti materiál má a v praxi dokáže lepšie brániť prenosu hluku z ulice. Podľa výsledkov meraní strecha s minerálnou vlnou zadrží hluk vyšší o 14 dB. Pri obytných priestoroch to predstavuje významnú hodnotu. Pre lepšiu predstavu, 14 dB znamená rozdiel medzi hlukom, ktorý vydáva chladnička a mixér.

Obrázok 3 - Akustická skúška minerálnej vaty, zdroj AVMI

4. Protipožiarna ochrana

Pri streche je veľmi dôležitá aj nehorľavosť materiálov. Všetky minerálne izolácie patria do triedy reakcie na oheň A1/A2, čiže sú nehorľavé. Striekané peny majú prevažne triedu reakcie na oheň E. Sú vysoko horľavé, pri požiari sa z nich uvoľňuje silný toxický dym. Predajcovia PUR pien uvádzajú, že je to samozhášavý materiál, tie však zhasnú len pokiaľ na ne prestane pôsobiť plameň. Pri požiari však vzplanú a intenzívne horia, ako to dokázalo požiarne cvičenie . Argument, že strecha zateplená striekanou PUR penou má rovnakú požiarnu odolnosť ako s minerálnou vlnou, je zavádzajúca. To môže byť pravda iba za predpokladu, že sa PUR pena zaklopí špeciálnou robustnou protipožiarnou sadrokartónovou doskou alebo dvoma, čo realizáciu výrazne predraží.

Obrázok 4 – simulácia požiaru strechy s PUR penou, zdroj AVMI

5. Rozdiely v cene

PUR pena je obvykle dvakrát drahšia než minerálna vlna . Ak to z cenovej ponuky na prevedenie zateplenia PUR penou nie je jasné, potom sa snaží majiteľa domu ukrátiť na hrúbke izolácie alebo na iných položkách, ako je napríklad spotreba energie, zakrytie konštrukcií, doprava a podobne. Nechajte si preto vždy vypracovať kompletnú cenovú ponuku na mieste stavby. Cenu minerálnej vlny si zistíte jednoducho v stavebninách.

Obrázok 5 - Aplikácia minerálnej vlny, zdroj URSA

6. Skúsenosti majstrov s izoláciami

Zatepľovanie šikmých striech minerálnou izoláciou má u nás dlhú tradíciu. Na trhu je mnoho kvalifikovaných stavebných firiem preškolených od renomovaných výrobcov, na ktorých je možné aj obrátiť sa s žiadosťou o odbornú technickú radu. Striekaná PUR pena sa pripravuje zmiešaním chemických zložiek priamo na stavbe. Výsledné vlastnosti PUR peny ovplyvňuje nielen pracovník, ktorý by mal mať skúsenosti a overenú prax, ale aj veľa faktorov, akými sú teplota a relatívna vlhkosť vzduchu, či skúsenosti aplikačného technika. Pri nesprávnej aplikácii hrozí, že pri zateplení PUR penou nedocielite vytúžených úspor energie. Kontrola kvality zateplenia PUR penou je pre zákazníka navyše nemožná.

Obrázok 6 - PUR pena vzniká miešaním chemikálií priamo na stavbe, zdroj AVMI

Zdroj: Asociácia výrobcov minerálnych izolácií AVMI

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Takmer dvaja z troch mladých zvažujú štúdium v zahraničí alebo tam už študujú.


INZERCIA 4 h

Originálne bombičky SodaStream zaručujú bezpečnosť. Rozoznáte, kúpite aj vymeníte ich jednoducho a dovezú vám ich až domov.


19 h

Stavebných pozemkov na výstavbu je v Bratislave čoraz menej.


INZERCIA 25. máj
SkryťZatvoriť reklamu