SME
Pondelok, 16. máj, 2022 | Meniny má Svetozár

Logistika si pýta udržateľné riešenia

Typické priemyselné centrá pomaly striedajú moderné logistické parky.

Tie dnes nie sú len chladným skladovým priestorom, ale vďaka zdieľaniu podnikových služieb a administratívy, výskumu a vývoju v logistike sa menia na pracovný priestor, ktorý ponúka komfort pre prácu aj relax. „V našich P3 parkoch presadzujeme trvalo udržateľné riešenia, ktoré zahŕňajú v rámci areálov aj množstvo zelene. Napríklad v parku P3 Košice plánujeme okrem vysádzania užitočných stromov a lúčnych kvetov zriadiť aj hmyzí hotel, alebo pripraviť vyvýšené záhony napríklad na pestovanie paradajok,“ hovorí Peter Jánoši, výkonný riaditeľ P3 Logistic Parks.

Udržateľnosť je aktuálne veľmi horúcou témou, ktorá sa dotýka už všetkých oblastí biznisu. Každá moderná firma túto tému a otázky s ňou súvisiace zapracovala do svojich strategických plánov pre svoj ďalší rozvoj a podnikanie. P3 Logistic Parks nie je výnimkou. „Všetky naše projekty, či už zrealizované, alebo plánované, podliehajú prísnym kritériám zodpovedného a udržateľného podnikania. Tento trend okrem odbornej verejnosti začína stále silnejšie vnímať aj široká verejnosť, ktorá vyhodnocuje zodpovedný prístup k podnikaniu firiem a jeho celkové dopady na spoločnosť,“ uvádza Peter Jánoši.

Výber lokality pomáha znížiť uhlíkovú stopu

V rámci svojej eko-filozofie zostavila spoločnosť P3 Logistic Parks plán k udržateľnému rozvoju priemyselnej výstavby. „Ako developeri a prevádzkovatelia logistických nehnuteľností máme pred sebou veľkú výzvu a zároveň príležitosť navrhnúť parky a budovy, ktoré energiu nielen spotrebúvajú, ale ju budú napríklad aj prostredníctvom solárnych striech alebo veterných turbín vyrábať,“ tvrdí Peter Jánoši. O tom, akú stopu v krajine developer zanechá však rozhoduje už aj výber samotnej lokality. Umiestnením parku v blízkosti diaľnice dochádza k znižovaniu uhlíkovej stopy. Tomu napomáha aj využívanie služieb lokálnych dodávateľov a zdrojov, čím developer zabezpečí elimináciu dovozu materiálov z veľkej diaľky. Kvalitnejšia tepelná ochrana hál zase prispieva k zníženiu emisií skleníkových plynov, napríklad pri vykurovaní a príprave teplej vody.

Ekologické hospodárenie s vodou

„Naše parky sú súčasťou širšieho ekosystému, preto sa ich snažíme začleniť do okolitého prostredia,“ hovorí Peter Jánoši. S tým súvisí napríklad aj vysádzanie zelene v logistických parkoch, ktoré korešponduje s miestnym ekosystémom. Mimoriadny lokálny význam má pritom ekologické vodné hospodárstvo. „Ako zdroj závlahy vo všetkých P3 parkoch využívame dažďovú vodu z retenčných nádrží,“ dopĺňa. Systémom zvodov dažďová voda odteká do veľkokapacitných retenčných nádrží, odkiaľ sa postupne vsakuje do zeme. Osvedčené riešenie zabezpečí, aby dažďová voda zostávala v pôde na mieste spádu a neodvádzala sa do priľahlých tokov.

Špičkové haly, oddychové zóny aj kancelárie s výhľadom na 300-ročný dub

„Staviame moderné nehnuteľnosti najvyššej kvalitatívnej úrovne A, ktoré spĺňajú prísne environmentálne kritériá, väčšina z nich má certifikát BREEAM Very Good,“ uvádza Peter Jánoši. Certifikácia budov hovorí o hospodárnosti a efektívnosti využívania energií v rámci priestorov, o šetrnosti k životnému prostrediu a zároveň sleduje, ako sa v budove ľudia cítia. Z typických priemyselných logistických centier sa totiž pomaly stávajú moderné parky. Tie už nie sú len chladným skladovým priestorom, ale postupne sa menia na pracovný priestor doplnený o relaxačné zóny a množstvo zelene. Kým v logistickom centre P3 Košice plánuje developer vysadiť užitočné stromy a lúčne kvety, zriadiť hmyzí hotel a pripraviť vyvýšené záhony vhodné na pestovanie zeleniny, v logistickom parku P3 Bratislava Airport v budúcom roku pribudne športová zóna i detské ihrisko.

No oddychovú zónu bude mať aj park P3 Bratislava D2 pri Lozorne, kde spoločnosť začala v septembri s výstavbou novej haly DC7B. Pevnou súčasťou parku je 300-ročný dub letný. „Tento strom je spätý s obcou, jej obyvateľmi a už aj s nami. Zachovávame ho v plnej kráse, výstavba sa ho nijak nedotkne, naopak, prispôsobili sme mu plány a zmenšili úžitkovú zastavanú plochu o približne 3 000 m²,“ dodáva Peter Jánoši.

V spojení s ekologickými riešeniami developer znižuje energetické náklady na prevádzku svojich budov a zvyšuje hodnotu stavieb. Všetky haly P3 sú vybavené moderným systémom vykurovania a ventilácie, majú zvýšenú tepelnú izoláciu strechy aj úsporné inteligentné LED osvetlenie. Budovy sú zároveň konštrukčne pripravené na ďalšie rozšírenie kancelárskych alebo obchodných priestorov.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

AlpexaVit PROBIO ponúka v každej kapsule vyvážený pomer vitamínov, minerálov a probiotík špecificky pre jednotlivé vekové skupiny.


INZERCIA 10 h

Ceny za stavebné materiály či energie rastú závratným tempom.


INZERCIA 10 h

Župné dni už tri piatky v rade ukazujú rôznorodosť Košického samosprávneho kraja v jeho najrôznejších podobách.


10 h
SkryťZatvoriť reklamu