SME
Utorok, 17. máj, 2022 | Meniny má Gizela

Poistenie zodpovednosti vám môže ušetriť desaťtisíce eur

Pýtate sa, kde a kedy vám také riziko hrozí? Prakticky všade a denne.

Typickým príkladom poistenia zodpovednosti za škodu je povinné zmluvné poistenie motorových vozidiel. Ak svojím autom spôsobíte niekomu škodu, poisťovňa za vás zaplatí opravu a prípadné ďalšie nároky poškodeného vodiča v rámci stanovených limitov. Tento typ poistenia zodpovednosti je daný zákonom. V bežnom živote však môžete neúmyselne spôsobiť množstvo iných „nehôd“, ktoré vás môžu stáť tisíce eur. Pozrite si, aké rôzne situácie je dobré predvídať.

V bežnom živote

Vytopili ste suseda? Alebo hneď niekoľkých? Dobré susedské vzťahy mnohé vyriešia, no je dosť pravdepodobné, že náklady na novú maľovku a poškodené zariadenie domácnosti budú požadovať od vás. Alebo si predstavte, že vaše deti rozbijú v škole okno, či nechtiac pri športe ublížia spoluhráčovi. Toto všetko sú situácie, ktoré môžu skončiť v občiansko-právnom konaní, kde si protistrana bude od vás uplatňovať náhradu škody. A tá zase môže presiahnuť hodnotu vašich dlhoročných úspor či disponibilného majetku. „V takýchto situáciách pomôže tzv. poistenie zodpovednosti za škodu na zdraví a majetku voči tretím osobám. Najčastejšie sa uzatvára v rámci poistenia domu či bytu, kedy chráni všetkých rodinných príslušníkov v rámci spoločnej domácnosti. Nemusí byť však v zmluve zahrnuté automaticky. Je preto dôležité si skontrolovať, či ho vo svojom poistení naozaj máte a aká je výška poistnej sumy," radí Dušan Zemánek, riaditeľ úseku neživotného poistenia KOMUNÁLNEJ poisťovne. Pokiaľ ide o krytie, odporúča poistiť sa aspoň na sumu 30 000 eur. „Neexistuje univerzálne odporúčanie, potencionálnu výšku škody by ste si mali dobre zvážiť sami alebo požiadať o radu poistného poradcu. Je totiž rozdiel, či bývate na dedine alebo v centre hlavného mesta, kde by sneh padajúci z vašej strechy mohol poškodiť hneď niekoľko drahých vozidiel parkujúcich na ulici. Okrem preventívnych opatrení na zabezpečenie strechy je preto dobré myslieť aj na krytie vyšších škôd vyplývajúcich z vlastníctva nehnuteľnosti.“ Mimochodom, poistenie zodpovednosti vás chráni aj pred prípadmi, kedy by si protistrana od vás nárokovala neprimerane vysokú náhradu škody. „Poisťovňa vstupuje do tohto sporu a môže vyžiadať znalecké posudky na preukázanie skutočnej škody," vysvetľuje D. Zemánek.

Pri práci

Mýliť sa je ľudské, no ak sa vám to stane v práci, škody môžu byť naozaj vysoké. „Situácie, kedy zamestnanec spôsobí zamestnávateľovi škodu na služobnom aute, sú veľmi časté. Nehovoriac o rizikách, ktoré hrozia pri manipuláciách s drahými strojmi alebo elektrozariadeniami. Pre takéto prípady je vhodné mať poistenie zodpovednosti zamestnanca za škodu spôsobenú zamestnávateľovi. Samozrejme, nehovoríme o chybách spôsobených nedbanlivosťou, alkoholom alebo zlou prípravou, ale len o neúmyselných pochybeniach," upozorňuje D. Zemánek. KOMUNÁLNA poisťovňa ponúka poistenie zodpovednosti nielen pre zamestnania v komerčnej sfére, ale aj pre povolania vo výkone štátnej služby (hasiči, policajti), pracovníkov neštátnych zdravotníckych zariadení, či zástupcov miest a obcí v čase, keď sú vo verejnej funkcii.
Špeciálnou kapitolou je poistenie zodpovednosti pri podnikaní, ktoré sa týka nielen živnostníkov, ale aj malých a veľkých spoločností, kedy sa škody na majetku alebo zdraví spôsobené tretím osobám môžu vyšplhať rádovo aj do státisícov eur. „V takýchto prípadoch je už naozaj dôležitá dôkladná analýza rizík, s ktorou vám vie pomôcť aj poisťovňa," uzatvára D. Zemánek.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Hypoglykémia je u diabetikov „bežná“, nepredvídateľná a potenciálne nebezpečná komplikácia inzulínovej liečby.


8 h

Nová verzia softvéru pre rodinu modelov ID prináša rýchlejšie nabíjanie, vyšší dojazd, vylepšenú navigáciu a veľa ďalších funkcií.


INZERCIA 20 h
Jiří Procházka.

Jiří Procházka, jeden z najlepších bojovníkov MMA súčasnosti, sa stal novým globálnym ambasádorom spoločnosti XTB.


16. máj
SkryťZatvoriť reklamu