SME
Pondelok, 23. máj, 2022 | Meniny má Želmíra

Svetová kvalita na dosah

EU v Bratislave ponúka aj vďaka kontaktom so špičkovými zahraničnými školami vzdelávacie programy, o ktoré je záujem aj v cudzine.

Prednášky lektorov z prestížnej francúzskej univerzity, doplnené o zaujímavé workshopy. Aj to je jeden z bonusov, ktoré študentom ponúka Ekonomická univerzita v Bratislave. Intenzívny vzdelávací program trvá dva týždne a je určený pre zahraničných študentov druhého stupňa, ktorí chcú spoznať aktuálne trendy v kľúčovej oblasti pre svetovú ekonomiku – strategickom manažmente.

Najstaršia ekonomicky zameraná univerzita na Slovensku si už roky udržiava vysokú úroveň vzdelávania, čo naposledy potvrdila ziskom prestížnej medzinárodnej akreditácie. Ekonomická univerzita v Bratislave sa tak zaradila medzi šesť percent škôl na svete so zameraním na ekonomické študijné programy, ktorým sa to podarilo. Jej fakulty už skôr pravidelne bodovali napríklad v hodnotení neziskovej Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry.

11. ročník na pôde univerzity

Výsledkom cieľavedome budovanej spolupráce EUBA a jej dlhoročných kontaktov je vzdelávanie na najvyššej úrovni. Príkladom je aj nedávno ukončený 11. ročník zimnej školy, ktorá sa po prestávke vynútenej pandémiou opäť konala v priestoroch univerzity.

Pedagogicky sa na projekte Winter Session Rennes School of Business podieľali dvaja experti – jeden z Katedry pre inovácie a stratégiu ESC Rennes School of Business, druhý z Fakulty podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave. Prednášok a workshopov sa zúčastnili takmer dve desiatky zahraničných študentov z Mexika, Číny či Kolumbie.

Winter Session Rennes School of Business je výsledkom spolupráce s prestížnou francúzskou univerzitou v Rennes, ktorá je držiteľkou takzvanej Triple accreditation. Špeciálnou akreditáciou disponujú len najlepšie vysoké školy planéty. Prvý krok k jej zisku urobila aj Ekonomická univerzita v Bratislave v podobe spomínanej akreditácie AACSB. Hoci je pred ňou ešte dlhá cesta, rozvoj medzinárodnej spolupráce so špičkovými vzdelávacími inštitúciami je plusovým bodom.

Medzinárodný tandem

Medzinárodný tandem nechýbal ani na tohtoročnej Winter Session Rennes School of Business. Za francúzsku stranu to bol Dr. Dildar Hussain, za Slovensko Branislav Zagoršek z Katedry manažmentu Fakulty podnikového manažmentu EUBA.

Predmet bol tematicky ekvivalentom predmetov strategický manažment a medzinárodný manažment a medzinárodné podnikanie, ktoré vyučujeme na Fakulte podnikového manažmentu,“ zhrnul odborný asistent Zagoršek, ktorý sa špecializuje práve na strategický manažment a dlhodobo sa podieľa na jeho výskume.

Navyše predmet ponúkala Rennes School of Business ako jeden z dvoch vyučovaných pre všetkých študentov, takže voľba pre Winter Session bola jasná.

S francúzskym kolegom sme si rozdelili témy tak, že ja som sa v mojom týždni výučby venoval možnosti posilneniu konkurenčnej pozície pomocou diverzifikácie podnikania, konkurenčným stratégiám na medzinárodných trhoch a budovaniu organizácie schopnej realizovať svoju stratégiu,“ dodal Zagoršek.

Od intuície k zámeru

Strategický manažment môžu podnikatelia využiť napríklad v krízových situáciách.

V prípade praktickej aplikácie je otázkou, kde sa vykonávajú strategické rozhodnutia, ktoré sú často v medzinárodných podnikoch vyčlenené mimo územie Slovenskej republiky. Slovenský podnikateľ využíva nástroje strategického manažmentu implicitne a často si nie je vedomý, že to čo robí je súčasťou strategického manažmentu, a teda je tam priestor pre zdokonaľovanie,“ priblížil odborník Zagoršek.

Zaužívané nástroje strategického manažmentu sú v praxi široko aplikované, no veľmi často sa využívajú iba pro-forma, pritom majú veľký potenciál ponúknuť významný prínos pri rozvoji konkurencieschopného podnikania. Všeobecne povedané, pokiaľ si je podnik vedomý rizika, pri jeho výskyte nespanikári, nerozháda sa a bude schopný naň rýchlejšie reagovať,“ uzavrel.

Letná škola

Dobrou správou pre potenciálnych záujemcov je, že Winnter Session má aj svojho letného pandanta – Summer School. Presnejšie, je ich viac. V júli sa uskutoční séria prednášok na tému Business and Leadership in Central Europe: od 11. do 15. júla to bude Managing and Planning for Success, od 18. do 22. júla zas Challenges of Global Business. Od 11. júla do 5. augusta potrvá Letná škola Doing Business in CEE pre Technologický inštitút v Monterrey v Mexiku.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Do 4. ročníku projektu ENGIE Eco školy sa tento rok zapojila aj ZŠ Československej armády v Moldave nad Bodvou.


15 h

Do 4. ročníku projektu ENGIE Eco školy sa tento rok zapojila aj ZŠ P.O. Hviezdoslava vo Veľkých Kapušanoch.


15 h

V Liptovskom Mikuláši sa stavia viac, ako kedykoľvek predtým. Liptovský Mikuláš je dobré miesto pre život.


INZERCIA 24 h
SkryťZatvoriť reklamu