Slováci na charitatívne a dobročinné účely prispievajú pomerne často. Pandémia a ohrozenie ekonomiky ich síce primäli šetriť aj v tejto oblasti, kľúčové však je, že záujem nezištne pomáhať ostáva.
Situácia, kedy by ľudia chceli prispieť na zbierku charitatívnej organizácie, no vo vrecku im chýbajú „drobné“, je čoraz častejšia. Pandémia urýchlila aj v tejto oblasti prechod k bezhotovostným platbám, ktoré na Slovensku tvoria aktuálne asi 20-25 % všetkých transakcií, pričom tento podiel kontinuálne rastie. ČSOB pripomína, že podľa prieskumov Európskej centrálnej banky sa až 90 % z ľudí, pravidelne využívajúcich platbu kartou či smart zariadeniami, neplánuje k platbe v hotovosti vrátiť.
Pozrite si možnosti využitia mobilného platobného terminálu s tlačidlovým módom
Pandémia posunula zbierky do online prostredia
Faktom je, že pandémia neovplyvnila záujem ľudí pomáhať svojimi príspevkami neziskovým organizáciám. „ Ľudia, či už na individuálnej alebo firemnej úrovni, prispievajú od nástupu pandémie celkovo viac, “ potvrdzuje Mgr. art. Martin Knut, predseda správnej rady Ligy za duševné zdravie. Podobné skúsenosti má aj Liga proti rakovine.„Postupne sa učíme uvedomovať si hodnotu zdravia a pandémia to len podčiarkla,“ hovorí Ing. Eva Kováčová, výkonná riaditeľka organizácie.
Vyskúšajte mobilný POS terminál s tlačidlovým módom bez poplatku
Obidve organizácie už roky organizujú aj celonárodné verejné zbierky v uliciach s obrovským dosahom. Deň narcisov však musela Liga proti rakovine počas posledných dvoch rokov presunúť do online priestoru, čo sa podľa slov výkonnej riaditeľky negatívne odrazilo na výsledku. Zbierka Ligy za duševné zdravie počas Dní nezábudiek síce prebehla aj v uliciach, oproti predošlým rokom však zaznamenali výrazný nárast práve online platby na účet zbierky. V blízkej budúcnosti preto obe organizácie uvažujú nad umožnením platieb aj cez mobilný platobný terminál.
Na zmeny platobného správania reagujú aj iné neziskové organizácie, ktoré vyzývajú na nastavenie trvalého bankového príkazu alebo organizujú zbierky formou darcovskej SMS s jednotnou sumou. Ďalším spôsobom môže byť využitie mobilného POS terminálu s tlačidlovým módom, cez ktorý si ľudia dokážu vybrať výšku príspevku z niekoľkých predvolených súm.
V zahraničí sú platobné terminály realitou v kostoloch aj múzeách
Aj u nás už existujú kostoly, ktoré skúšajú možnosti príspevku „do zvončeka“ kartou. Inšpiráciu čerpajú zo zahraničia, najmä krajín západnej Európy, kde sa to stáva štandardom aj v známych kostoloch a katedrálach. Veriaci tam môžu prispieť kartou počas bohoslužieb, ale osloviť tak chcú aj turistov, ktorí môžu po návšteve či prehliadke zanechať dobrovoľný príspevok. Niektoré chrámy vo Veľkej Británii využívajú bezkontaktné platby už od roku 2017, pričom podľa anglikánskej cirkvi túto možnosť volí 35 % účastníkov bohoslužieb.
Vyskúšajte bezkontaktný platobný terminál aj vo vašom kostole
Veľký úspech zaznamenalo aj londýnske Natural History Museum, ktoré POS terminály s možnosťou dobrovoľného príspevku umiestnilo na viacerých kľúčových miestach múzea.
Vďaka tomu sa im podarilo získať ďalšie finančné prostriedky vo výške 1 milión libier.
Mobilný platobný terminál ako jednoduché riešenie pre neziskové organizácie
Modernizácia poskytovania príspevkov pre neziskové organizácie či cirkvi má potenciál osloviť väčšiu časť ľudí, vrátane tých, ktorí pri sebe nenosia pravidelne hotovosť. Mobilný POS terminál možno umiestniť na stabilné viditeľné miesto (napr. pri vchode do kostola), ale využiť sa dá aj na charitatívne zbierky v mestách či na podujatiach.
„Mobilný POS terminál uľahčuje situáciu darcovi, a tým aj samotnej organizácii. Jeho aktivácia je veľmi jednoduchá, poskytuje mu možnosť nastavenia predvolenej sumy podľa vlastného výberu a uzávierku prijatých platieb zasiela priamo do predvoleného e-mailu. Mobilný POS Android s tlačidlovým módom je možné pripojiť buď cez zabezpečenú sieť wifi alebo mobilný signál,“ vysvetľuje Dáša Polláková, z Oddelenia riadenia segmentu podnikateľov a malých firiem v ČSOB, ktorá teraz ponúka podnikateľom a organizáciám možnosť využívania nového mPOS terminálu s tlačidlovým módom na 3 mesiace na skúšku alebo na 6 mesiacov bez poplatkov.
Ďalšie výhody mobilného terminálu podľa Pollákovej predstavujú široké možnosti jeho využitia: „Terminál je možné v prípade potreby využívať aj štandardným spôsobom – v takom prípade stačí deaktivovať tlačidlový mód a mPOS je nastavený na štandardné prijímanie platieb kartou, ako sme zvyknutí napr. v obchode.“
Viac informácií na www.csob.sk.