SME
Pondelok, 23. máj, 2022 | Meniny má Želmíra

Tri dôvody, prečo platiť mobilom a hodinkami

Trend, ktorý urýchlila pandémia je prechod k digitálnym platbám.

Rok 2021 bol prelomový. Z neistoty v začiatkoch pandémie sme sa posunuli smerom k opätovnej obnove. Potreba dodržiavať odstup a nevyhnutné zatvorenie kamenných prevádzok výrazne obmedzili používanie hotovosti. Bezkontaktné platby kartou alebo mobilom či hodinkami sa stali najobľúbenejším spôsobom platenia medzi spotrebiteľmi na celom svete.

Nezastaviteľný trend

V obľúbenosti bezkontaktných platieb Slovensko dlhodobo patrí k svetovým lídrom v počte i v pomere k celkovému počtu platieb. Bezkontaktné platby sa dajú na Slovensku využívať už 12 rokov. V období pandémie dopomohlo k ich rozmachu aj zvýšenie limitu pre bezkontaktné platby bez potreby zadávania PIN kódu na 50 eur.

Rovnako dobre Slováci reagujú aj na platby mobilom, v ktorých tiež patríme medzi top používateľov v rámci regiónu. Mobilom sa dá na Slovensku platiť už desať rokov. Obľúbenosť tejto platobnej metódy dokazujú aj posledné údaje Slovenskej Bankovej Asociácie (sbaonline.sk). Za rok 2021 sa oproti roku 2020 počet platieb mobilom viac ako zdvojnásobil. Mobilom bolo vykonaných vyše 72 mil. platieb a priemerná platba mobilom predstavovala 22 eur. Trend platieb mobilom je stále rastúci. V druhej polovici minulého roka bol po prvýkrát počet platieb mobilom vyšší ako počet výberov z bankomatu. Hoci objem vybraných peňazí z bankomatu je stále vyšší, počet výberov od začiatku pandémie výrazne klesol a nevyzerá to, že by sa tak skoro vrátil na pôvodnú úroveň spred pandémie.

Hoci sa platby mobilom a smart hodinkami v poslednej dobe tešia veľkej popularite a pre mnoho ľudí sú už úplnou samozrejmosťou, niektorí možno ešte stále nevedia, ako na to. Čo to teda tie platby mobilom vôbec sú a na čo vám budú dobré?

Tri dôvody, prečo si mobilné platby sprevádzkovať

1/ Platenie mobilom či hodinkami je jednoduché

Väčšina mobilných telefónov a smart hodiniek už podporuje bezkontaktné platby a pridanie Visa karty do vášho zariadenia je veľmi jednoduché:

  1. Pridajte svoju Visa kartu do mobilu (viac informácií ako na to, nájdetetu). Pri mnohých modeloch zariadení stačí kartu odfotiť.
  2. Pri platení v obchode hľadajte na termináli symbol bezkontaktnej platby.
  3. Priložte telefón alebo smart hodinky k tomuto symbolu. Nie je treba zadávať PIN, nakoľko svoju identitu preukážete už predtým pomocou odtlačku prsta, rozpoznaním tváre či inej zvolenej metódy overenia na svojom zariadení.

2/ Platenie mobilom či hodinkami je rýchlejšie

Nemusíte zadávať PIN, pretože vaše zariadenie používa rôzne metódy overenia totožnosti, vrátane odtlačku prsta či rozpoznávanie tváre. Vďaka týmto technológiám si naviac nemusíte robiť starosti s výškou zaplatenej čiastky, avšak limity pre bezkontaktné platby v jednotlivých krajinách stále platia.

Mobilné platby využijete, ak platíte pomocou aplikácií v telefóne alebo nakupujete online. V mnohých obchodoch totiž môžete platiť pomocou mobilnej peňaženky. V takomto prípade len overíte svoju identitu cez vami zvolený typ overenia a celá transakcia prebehne za niekoľkých sekúnd.

3/ Platenie mobilom či hodinkami je bezpečné

Mobilné platby patria medzi najbezpečnejšie spôsoby platenia. Vaše financie sú v bezpečí vďaka tokenizácii. Je to technológia, ktorou Visa nahrádza všetky údaje o platobnej karte unikátnou sadou čísiel, tzv. tokenom. To znamená, že vaše osobné údaje nie sú v mobilnej peňaženke uložené a nikto iný sa k nim teda nedostane.

Aj v prípade straty svojho zariadenia máte teda istotu, že môžete aj naďalej platiť fyzickou kartou, nakoľko stačí zablokovať konkrétny token a nie celú kartu.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Do 4. ročníku projektu ENGIE Eco školy sa tento rok zapojila aj ZŠ Československej armády v Moldave nad Bodvou.


13 h

Do 4. ročníku projektu ENGIE Eco školy sa tento rok zapojila aj ZŠ P.O. Hviezdoslava vo Veľkých Kapušanoch.


13 h

V Liptovskom Mikuláši sa stavia viac, ako kedykoľvek predtým. Liptovský Mikuláš je dobré miesto pre život.


INZERCIA 22 h
SkryťZatvoriť reklamu