SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

5 porcií denne pre vaše zdravie

Ovocie a zelenina vás chráni pred vysokým tlakom alebo nadváhou.

Nedávny prieskum stavu verejného zdravia v členských štátoch EU odhalil znepokojujúci trend. Oproti európskemu priemeru dosahujeme priemernú úroveň dožitia nižšiu až o 4 roky a stále viac trpíme obezitou. Slovensko naďalej zostáva posledné v únii pri výdavkoch na prevenciu.

V snahe upriamiť pozornosť na prínosy konzumácie ovocia a zeleniny vyhlásilo Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov minulý rok za Medzinárodný rok ovocia a zeleniny .

Jete dosť ovocia a zeleniny?

  • Ovocie a zelenina sú bohatým zdrojom vlákniny, vitamínov a minerálov.
  • Odporúčané množstvo čerstvého ovocia a zeleniny na deň je 5 porcií (približne 400 g).
  • Jedna porcia predstavuje menšie jablko alebo tri vrchovaté lyžice varenej zeleniny.
  • Dostatočná konzumácia pomáha znížiť rizikové faktory neprenosných chorôb, akými sú nadváha, obezita, chronický zápal, vysoký krvný tlak alebo vysoký cholesterol.
  • Ovocie a zelenina mali by byť pevnou súčasťou našej zdravej stravy už od 6. mesiaca života.

Potlesk pre všetkých, ktorí jedia zdravo

V Kauflande počas celého roka nájdete viac ako 320 druhov ovocia a zeleniny. Posledný februárový štvrtok na zákazníkov tohto reťazca na Trnavskej ceste v Bratislave čakalo prekvapenie. Namiesto obvyklých sladkostí a žuvačiek boli pri pokladniach umiestnené slovenské jablká ako inšpirácia k zdravšiemu nákupu.

„Ako zodpovedná spoločnosť ponúkame našim zákazníkom čoraz viac zdravých a čerstvých potravín a aj touto špeciálnou akciou sme chceli poukázať na dôležitosť zdravej výživy. Zároveň podnikáme množstvo krokov v oblasti vzdelávania detí, aby si svoj zdravý vzťah k strave budovali už od najútlejšieho veku“, hovorí Samuel Machajdík, hovorca Kaufland Slovensko.

S týmto cieľom Kaufland už tretí rok realizuje projekt Čerstvé hlavičky . Vďaka nemu si školáci dopĺňajú energiu každý týždeň ovocím a zeleninou a majú možnosť ochutnať aj exotické druhy ovocia. V minulom roku získal tento projekt záštitu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

Reťazec v oblasti zdravej výživy spolupracuje s občianskym združením Skutočne zdravá škola. Okrem programov pre školské jedálne a verejných webinárov pre pedagógov i rodičov, podporil Kaufland aj realizáciu prvého celoslovenského prieskumu o vzťahu školákov k zdravému životnému štýlu a stravovaniu.

Nakupujte na mieste, kde na zdravej výžive skutočne záleží

Na svojich predajných pultoch Kaufland ponúka 100 % slovenské bravčové, hovädzie a sezónne jahňacie mäso, čo znamená, že celý proces od narodenia, cez chov, spracovanie až po distribúciu prebehol na Slovensku.

Mäso obsahuje veľa dôležitých živín vrátane bielkovín, vitamínov skupiny B, zinku, selénu a železa, preto v primeranom množstve predstavuje prínos pre ľudské zdravie.

Pokiaľ vás zaujíma budúcnosť našej planéty, odporúčame uprednostniť nákup kvalitných potravín s označením BIO. Tie nemusia byť vôbec drahé a zároveň si môžete byť istí, že boli vypestované alebo vyrobené v súlade s podmienkami ekologického poľnohospodárstva.

V aktuálnej ponuke nájdete až 455 výrobkov s týmto označením, pričom viac ako tretina sa predáva pod privátnou značkou K-Bio.

Spoločnosť zároveň prijala záväzok znížiť obsah soli, cukru a tukov v potravinách, pričom sa zameriava na úpravu zloženia výrobkov privátnych značiek s cieľom ponúknuť zákazníkom zdravšiu alternatívu.

Aby ste nutrične vyváženejšie zloženie neprehliadli, reťazec ako jeden z prvých na Slovensku dobrovoľne používa označenie Nutri-Score , ktorý už na prvý pohľad poradí, ktorá potravina je nutrične hodnotnejšia.

Načítavam video...

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ak plánujete kúpu nového spotrebiča, nákup v PLANEO cez víkend bude zaručená výhra!


1 h

Zátoky, lagúny i dlhé pláže pre príjemný relax, zábavu aj štipku dobrodružstva.


INZERCIA 9 h

V nedeľu 5. júna v Eurovea pri Dunaji naživo odštartuje letná séria vandrovky.


INZERCIA 9 h
SkryťZatvoriť reklamu