SME
Sobota, 28. máj, 2022 | Meniny má Viliam

Aké typy cukrovky poznáme?

Diabetes mellitus je chronické metabolické ochorenie.

Diabetes mellitus (cukrovka) je chronické metabolické ochorenie, ktorého najvýraznejším prejavom je zvýšenie hladiny cukru v krvi (hyperglykémia), pričom vzniká v dôsledku poruchy vylučovania inzulínu a/alebo účinku inzulínu v cieľových tkanivách. Pri cukrovke okrem nedostatočnej premeny cukrov v organizme dochádza aj k poruche spracovania tukov, bielkovín, minerálnych látok a vody.

Rozoznávame 4 typy cukrovky:

Cukrovka 1. typu:

Tento typ cukrovky je podmienený imunologicky, organizmus vytvára protilátky proti vlastným B-bunkám Langerhansových ostrovčekov podžalúdkovej žľazy (pankreasu), ktoré v zdravom organizme produkujú hormón inzulín. Pacienti s týmto typom cukrovky sú životne závislí na dodaní inzulínu do organizmu. V prípade jeho nedodania zvonka by došlo k rýchlemu rozvratu vnútorného prostredia , bezvedomiu a smrti pacienta. Vyskytuje sa najčastejšie u detí a mladých dospelých, môže sa však vyskytnúť aj u jedincov starších ako 30 rokov. K typickým klinickým príznakom cukrovky 1. typu patrí zvýšený smäd, časté močenie, nevysvetliteľné chudnutie. Zvláštnym typom cukrovky je LADA diabetes – latentný (skrytý) autoimunitný diabetes mellitus dospelých. Charakterizuje ho postupný zánik B-buniek a potreba inzulínovej liečby v neskoršom období života.

Cukrovka 2. typu:

Tento typ ochorenia sa vyskytuje najčastejšie, v posledných rokoch sa posúva do mladších vekových skupín. Je podmienená nerovnováhou medzi produkciou inzulínu v B- bunkách pankreasu a účinkom inzulínu v cieľových tkanivách (svalové, tukové, pečeňové tkanivo). Je to typické civilizačné ochorenie. Musíme mať pre ňu určité dedičné (genetické) dispozície, ale dôležitú úlohu hrajú faktory vonkajšieho prostredia- nadváha a obezita, hypertenzia, sedavý spôsob života.

Iné typy cukrovky: Ide o prípady, keď je príčina známa. Najčastejšie vznikajú v dôsledku užívania liekov (kortikosteroidy), ďalej pri ochoreniach, kde je poškodená veľká časť pankreasu, napr. nádory a zápaly, pri poškodení chemikáliami, pri poruchách žliaz s vnútorným vylučovaním. Do tejto skupiny patria aj niektoré typy cukrovky, pri ktorých je porucha účinku inzulínu, ale zaraďujeme sem aj určité geneticky podmienené ochorenia a genetické poruchy B-buniek. Geneticky podmienená cukrovka sa najčastejšie prejaví u detí a mladistvých.

Tehotenská, gestačná cukrovka:

U tehotných sa môžeme stretnúť s dvoma základnými typmi cukrovky:
1. cukrovka, ktorú žena mala už pred otehotnením:
- diabetes mellitus 1. typu vyžadujúci liečbu inzulínom,
- diabetes mellitus 2. typu obyčajne liečený diétou a tabletkami.
2. cukrovka, ktorá vzniká počas tehotenstva – tzv. gestačný (tehotenský) diabetes mellitus. Vzniká najčastejšie v druhej polovici gravidity a po pôrode väčšinou mizne. Predstavuje však rizikový faktor pre vznik tehotenskej cukrovky u 1/3 - 2/3 žien v budúcnosti, porušenej glukózovej tolerancie či cukrovke.

MUDr. Monika Masarovičová

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Túžite po obuvi, ktorá bude pohodlná na bežné nosenie do mesta, ale aj do práce? V tom prípade ste tu správne!


INZERCIA 1 h

Agresívne brzdenie a spôsobenie dopravnej nehody - čí je to vina? Bez palubnej kamery to nedokážete, ako na tomto zázname!


7 h

Ako zvoliť ten správny model a čo by mal alebo nemal smartfón pre deti spĺňať


11 h
SkryťZatvoriť reklamu