SME

Inzulín bol objavený v roku 1921

Prvým človekom, ktorý bol liečený inzulínom bol v roku 1922 14 ročný chlapec.

Dvaja vedci z univerzity v Toronte Macleod a Banting, v roku 1921, úspešne extrahovali inzulín z pankreasu psa a otestovali jeho účinok, čím po prvýkrát poskytli ľuďom s cukrovkou nádej. Za objav inzulínu dostali Nobelovu cenu. V roku 1922 dostal inzulín prvý človek s cukrovkou. Bol to 14 ročný chlapec, Leonard Thompson, ktorý vážil približne 29kg, a stal sa prvým človekom, ktorý bol liečený inzulínom. Po podaní injekcií extraktu mu klesla hladina cukru v krvi. Injekcia bola opísaná ako hustý hnedý hlien.

Nezávisle od týchto 2 vedcov izoloval inzulín aj rumunský fyziológ Nicolas Paulescu. Napriek tomu, že jeho článok vyšiel v renomovanom vedeckom časopise, jeho priorita dlho nebola uznaná. Zásluhu na jeho posmrtnom uznaní mal profesor Rolf Luft a náš profesor Rudolf Korec. Prvá spoločnosť, ktorá začala vyrábať inzulín, bola spoločnosť Eli Lilly. Následne v roku 1923 sa inzulín začal vyrábať komerčne v Škandinávii. Manželia Kroghovci priniesli z Kanady techniku extrakcie a čistenia. S inzulínom sa človeku s diagnózou cukrovky výrazne zlepšila dĺžka života.

Zaujímavé je, že vo vtedajšom mladom Československu začali inzulín vyrábať v roku 1926. Dôležitým objavom bol dlhodobejšie pôsobiaci NPH inzulín, čím sa predĺžili účinky inzulínu a ľudia s cukrovkou tak potrebovali menej injekcií. Bolo to v roku 1946. V 60. rokoch 20. storočia už bolo jasné, že existuje viacero typov cukrovky, a že najrozšírenejšou formou je cukrovka 2. typu. V roku 1970 laboratórium v Bagsvaerde v Dánsku potvrdilo objav glykovaného hemoglobínu HbA1c. Objav HbA1c umožňuje lekárom kriticky posúdiť vplyv zmeny životného štýlu a liekov na dlhodobé zdravotné následky.

V roku 1970 prišiel na trh aj prvý prenosný glukomer na meranie hladiny cukru pomocou testovacích prúžkov v domácom prostredí, tzv. Amesov glukomer. V roku 1982 bol vyrobený prvý komerčne dostupný ľudský inzulín, ktorý je identický s inzulínom, ktorý produkuje naše telo, je mimoriadne čistý, a môže sa vyrábať v neobmedzenom množstve, čím sa výrazne rozširuje dostupnosť pre ľudí s cukrovkou. V roku 1983 bola uvedená na trh prvá „mini“ inzulínová pumpa. V roku 1985 bol už spôsob liečby cukrovky ešte jednoduchší a bezpečnejší, pretože uvedenie prvého inzulínového pera na trh výrazne zlepšilo kvalitu života ľudí s cukrovkou, pretože už viac nepotrebovali ťažkopádne sklenené injekčné striekačky. Ľudia mali konečne k dispozícii diskrétny a presný prostriedok a samopodanie správnej dávky inzulínu, keď to potrebovali.

V roku 1996 boli uvedené na trh prvé generácie inzulínových analógov. Inzulínové analógy predstavujú rad rýchlo pôsobiacich a vopred zmiešaných prípravkov. Boli vytvorené tak, aby lepšie napodobňovali prirodzený model uvoľňovania inzulínu v tele. Uľahčujú ľuďom plánovanie v čase jedla, zabraňujú nízkej hladine cukru v krvi a znižujú riziko nárastu hmotnosti. V roku 2010 boli na trh uvedené nové generácie inzulínových analógov. Tie ponúkajú väčšiu flexibilitu a znižujú každodennú záťaž pri starostlivosti o cukrovku vďaka svojim vylepšeným profilom. Mimoriadne dlho pôsobiace inzulíny znižujú počet injekcií a riziko hypoglykémie tým, že sa liek uvoľňuje veľmi pomaly, zatiaľ čo inzulíny s veľmi rýchlym účinkom ponúkajú pohodlie tým, že znižujú potrebu plánovania v čase jedla.

Pri pohľade do budúcnosti vidíme nové inovácie liečby a pomôcok, ktoré prinesú väčšiu flexibilitu a komplexnejší prístup k starostlivosti o ľudí s cukrovkou. Raz týždenne podávané bazálne inzulíny, inzulíny citlivé na glukózu a kardioprotektívne inzulíny sú predmetom budúcnosti. Verím, že našim pacientom prinesú nové liečebné možnosti a podstatné zlepšenie kvality života.

MUDr. Viera Železníková

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 623
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 551
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 059
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 857
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 606
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 210
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 093
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 134
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vydajte do oblasti s rozprávkovým nádychom, kde sú príbehy vyryté do kameňa.


INZERCIA 15 h

Elektronický predpis liekov predstavuje významný krok v oblasti digitalizácie zdravotníctva.


INZERCIA 15 h

Pláže biele a jemné ako múka a miesta, kde sa mieša vôňa mora s arómou miestnych plodov.


INZERCIA 28. mar
SkryťZatvoriť reklamu