SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Nevšedný dom pod Tatrami fascinuje kontrastom materiálov

Dom vo Východnej je skutočným originálom – má prvú slovenskú prevetrávanú fasádu Diagonal 2H a je navrhnutý podľa Slnka.

(Zdroj: Knauf Insulation)

Rodinný dom vo Východnej upúta pozornosť na prvý pohľad a je to skutočný originál. Majitelia totiž ako prví na Slovensku pri jeho stavbe použili prevetrávanú fasádu Diagonal 2H. Dom je navrhnutý tak, aby tvarovo zapadol do existujúcej zástavby, prispôsobil sa kopcu, využil čo najviac slnečných tepelných ziskov a v lete sa neprehrieval.

Žiari moderným dizajnom v tradičnej podtatranskej obci a je autorským dielom majiteľky. Navrhli ho, a čiastočne aj zrealizovali, projektový inžinier v automatizácii a architektka. Je to na ňom poznať nielen zvonku, ale aj pri pohľade na detaily. „Pri stavbe domu sme chceli využiť funkciu prevetrávanej fasády, aby sa v lete neprehrieval a „dýchal“. Už na začiatku sme mali vymyslený typ konštrukcie, ale hľadali sme spôsob, ktorý by bol jednoduchý na realizáciu, dostupný a spĺňal naše požiadavky. Pri konzultácii o zateplení strechy nám ponúkol obchodný zástupca Knauf Insulation systém Diagonal 2H, celkom sa nám to riešenie zapáčilo,“ hovorí majiteľ Ľubo.

Prví na Slovensku

Rozhodli sa, že idú do toho, aj keď s rizikom. Nikto pred nimi totiž na Slovensku takýto typ konštrukcie na rodinnom dome nerealizoval a tak sa u nás nemali s kým podeliť o skúsenosti, detaily i výsledky riešenia po čase užívania domu s týmto druhom zateplenia. Urobili si to teda svojpomocne. Po nespočetnom množstve kreslenia detailov a možností dosiahli vizuálne to, čo si navrhli. „Montáž bola jednoduchá, problémové detaily hlavne okolo okien, vo výklenkoch a na úzkych plochách sme, zdá sa, vyriešili s minimalizovaním tepelných mostov.“ dodáva majiteľ. Keďže v dome bývajú už tretiu zimu, od augusta 2019, čas a klimatické podmienky ich riešenie preverili. Prevetrávaná fasáda Diagonal 2H je však súčasťou celého premysleného komplexného riešenia.

Nastavený podľa Slnka

Vonkajší obal domu je kombináciou dvoch klasických obvodových stien s omietkou a dvoch s prevetrávanou fasádou, ktoré na povrchu prekrývajú drevené obklady a falcovaný hliníkový plech, ktorý plynule prechádza na šikmú strechu ako strešná krytina. Majiteľka vložila do svojho návrhu jasnú formu Škandinávie s množstvom prírodných materiálov. Počas navrhovania domu bolo potrebné urobiť prepočty tepelných ziskov, ako sa v lokalite pohybuje Slnko v každom ročnom období. Podľa toho sú navrhnuté aj okná z každej svetovej strany, aby získali čo najviac tepelných ziskov. „Bývame na severe Slovenska, kde je vykurovacia sezóna pomaly 10 mesiacov, ale nám stačí zapnúť vykurovanie začiatkom novembra. Dovtedy si dom sám vykompenzuje udržanie príjemnej teploty, pokiaľ vonku neklesne teplota pod nulu na dlhšie ako 3 – 4 dni,“ vysvetľuje majiteľ.

Falcovaný plech: krásny i funkčný

Efektná falcovaná krytina nemá len estetickú funkciu. „Na severnej strane domu máme parkovisko, takže sme tam uvažovali nad povrchovou úpravou, ktorá by bola zmývateľná. Keďže je tam fasáda vystavená výfukovým plynom, nečistote z kolies a snehovej čľapkanici, nechceli sme, aby bola hneď znečistená, čo by v prípade omietky bola“ hovorí majiteľka. Plech v spojení s prevetrávanou fasádou sa ukázal ako ideálne riešenie, dá sa za pár minút vystriekať vodou a je čistý.

Dokonalá tepelná izolácia

S tepelným komfortom v dome sú majitelia nad mieru spokojní. Dom sa neprehrieva, zabezpečuje to aj kompaktná "obálka" bez tepelných mostov. Severnú a západnú stranu chráni prevetrávaná fasáda s minerálnou izoláciou Mineral Plus v hrúbke 160 mm, ktorá prechádza aj na strechu, kde je použitá izolácia Unifit 032 v hrúbke 400 mm. Na východnej a južnej strane prekrýva masívnejšie železobetónové preklady izolácia Smartwall s hrúbkou 200 mm. Vrchná vrstva je silikónová omietka v kombinácii s drevom. Drevohliníkové okná s izolačným trojsklom majú z interiéru drevený vzhľad a z exteriéru bezúdržbovú hliníkovú kapotáž. „Majú zvýšený koeficient priepustnosti svetla, takže prinášajú v zime väčšie tepelné zisky. V lete sú k dispozícií exteriérové žalúzie, ktoré prebytočné teplo udržujú z vonkajšej strany,“ vysvetľujú majitelia. Na vykurovanie a prípravu teplej vody využívajú plynový kondenzačný kotol a v obývačke krb pre príjemnú atmosféru.

Škandinávska poetika

Interiér domu si majitelia domu navrhli nadčasovo a funkčne tak, aby sa hlavne oni cítili príjemne a s odstupom času hovoria: "Nenachádzame tu nič, čo by sme chceli zmeniť, dom nám slúži na 100 %, páči sa nám a cítime sa tu veľmi dobre." Nájdeme tu aj tradičné tatranské prvky: „Miestami vyzerá ako chata a miestami ako dom. Preto ho s úsmevom voláme chatodom. “ hovorí majiteľka. V podobnom duchu sa nesie aj domček v záhrade. V jednej časti je priestor na náradie a pod ním pivnica na zeleninu. V druhej časti je sauna s efektnou pergolou a lavičkou na posedenie. Na strechu domčeka využili zelenú strechu – vodozádržný systém, strešný substrát a vegetačný koberec z rozchodníkov, ktoré sú mimoriadne odolnými rastlinami aj v náročných klimatických podmienkach.

Autor: Ing. arch. Lucia Profant
Realizácia: apríl 2018 – august 2019

Diagonal 2H a tepelné izolácie: Knauf Insulation

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ak plánujete kúpu nového spotrebiča, nákup v PLANEO cez víkend bude zaručená výhra!


20m

Zátoky, lagúny i dlhé pláže pre príjemný relax, zábavu aj štipku dobrodružstva.


INZERCIA 8 h

V nedeľu 5. júna v Eurovea pri Dunaji naživo odštartuje letná séria vandrovky.


INZERCIA 8 h
SkryťZatvoriť reklamu