SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Ako investovať do Bitcoinu

Nadšenci bitcoinov sa už tešia na deň, kedy sa bude môcť bitcoin používať ako bežné eurá.

(Zdroj: Unplash)

Keď bol bitcoin uvedený na trh v roku 2009 ako moderná internetová náhrada za štátom vydávané meny, odštartoval svet moderných kryptomien. Nadšenci bitcoinov sa už odvtedy tešia na deň, keď sa bude môcť bitcoin používať tak široko a jednoducho ako bežné eurá, doláre a franky. Kryptokomunita takúto digitálnu budúcnosť dokonca opisuje frázou „kúpiť si šálku kávy za bitcoiny.”

Kupovanie kávy za bitcoiny ešte dnes síce nie je veľmi praktické, ale kryptomena si už našla ďalšie neodolateľné využitie: investovanie. Obmedzená ponuka a vysoký dopyt po bitcoinoch má za následok rast cien. V roku 2011 ste si mohli bitcoin kúpiť za 1 euro. O desať rokov neskôr cena prekonala 59 000 eur. Historická hodnota bitcoinu rástla rýchlejšie ako cena zlata, indexy akciového trhu a iné investície. To je jeden z dôvodov, prečo sa chce toľko ľudí naučiť investovať do bitcoinov.

Ceny komodít a akcií rastú a klesajú. Rovnako je to aj s bitcoinmi. Kryptomena je notoricky volatilná, čo znamená, že podlieha veľkým a náhlym cenovým výkyvom. Vo všeobecnosti však bitcoin priniesol historické výnosy. A to najmä pre investorov, ktorí si bitcoiny kúpia a držia ich mesiace alebo roky, kým sa nedostanú na novú historicky vysokú cenu. Je teda bitcoin dobrá investícia? Ako je to s každou investíciou, jeho hodnota môže stúpať alebo klesať. Ale milióny vlastníkov bitcoinov využili výhody pozoruhodne dlhodobých cenových ziskov tejto jedinečnej meny.
Preto sa niet čo čudovať, že ľudí z celého sveta zaujíma, ako investovať do bitcoinu.

Určenie cieľov

Prvým krokom v investovaní do kryptomien je určenie cieľov. Možno si za pár rokov chcete kúpiť dom, alebo si chcete udržať svoj životný štýl aj na dôchodku. Možno investujete preto, aby ste si našetrili a odložili nejaké peniaze na neočakávané výdavky, alebo núdzové situácie. A je možné aj to, že cieľov máte viacero, ale ich definovanie je prvým krokom k akejkoľvek investícii.

Keď už máte zadefinované svoje ciele, ďalej si treba určiť svoj časový harmonogram investovania do bitcoinov. Ak investujete preto, aby ste dokázali zaplatiť vysokú školu svojich detí, alebo si šetríte na svoje zlaté roky na dôchodku, k investovaniu môžete pristupovať s dlhodobým cieľom. Ak si investovaním chcete pokryť svoje krátkodobé ciele, potom sa bude vaša stratégia uberať iným smerom.

Ako tretí krok si určíte svoj investičný rozpočet. Možno máte väčšiu sumu, ktorú chcete investovať naraz, alebo si svoje investičné portfólio chcete skôr financovať menšími platbami počas určitého časového obdobia. Tým, že investovanie so sebou prináša vždy určité riziko, odborníci radia investovať vždy len toľko, koľko si môžete dovoliť stratiť v prípade, že to s trhom pôjde dole vodou.

Kde a ako investovať do Bitcoinu

V ďalšom kroku si vyberiete investičnú platformu. Na internete dnes existujú stovky krypto búrz a platforiem a každá z nich je vytvorená tak, aby vyhovovala určitému druhu investora.

Mnohé z tých najväčších búrz sú prispôsobené potrebám investorov, ktorých zaujíma svet kryptomien: majú znalosti o technológii blockchain, poskytujú možnosť nastavenia kryptografie s verejným kľúčom pomocou peňaženiek tretích strán a fungujú priamo s distribuovanou databázou, ktorá zaznamenáva bitcoinové transakcie.

Tieto burzy sú skvelé pre technologicky orientovaných investorov, ktorí si radi udržujú kontrolu nad všetkými prvkami svojich bitcoinových transakcií. Ale väčšina ľudí má radšej tzv. “custodial” platformy, ktoré sa postarajú o všetky zložité záležitosti blockchainových transakcií v mene investora. Platformy, ako je napríklad aj Kriptomat, sú špecificky navrhnuté tak, aby podporovali investorov, ktorí nemajú čas, ani záujem o blockchainovú technológiu a šifrovanie verejných kľúčov. Na týchto platformách si môžete vytvoriť účet a začať investovať v priebehu niekoľkých minút. Najlepšie z nich kombinujú jednoduchosť použitia so skvelou podporou a jednoduchým prístupom k pokročilým investičným nástrojom, ktoré sú v bežnom investovaní bankárov zvyčajne dostupné len pre tých najväčších klientov.

Budovanie portfólia

Mnoho investorov zostáva pri bitcoinoch, prípadne kombinuje svoje bitcoinové investície s inými aktívami, ako sú dôchodkové fondy, alebo investujú na burze. Ako ochranu svojho portfólia pred poklesmi trhu, ktoré môžu ovplyvniť jednu akciu, alebo celé odvetvie, odborníci už dlho odporúčajú diverzifikáciu. V investovaní do kryptomien je to niečo podobné.

Platforma, ktorú používate na nákup bitcoinov, určite ponúka aj ďalšie kryptomeny. Takto si svoje investičné portfólio môžete diverzifikovať a vyvážiť. Svoje bitcoiny si môžete doplniť kryptomenami, ktoré sú napríklad spájané s finančnými aplikáciami, alebo so svetom hier v štýle metaverza. A možno budete investovať do kryptomien, ktoré podporujú rýchlo sa rozvíjajúci svet zberateľských nezameniteľných tokenov.

Keď budete zhodnocovať kryptomenu ako potenciálnu investíciu, pozrite sa na jej cenovú históriu a spravte si jednoduchú analýzu. Dve najčastejšie používané analytické metódy sú technická analýza a fundamentálna analýza. Technickou analýzou hľadáte trendy a opakujúce sa cykly v cenovej histórii mince, na základe čoho potom dokážete predpovedať ich výkonnosť v budúcnosti. Fundamentálna analýza je zase založená na faktoroch, ktoré ovplyvňujú cenu komodity: ekonomické ukazovatele, vládne nariadenia, miera nezamestnanosti, svetové udalosti a prognózy dopytu po konkrétnych službách, ktoré sú s rôznymi kryptomenami spojené.

Znie to komplikovane, ale nemusí to tak celkom byť. Mnohých investorov takýto výskum zaujíma a považujú ho za poučný.

Potom, čo si identifikujete kryptomeny, ktoré by ste chceli pridať do svojho portfólia, je čas pristúpiť k nákupu.

Ako si kúpiť bitcoin

Začnete vytvorením účtu na online krypto burze, ako je napríklad Kriptomat. Tieto druhy stránok ponúkajú aj aktuálne obchodné ceny bitcoinu a iných kryptomien, a tak si môžete všetko poriadne zanalyzovať ešte pred samotných zakúpením kryptomeny.

Na vytvorenie účtu na serióznej burze nestačí len prihlasovacie meno a heslo. Najlepšie burzy budú chcieť overiť vašu totožnosť. Väčšinou budú chcieť, aby ste im odoslali kópiu vládou vydaného dokladu, prípadne ďalšie dokumenty. Tieto požiadavky stránok a aplikácií, ktoré sú známe aj ako predpisy typu „Know your customer“ (Poznaj svojho zákazníka) sú zákonom povinné a v súlade s ustanoveniami medzinárodného zákona o elektronickom obchodovaní proti praniu špinavých peňazí.

Overenie totožnosti je na mnohých krypto burzách dlhý a komplikovaný proces. Na praktických stránkach ako je Kriptomat, ktoré fungujú v EÚ aj po celom svete, ide o jednoduchý proces a zaberie vám len niekoľko minút.

Webová alebo mobilná aplikácia vás vyzve, aby ste zadali svoju adresu a nahrali fotografiu pasu vo vysokom rozlíšení (v niektorých krajinách to môže byť aj vodičský preukaz). Počas procesu dostanete pokyny, ako si vytvoriť a nahrať selfie. Tá sa musí zhodovať s fotografiou na vašom štátnom doklade totožnosti. Vaša totožnosť bude overená v priebehu niekoľkých minút.

Na zakúpenie bitcoinov, či inej kryptomeny si v nasledujúcom kroku musíte najskôr dobiť svoj účet. Medzi bežné možnosti patrí kreditná a debetná karta, bankový prevod a peňažné prevodové služby, ako je napríklad Neteller a Skrill. Najrýchlejší spôsob dobitia účtu je väčšinou cez kreditnú, prípadne debetnú kartu, ale seriózne krypto burzy väčšinou ponúkajú niekoľko rôznych možností.

A to je všetko – stručný prehľad o nakupovaní bitcoinov, s ktorým sa stanete odborníkom na kryptomeny.

Investičné nástroje a možnosti

Najlepšie krypto platformy vás nenechajú na spravovanie svojho portfólia samých. Investovanie do bitcoinov totiž nie je len o tom, že nakúpite za nízku cenu a predáte o niečo vyššie. Pokročilé nástroje vám dokážu pomôcť využiť svoje investície na maximum.

Napríklad, na niektorých stránkach si môžete nastaviť cenové upozornenia. Ak cena bitcoinu stúpne, alebo klesne o vami stanovené percentá, dostanete upozornenie emailom, alebo notifikáciou.

Dokonca si môžete nastaviť aj automatizované obchodovanie, kde si určíte vlastné parametre. Napríklad, možno budete chcieť predať bitcoiny vo výške 2000 eur, ak sa ich cena dostane pod určitý bod. Keď si nastavíte pravidlá na automatizované obchodovanie, daná krypto platforma bude nepretržite monitorovať ceny a pri splnení určených podmienok za vás požadovanú transakciu vykoná – kedykoľvek cez deň aj v noci.

S funkciou opakovaného nákupu si môžete precvičiť techniku, ktorú investiční poradcovia nazývajú spriemerňovanie nákladov. Cieľom tejto techniky je nastaviť si svoje nákupy dopredu. Napríklad, možno si chcete nakúpiť bitcoiny v hodnote 25 eur každý pondelok, alebo v hodnote 300 eur každého 10-eho v mesiaci. Vďaka týmto opakovaným nákupom si môžete pridávať do svojho portfólia malé sumy peňazí, ktoré by ste inak bezohľadne minuli. Postupom času tak bude vaše portfólio bezbolestne rásť na hodnote.

Všetko začína prvým krokom

Investori po celom svete si s bitcoinom a inými kryptomenami zarábajú majlandy. Ceny týchto elektronických mien sa zvyšujú neslýchaným tempom a Bitcoin si do svojich portfólií s bežnými akciami a indexovými fondmi pridávajú dokonca aj tí najkonzervatívnejší finanční poradcovia zo sveta tradičného bankovníctva.

Ak si vyberiete správnu platformu, investovať môžete začať rýchlo a jednoducho. Nájdite si bezpečnú stránku, ktorá má licenciu a je regulovaná v krajine vášho bydliska. Uistite sa, že stránka ponúka množstvo prístupných informácií a pohotovo reagujúci tím technickej podpory. S týmito prvkami sa dostanete v investovaní na novú úroveň.

Kryptomeny, ako je aj bitcoin, dokážu priniesť výhody finančnej slobody a nezávislosť miliónom ľudí, ktorí nemajú bežne prístup k bankovým službám, alebo vysoko postaveným finančným poradcom. Môžu začať revolúciu, ktorá by viedla k univerzálnej finančnej autonómii pre každého s Wi-Fi pripojením.

Do krypto revolúcie sa môžete zapojiť a vy. Využite výhody tejto vzrušujúcej a novej investičnej príležitosti. Vytvorte si účet na platforme, ako je napríklad Kriptomat. Pozrite sa na všetky možnosti, ktoré vám táto platforma ponúka. Je to rýchlejšie a jednoduchšie, ako si myslíte.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ak plánujete kúpu nového spotrebiča, nákup v PLANEO cez víkend bude zaručená výhra!


10m

Zátoky, lagúny i dlhé pláže pre príjemný relax, zábavu aj štipku dobrodružstva.


INZERCIA 8 h

V nedeľu 5. júna v Eurovea pri Dunaji naživo odštartuje letná séria vandrovky.


INZERCIA 8 h
SkryťZatvoriť reklamu