SME
Pondelok, 23. máj, 2022 | Meniny má Želmíra

Aj seniori chcú byť digitálni a vedia prečo

Seniori a digitálne technológie? Ide to aj vďaka špeciálnym grantom.

Vyšší vek nemusí znamenať nezáujem o moderné technológie. Mnohí seniori, ktorí dostanú od svojich detí smartfón, nevedia využívať jeho funkcie, ale veľmi radi by sa to naučili. Občianske združenie Milujem knihy/Amo libris preto zorganizovalo kurzy digitálnych zručností pre seniorov v Staromestskej knižnici v Bratislave.

Trpezliví lektori sa seniorom venovali a otvorili im tak nové možnosti, ako sa spájať so svetom. Vďaka Nadácii Orange a jej grantovému programu Digitálny svet pre každého boli kurzy bezplatné. Neziskové organizácie môžu o grant na podobné projekty žiadať aj tento rok.

Hoci počet ľudí so základnými digitálnymi zručnosťami a skúsenosťami s používaním internetu rastie, v spoločnosti je naďalej veľká skupina ľudí, ktorí uviazli v tzv. digitálnej priepasti. Sú to predovšetkým ľudia zo sociálne a ekonomicky znevýhodneného prostredia.

Nadácia Orange sa rozhodla prispievať k znižovaniu tejto digitálnej nerovnosti, a to prostredníctvom grantového programu Digitálny svet pre každého. Aktuálne je opäť otvorený pre mimovládne organizácie, ktoré pracujú so skupinami s limitovaným alebo žiadnym prístupom k digitálnym technológiám alebo budujú personálne kapacity pracujúce s týmito skupinami. Práve takéto organizácie zohrávajú v oblasti digitálnej inklúzie veľmi dôležitú a nezastupiteľnú úlohu.

Aj v civilizovanom svete stále existujú výrazné rozdiely medzi tými, pre ktorých sú digitálne technológie samozrejmosťou a tými, ktorí k nim majú len obmedzený alebo žiadny prístup. V tejto digitálnej priepasti sa, logicky, ocitajú sociálne najslabšie a najzraniteľnejšie skupiny ľudí, ako sú deti, mladí, ľudia s nižším dosiahnutým vzdelaním, v seniorskom veku, zo sociálne znevýhodneného prostredia, nezamestnaní, ale aj študenti vysokých škôl s iným ako technickým zameraním. Práve nim chceme pomôcť a to prostredníctvom organizácií, ktoré s nimi dlhodobo pracujú.

vysvetľuje Andrea Ungvӧlgyi z Nadácie Orange

Digitálna gramotnosť je nevyhnutná pre ďalšie štúdium, uplatnenie sa na trhu práce, účasť na dianí v spoločnosti, ale aj pre každodenné činnosti bežného života. Nadácia Orange chce preto sumou 50 000 eur podporiť projekty venujúce sa vylúčeným skupinám a ich vzdelávaniu v oblasti digitálnymi zručností.

Keď vnúčatá nemajú čas, pomôže kurz

Dôkazom, že grantový program výrazne pomáha zmenšovať digitálnu priepasť v spoločnosti, je aj podporený projekt občianskeho združenia Milujem knihy/Amo libris z prvého ročníka, ktorý vzdeláva najmä seniorov.

Z podpory Nadácie Orange sme zrealizovali kurz počítačovej gramotnosti pre začiatočníkov i pokročilých, prednášky na tému bezpečného správania a kritického výberu informácií a kurz zameraný na prácu s mobilom, o ktorý bol najväčší záujem. Deti a vnúčatá totiž častokrát nemajú na seniorov toľko času, a tak je pre nich neutrálne priateľské prostredie kurzu prijateľnejšie.

vysvetľuje predsedníčka občianskeho združenia Jaroslava Lesayová

Seniori majú vďaka takémuto vzdelaniu ľahší prístup k informáciám. Pani Jarmila P., účastníčka kurzu, sa napríklad naučila využívať rôzne aplikácie: „Stiahla som si covid pas, aplikáciu zdravotnej poisťovne, mobilného operátora či hlavného mesta. Som tak v obraze, čo sa deje v mojom okolí. Viem zdieľať súbory, fotky a môžem lepšie komunikovať so svojou rodinou, kamarátkami aj úradmi. Hlavne v období pandémie mi to veľmi pomohlo. A noviny, tie čítam už len cez počítač.“

Mimovládne neziskové organizácie môžu svoje projekty prihlásiť do 3. mája prostredníctvom online systému egrant. Na realizáciu svojho zámeru môžu získať až 3000 eur. O grantovom programe Digitálny svet pre každého sa viac dočítate TU.

Advertisement

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Do 4. ročníku projektu ENGIE Eco školy sa tento rok zapojila aj ZŠ Československej armády v Moldave nad Bodvou.


14 h

Do 4. ročníku projektu ENGIE Eco školy sa tento rok zapojila aj ZŠ P.O. Hviezdoslava vo Veľkých Kapušanoch.


14 h

V Liptovskom Mikuláši sa stavia viac, ako kedykoľvek predtým. Liptovský Mikuláš je dobré miesto pre život.


INZERCIA 23 h
SkryťZatvoriť reklamu