SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Inzulín – 100 rokov od jeho objavenia

Rok 2021 bol výnimočný, uplynulo 100 rokov od objavenia inzulínu, čo sa považuje za jeden z najvýznamnejších medicínskych objavov.

Kanadskému lekárovi Frederickovi Bantingovi sa spolu so skupinou ďalších vedcov, podarilo izolovať inzulín z Langerhansových ostrovčekov pankreasu. Vďaka tomuto úspechu sa začala nová etapa v liečbe tejto, dovtedy smrteľnej choroby.

Inzulín je peptidový hormón produkovaný B-bunkami v Langerhansových ostrovčekoch pankreasu. Jeho hlavnou úlohou je regulovať hladinu glykémie v krvi, ktorá u zdravého človeka sa pohybuje v rozmedzí 3,3 – 5,6 mmol/l. Inzulín sa vylučuje do krvi predovšetkým po stimule, ktorým je príjem jedla, a vtedy hovoríme o stimulovanej alebo prandiálnej sekrécii inzulínu. V stave nalačno pankreas vylučuje iba malé množstvá inzulínu, vtedy hovoríme o bazálnej sekrécii inzulínu. Význam bazálnej sekrécie inzulínu spočíva v blokáde nadmernej tvorby glukózy v pečeni a v zabezpečení normálnej hladiny krvného cukru v stave nalačno.

U pacientov s diabetes mellitus je relatívny alebo absolútny nedostatok inzulínu, čo má za následok zvýšenie hladiny cukru v krvi – hyperglykémiu.

Liečba inzulínom je stále jedinou voľbou u pacientov s DM1.typu už pri zistení diagnózy, a to z dôvodu deštrukcie B- buniek nakoľko koriguje hormonálny deficit. U pacientov s DM2. typu indikujeme liečbu inzulínom pri pretrvávaní nedostatočnej glykemickej kompenzácie napriek liečbe maximálnymi dávkami perorálnych antidiabetík (PAD), pri ťažkej poruche funkcie pečene a obličiek. Ďalšími dôvodmi nastavenia inzulínovej liečby sú akútne stavy (napr. akútny infarkt myokardu, závažne infekcie, traumy, perioperačné obdobie, pacienti s ohrozením vitálnych funkcií), taktiež gravidita a laktácia, alergia na PAD a v niektorých prípadoch aj pri iných špecifických typoch DM (ochorenia pankreasu).

Na Slovensku sa v súčasnosti používajú humánne a analógové inzulíny. Podľa kinetiky účinku ich delíme na:

Prandiálne inzulíny:

  • biosyntetický humánny inzulín,: Actrapid HM, Humulin-R, Insuman Rapid
  • prandiálne analógy ( aspartát, lispro, glulizín)
  • ultrarýchle prandiálne analógy (fast-aspart, ultra-rapid lispro)

Bazálne inzulíny :

  • stredne dlho účinkujúce
  • izofanný humánny biosyntetický inzulín alebo tiež NPH (Neutral Protamin Hagedorn) Humulin-N, Insulatard , Insuman Basal,
  • Stredne dlho účinkujúci analóg (detemir, glargin biosimilar, glargin U100)
  • Ddlhoúčinkujúce analógy ( glargin U300, degludek)

Mixované inzulíny

Pri premixovaných inzulínoch ide o suspenziu ,kde v jednom pere je jeden inzulín, a to vo forme inzulínu rozpustného a protamínom kryštalizovaného inzulínu v pomere 30/70 , 25/75 alebo 50/50 % .Protaminácia zabezpečuje, že inak rýchlo pôsobiace inzulíny (humánne či analógové) sa uvoľňujú pomalšie, akoby napodobňujú kinetiku bazálneho inzulínu.

Novinkou na trhu prvá ko-formulácia inzulínu, ide o dva samostatne pôsobiace inzulíny (degludek a aspartát) s fixným pomerom.

Podľa spôsobu podávania inzulínu rozlišujeme dva typy inzulínových režimov, a to konvenčný inzulínový režim, pri ktorom sa aplikuje inzulín denne v jednej alebo dvoch dávkach. Indikovaný je väčšinou u starších pacientov, pacientov so zhoršenou compliance k liečbe, menej samostatných pacientov.

Druhým je intenzifikovaný inzulínový režim, kedy sa inzulín aplikuje tri a viackrát v priebehu dňa, za použitia rôznych inzulínov s rôzne dlhým účinkom. Tento režim sa najlepšie približuje fyziologickej sekrécii inzulínu.

Inzulín je považovaný za efektívny spôsob znižovania vysokých hladín glykémií. Správne nastavená dávka inzulínu dokáže znížiť hladinu glykémie na požadovanú hodnotu, čo je dôležité z hľadiska prechádzania rozvoja chronických komplikácii (zlyhanie obličiek, slepota, amputácia dolných končatín).

Liečba diabetes mellitus by mala byť komplexná. Okrem nevyhnutnej úpravy životosprávy, pravidelnej fyzickej aktivity, v súčasnosti je potrebné snažiť sa, nastaviť liečbu ochorenia tak, aby pacienti s diabetes mellitus mohli viesť plnohodnotný život.

MUDr. Bálintová

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ak plánujete kúpu nového spotrebiča, nákup v PLANEO cez víkend bude zaručená výhra!


1 h

Zátoky, lagúny i dlhé pláže pre príjemný relax, zábavu aj štipku dobrodružstva.


INZERCIA 8 h

V nedeľu 5. júna v Eurovea pri Dunaji naživo odštartuje letná séria vandrovky.


INZERCIA 8 h
SkryťZatvoriť reklamu