SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Objavte zaujímavé miesta Tatier cez Tatranské unikáty!

52 vybraných unikátnych miest z troch významných dolín okúzli každého návštevníka.

Velická dolina s fascinujúcou prírodnou záhradou, Skalnatá dolina so žľabom pre filmárov či Javorová dolina, v ktorej zanechal dych domova knieža Hohenlohe. Tatranské miesta, ktoré sú vďaka svojmu príbehu unikátne si už dnes môžete zaznamenať pri svojej ďalšej trase tatranskými chodníčkami. To všetko s mapou pre dobrodruhov, fotkami pre nadšencov a zaujímavými textami pre zvedavcov tvorí komplex miest, ktoré sa rozhodne oplatí poznať.

Velická dolina od Tatranskej Polianky až po najvyšší vrch Slovenska.

Velická dolina kde ľadovce dosahovali dĺžku približne 7,5 kilometra ponúka množstvo skvostov. Od Tatranskej Polianky, kde nájdeme napríklad Tatranský domov s jazierkom, Wolkerove jazierka či Guhrove sanatórium, cez okolie Horského hotela Sliezsky dom, ktorý obklopujú Velické granáty s polodrahokamami, Večný dážď spoločne s Velickým vodopádom a plesom, na brehu ktorého sa kedysi modlil aj pápež Ján Pavol II. až po nádhernú, botanikov fascinujúcu, Kvetnicu, nenápadný Guľatý kopec, priezračné Dlhé pleso, vrcholy Východnej Vysokej, Bradavice, Poľského hrebeňa i najvyššieho vrchu Vysokých Tatier a Karpát – Gerlachu.

Spoznajte kto je za výstavbou chodníkov, kde stáli prvé vysokohorské chaty, prečo sa jeden žľab volá po krčmárovi, ako jeden mladý český básnik ovplyvnil svojim životom Tatranskú Polianku i omnoho viac.

Unikátov: 21

Mapa: www.tatranskeunikaty.sk

Skalnatá dolina s lanovkou a túžbou po vede pod Lomnickým štítom.

Skalnatú dolinu formoval ľadovec, ktorý tu pred 10 000 rokmi zanechal tri plesá. Jedno z nich je zaniknuté, druhé vysychá a tretie sa pre istotu schovalo z dohľadu. Filmových milovníkov poteší i výhľad do známeho Filmárskeho žľabu a lyžiarov najstrmšia zjazdovka Lomnického sedla na Slovensku. Unikátnosť Lomnického štítu dotvára Botanická záhrada či Veľvyslanectvo slnka. Skalnatý potok zas v doline vytvára prostredie pre Národnú prírodnú rezerváciu Pramenisko a neďaleko je i najstarší park Vysokých Tatier. Lanovka celej doline pridala na význame a obľúbenosti.

Potešte sa budovou, ktorej názov nesie planéta alebo predstavou, ako asi vyzerala kedysi najväčšia sánkarská dráha Európy či informáciami o zaujímavom vzniku Skalnatej chaty.

Unikátov: 17

Mapa: www.tatranskeunikaty.sk

Javorová dolina ako domov kniežaťa i významná geologická lokalita.

Javorová dolina nachádzajúca sa v severnej časti Vysokých Tatier ponúka naozaj množstvo prírodných i svetských skvostov. Do rieky Javorinka, s dĺžkou viac ako 19 kilometrov, sa vlieva Meďodolský potok, ktorý tu už viac ako 10 000 rokov formuje dolomitový skok. Neďaleko sa nachádzajú aj lúky s históriou pastierskych vojen, limbové lesy i Zvernica. Tú vybudoval knieža Hohenlohe ako aj Lovecký zámoček či Kostol sv. Anny. Náučné chodníky lokality príjemne obohatia každú turistickú trasu tak, ako kedysi baníkov medené rudy.

Objavte miesta posledného odpočinku významných ľudí, dolinu Zadných Meďodolov či lúky, kde sa chvíľu pásli aj biele jelene dovezené z Anglicka.

Unikátov: 14

Mapa: www.tatranskeunikaty.sk

Stačí načítať mapu, zbaliť si termosku a vyraziť za poznaním unikátnych miest Vysokých Tatier, ktoré pripravila Oblastná organizácia Región Vysoké Tatry v spolupráci s Ministerstvom dopravy a výstavby SR, Mestom Vysoké Tatry a Združením cestovného ruchu Vysoké Tatry na základe odborných textov a konzultácií Ivety Bohušovej.

Propagácia Regiónu Vysoké Tatry je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ak plánujete kúpu nového spotrebiča, nákup v PLANEO cez víkend bude zaručená výhra!


51m

Zátoky, lagúny i dlhé pláže pre príjemný relax, zábavu aj štipku dobrodružstva.


INZERCIA 8 h

V nedeľu 5. júna v Eurovea pri Dunaji naživo odštartuje letná séria vandrovky.


INZERCIA 8 h
SkryťZatvoriť reklamu