SME
Streda, 29. jún, 2022 | Meniny má Peter, Pavol, Petra

McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja

Futbalisti z Michaloviec postúpili na majstrovstvá Slovenska.

Vyhráme to? Povedz áno, povzbudzovali sa mladí futbalisti vo fináleMcDonald´s Cupu . O prvé miesto hrali v pondelok tímy z Čane a Michaloviec.

Finále Košického kraja McDonald´s Cupu sa konalo na športovom areáli Galaktik v Košiciach. Počas 23. ročníka školského futbalového turnaja sa na ihriskách stretlo 809 prihlásených základných škôl Slovenska, z toho 96 škôl v Košickom kraji.

V Košiciach sa vo finále stretlo 11 družstiev, čo je približne 110 žiakov prvých stupňov základných škôl.

Na treťom mieste sa umiestnili reprezentanti zo ZŠ Požiarnická 3 v Košiciach, druhé miesto obsadili hráči zo ZŠ Pionierska 33 v Čani. Víťazom krajského kola za Košický kraj s právom reprezentovať kraj na majstrovstvách Slovenska získali hráči zo ZŠ Okružná 17 v Michalovciach.

Tím zabojuje na trávniku Národného tréningového centra SFZ v Senci o titul Majstra Slovenska začiatkom júna.

Na finále sa tešia

Hugo z víťazného michalovského tímu hrá futbal dva roky. V pondelok sa dočkal vytúženej zlatej medaily, ktoré všetkým tímom družstva pyšne viseli na krku.

„Veľmi ma to baví a teším sa aj na finále,“ vysvetľoval držiac zlatú medailu. Vo futbale by chcel pokračovať aj keď bude starší.

Michalovský tím sa umiestnil na prvom mieste už štvrtýkrát, naposledy to bolo tesne pred pandémiou. Na majstrovstvá Slovenska sa však hráči podľa trénera Tomáša Kozáka nebudú nijako špeciálne pripravovať. „Ideme si zahrať,“ opísal.

Kozák dodáva, že vo finále budú veľmi vyrovnané tímy, no bolo by podľa neho pekné dostať sa do semifinále medzi štyroch najlepších.

Tím z Michaloviec bude mať sedem súperov z ostatných krajov na Slovensku.

Ocenili aj najlepšie dievčenskú hráčku

Na turnaji ocenili aj najlepších jednotlivcov z Košického kraja. Najlepším brankárom sa stal futbalista z Čane, najlepším strelcom, ktorý dal na turnaji dokopy 16 gólov, sa stal reprezentant z Margecian a titul najlepšieho hráča v tomto ročníku získal mladý futbalista z Michaloviec.

Na turnaji ocenili aj dievčatá, najlepšou hráčkou sa stala reprezentantka z Čane.

Regionálna organizátorka Centra voľného času Košice Andrea Tilková vysvetľuje, že podmienkou na turnaji je, aby na ihrisku bolo vždy aspoň jedno dievča, pričom v každom družstve boli v pondelok dve alebo tri dievčatá.

Záujem dievčat o futbal podľa nej stúpa a už to nie je len čisto chlapčenskou záležitosťou. „Tento turnaj pripravuje dievčatá na futbal od najnižšieho školského veku,“ vysvetlila.

Kozák zo skúseností v Michaloviec opisuje, že po pandémii sa zdá byť záujem o futbal medzi dievčatami väčší, no predtým bol podľa jeho slov malý.

„Máme jednu, maximálne dve hráčky v jednej vekovej kategórii,“ opísal.

Sú zapálené pre šport

Kvôli pandémii sa futbalový turnaj posledné dva roky nekonal a preto bola pripravenosť detí podľa Tilkovej trochu odlišná ako v predchádzajúcich rokoch.

„Niektorí dva roky vôbec necvičili. Beriem to však tak, že sú tu deti, ktoré chodia do futbalových klubov, majú nejaký základ, vedia to odohrať, ubehať. Tieto deti sú zapálené pre šport, chcú zvíťaziť a podať najlepší výkon,“ vysvetlila.

Preto je rada, že sa turnaj opäť hrá a verí, že nadchádzajúci školský už budú fungovať športové súťaže od začiatku do konca roka.

Podľa trénera Kozáka na deťoch takisto vidno, že nemali posledné dva roky dovolené hrať futbal. „Všetky okolité štáty trénovali, či už Česi, Maďari, Poliaci, no my sme to mali zakázané, čo je veľká škoda,“ pripomenul.

Koordinátorka Tilková doplnila, že je dôležité, aby deti športovali. „Je jedno, o aký šport ide, hlavne aby sa stal súčasťou ich života, aby si na neho zvykli a venovali sa mu celý život.“

Na turnaji sa zúčastnili základné školy z celého kraja, konkrétne základná škola Ing. O. Kožucha 11 v Spišskej Novej Vsi, ZŠ Nám. L. Novomeského 2 Košice, ZŠ Okružná 17, Michalovce, ZŠ Pionierska 33, ZŠ Postupimská 37, Košice, ZŠ Požiarnická 3, Košice, ZŠ Školská 286, Vojčice, ZŠ Mateja Lechkého Jána Pavla II. 1, Košice, ZŠ s MŠ Krčava 184, Krčava, ZŠ s MŠ Školská 20, Margecany, ZŠ, Pionierov 1, Rožňava.

Vyhlasovateľ školskej súťaže je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, spoluorganizátori Slovenský futbalový zväz a generálny partner McDonald’s Slovakia.

Mini futbal žiakov a žiačok ZŠ organizovalo Centrum voľného času Orgovánová 5 v Košiciach.

Link na video:

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Študenti zo Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave mieria na medzinárodné preteky v úspornej jazde vo Francúzsku.


3 h

Zákazníkom ponúka produkty vyrobené s ohľadom na lesy a oceány.


3 h

Za prvý polrok 2022 sa výrazne zvýšil aj počet ich obetí.


4 h
SkryťZatvoriť reklamu