SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Prečo potrebujeme udržateľné riešenia v oblasti mobility?

  • Mobilita cestujúcich sa strojnásobí do roku 2050 po celom svete.
  • Do roku 2050 bude 70% populácie žiť v mestách
  • Viac ako 30 % globálneho dopytu po energii pochádza z dopravy

Spoločnosť Siemens patrí celosvetovo k najväčším technologickým spoločnostiam, preto im téma udržateľnosti nemôže byť ľahostajná. Na Slovensku pôsobí značka Siemens už viac ako 120. rokov, pričom divízia Siemens Mobility v Bratislave a v Žiline zamestnáva viac ako 600 ľudí.

Ako môžu spoločnosti takéhoto svetového rozsahu prispieť k téme udržateľnosti a aké reálne riešenia využívajú v praxi?

Dnešné megatrendy súvisiace s urbanizáciou, digitalizáciou, globalizáciou a meniacou sa demografiou rýchlo zvyšujú nároky na mobilitu. Súčasne sa zvyšuje potreba zmierniť zmenu klímy a vyčerpanie prírodných zdrojov, aby sa vytvorila udržateľná budúcnosť pre život. Jednou z našich hlavných motivácií v spoločnosti Siemens Mobility je konať rozhodne a zavádzať štandardy udržateľnosti, ktoré umožňujú dekarbonizáciu a dematerializáciu celého hodnotového reťazca v oblasti mobility.

V spoločnosti Siemens Mobility definujeme udržateľný rozvoj ako prostriedok, akým dosiahnuť ziskový a dlhodobý rast pri zachovaní rovnováhy medzi ziskom, človekom a planétou.

Chcete sa o najmodernejších dopravných systémoch dozvedieť viac a dať svojej práci zmysel? Viac o Inžinierskom centre Siemens Mobility.

Pozitívne dopady nášho portfólia na životné prostredie

Riešenia z Inžinierskeho centra Siemens Mobility v Žiline môžete nájsť v mestách ako Buenos Aires, Londýn, Paríž, Istanbul či Viedeň. Zákazníkom poskytujeme potrebnú podporu v ich úsilí oddeliť ekonomickú výkonnosť od ekologickej stopy. Naše koľajové vozidlá, riešenia pre železničnú infraštruktúru, intermodálne riešenia, servisné služby a riešenia na kľúč slúžia zákazníkom ako podpora pri zavádzaní uhlíkovo neutrálnej nákladnej i osobnej dopravy – mestskej, prímestskej a regionálnej. Snažíme sa maximálne využívať energeticky úsporné produkty a ponúkať aj alternatívne pohonné systémy založené na akumulátorových alebo vodíkových technológiách. Naši zákazníci získavajú aj ďalšie výhody v podobe predĺženej životnosti, a tým pádom aj vyššie hodnoty majetku, čo opäť znižuje ekologickú stopu ich činnosti.

Malými krokmi k zelenšej planéte

Okrem globálnych riešení, ktoré prispievajú k zelenšej planéte sa snažíme podporovať aj lokálne aktivity, kde môže každý zamestnanec reálne prispieť svojím zapojením.

„Práve pri príležitosti Dňa Zeme 2022 sme sa pridali k iniciatíve mesta Žilina a približne 30 kolegov z našej žilinskej pobočky sa zapojilo do čistenia brehov rieky Rajčianky. Záleží nám na našej planéte, čo sa snažíme dokazovať nie len dlhodobým smerovaním, ale aj našimi každodennými riešeniami v oblasti mobility. O to viac sa tešíme, že aj našim kolegom táto téma nie je ľahostajná, práve naopak, veľmi blízka.“ Uviedol Rastislav Kušpál, vedúci Inžinierskeho centra Siemens Mobility v Žiline.

Energia a zdrojovo efektívna doprava

Odvetvie dopravy musí výrazne prispieť k zmene klímy, aby sa globálne otepľovanie udržalo pod 2° Celzia. Svoju úlohu zohrávame tým, že pokračujeme v znižovaní emisií, elektrifikácii, automatizácii a zlepšovaniu železničnej infraštruktúry. Spotreba energie koľajových vozidiel však stále nepriamo spôsobuje emisie CO2, ak používaná elektrina nepochádza zo 100% obnoviteľných zdrojov. Preto sa snažíme znížiť spotrebu energie a spotrebu materiálu energeticky efektívnym a hmotnostne optimalizovaným dizajnom. Pre neelektrifikované železničné trate zabezpečujeme uhlíkovo neutrálnu osobnú dopravu cez naše batériové alebo vodíkové vlaky.

Ani Vám nie je téma udržateľnosti ľahostajná?

Inžinierske centrum Siemens Mobility v Žiline do svojich tímov hľadá nových nadšencov pre udržateľnosť, ktorým záleží na budúcnosti našej planéty.

Chcete sa o najmodernejších dopravných systémoch dozvedieť viac a dať svojej práci zmysel? Navštívte našu webovú stránku www.siemens.sk/zilina.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 24. jún

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu