SME
Utorok, 6. december, 2022 | Meniny má Mikuláš

Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne

Shell predstavil svoju stratégiu rozvoja Powering Progress, ktorá v sebe spája enviromentálne aj spoločenské ciele.

Boj proti zmene klímy patrí medzi najnaliehavejšie výzvy, ktorým ako spoločnosť v súčasnosti čelíme. Energetický sektor musí zásadným spôsobom prispieť transformácii spoločnosti, dopravy a priemyslu. Shell si stanovil cieľ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050. Ako takýto záväzok dokáže dosiahnuť jedna z najväčších energetických firiem?

Úsilie v oblasti udržateľnosti a rozvoja predstavil v rámci stratégie Powering Progress, ktorá v sebe spája environmentálne aj spoločenské ciele. Táto stratégia stojí na štyroch pilieroch: znižovanie emisií, podpora projektov na ochranu prírody, rozvoj komunít a zodpovedné financovanie.

Cesta k uhlíkovej neutralite

Základom cesty k uhlíkovej neutralite je znižovanie emisií prevádzok a rovnako aj palív či iných produktov, ktoré predáva svojim zákazníkom. Dôležitou súčasťou sú aj technológie, ktoré umožňujú zachytávať a ukladať zostávajúce emisie. Nič z toho by však nebolo možné bez zásadnej zmeny v nastavení biznis modelu. Shell začal komplexnú transformáciu svojho podnikania, kde identifikuje nové príležitosti. Rozvíja zdroje nízkouhlíkovej energie, ako sú biopalivá, vodík, nabíjanie elektromobilov či elektrinu vyrábanú zo slnka a vetra.

Prvé míľniky

Jeden z míľnikov by Shell chcel dosiahnuť do roku 2030. V tomto období má v pláne poskytovať obnoviteľnú elektrinu pre 50 miliónov domácností, prevádzkovať 2,5 milióna nabíjacích bodov pre elektromobily či vyrábať osemnásobne viac nízkouhlíkových palív.

Spoluprácou so zákazníkmi, firmami a ďalšími subjektami sa snaží dekarbonizovať aj na emisie náročné odvetvia, ako letectvo, lodná preprava, cestná nákladná doprava alebo ťažký priemysel. V roku 2021 Shell vytvoril v oblasti udržateľnosti viac ako 50 nových spoluprác s poprednými spoločnosťami.,,Aj v časoch obrovskej neistoty chceme v našej dlhodobej energetickej transformácii pokračovať. Urobili sme zásadné investičné rozhodnutia v oblasti výroby nízkouhlíkových palív, vodíka, solárnej a veternej energie,” hovorí Jana Voštinárová, manažérka externej komunikácie Shell a dodáva, že spoločnosť napreduje v napĺňaní konkrétnych klimatických cieľov.

Každým rokom o krok vpred

Minulý rok Shell predstavil svoj zámer znížiť absolútne emisie zo svojich prevádzok do roku 2030 v porovnaní s rokom 2016 o 50 % a to vrátane energie, ktorú používa na ich chod. Do konca roka 2021 sa mu už podarilo dosiahnuť zníženie o 18 %. Predajom energií s nízkym podielom uhlíka môže výrazne prispieť k svojej transformácii. Z tohto hľadiska sa mu podarilo naplniť významný krátkodobý cieľ - znížiť uhlíkovú náročnosť predávaných energetických produktov o 2-3 % v porovnaní s rokom 2016.

A čo Slovensko?

So svojimi krokmi Shell neopomína ani Slovensko. V roku 2020 priniesol prvú vysokorýchlostnú nabíjaciu stanicu IONITY, keďže rýchlonabíjacie stanice sú kľúčové pre celkový rozvoj elektromobility. Minulý rok predstavil aj vlastné riešenie Shell Recharge na čerpacej stanici Beladice pri rýchlostnej ceste R1 a do konca roka 2022 plánuje rozšíriť túto službu na ďalších viac ako 10 lokalitách. Okrem rozširovania dostupnosti nových alternatívnych palív Shell na Slovensku napĺňa aj plán rozvoja trvalej udržateľnosti.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

eFaktúra – jednoduchý a okamžitý prístup k účtom za vodné a stočné.


INZERCIA 6 h

Budúci rok bude patriť k náročným, no vidíme nádej na zlepšenie.


INZERCIA 15 h

Špeciálne vydanie denníka SME epickým komiksom si môžete kúpiť už dnes.


INZERCIA 15 h
SkryťZatvoriť reklamu