SME
Štvrtok, 1. december, 2022 | Meniny má Edmund

Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči

Aký je rozdiel medzi palivami na čerpacích staniciach a tými, ktoré poháňajú monoposty F1?

Premýšľali ste niekedy nad tým, aký je rozdiel medzi palivami, ktoré poháňajú monoposty Formule 1, a tými, ktoré tankujete do svojho auta vy? Rozdiel pravdepodobne nebude taký veľký, ako ste si mysleli.

Keďže je benzín jedným z najdôležitejších prvkov dobrej výkonnosti, technologickí partneri pretekárskych tímov hľadajú ten najlepší recept na víťaznú zmes paliva. Do jeho vývoja investujú tisícky hodín a svoju alchýmiu strážia rovnako prísne ako tímy svoju spotrebu.

Najznámejšie motošportové partnerstvo

História partnerstva Shell a Ferrari siaha až do roku 1929 a to ho robí jedným z najdlhších a najikonickejších vo svete motošportu. Práve vďaka pretekárskemu palivu a mazivám Shell získal tím Scuderia Ferrari 10 Pohárov konštruktérov a 12 jazdeckých titulov majstra sveta.

Shell investuje do spolupráce v F1 veľké úsilie. Viac ako 50 technických pracovníkov odpracuje každý rok v laboratóriu na vývoji pretekárskych palív a mazív pre Ferrari 21 000 hodín. Vývoj nového paliva, ktoré využíva monopost Scuderia Ferrari vo Formule 1, môže tímu špecialistov trvať aj niekoľko mesiacov. Ide o vysokonáročnú disciplínu, vyžadujúcu maximálnu odbornosť a nasadenie.

Vývojárov zo spoločnosti Shell nájdete aj na každej jednej Veľkej cene F1, kde sa technický tím vo svojom pojazdnom laboratóriu usiluje o to, aby Scuderii Ferrari na trati zaistil konkurenčnú výhodu. Počas celého víkendu odoberajú vzorky a testujú pretekárske palivá a mazivá, pretože na okruhu môžu byť tímy rýchlejšie iba zlepšeným výkonom, ktorý čerpá práve z vyššej efektivity spaľovania. V priebehu pretekárskeho víkendu takto otestujú niekoľko desiatok vzoriek, aby odhalili nežiaduce odchýlky spôsobené napríklad kontamináciou.

Kvalita preverená legendárnymi jazdcami

Michael Schumacher, Kimi Räikkonen, Felipe Massa – to je len časť legendárnych pilotov, ktorí v poslednom štvrťstoročí dokázali zvíťaziť v pretekoch F1 vo vozidlách poháňaných palivom značky Shell. Práve na palivo sa v pretekoch kladie veľký dôraz. V modernej Formule 1 môže mať totiž každá stotina sekundy zásadný vplyv rozhodujúci o úspechu či neúspechu. Pohonné hmoty sa nevyhnutne radia medzi faktory, ktoré výkonnosť vozidla zásadne ovplyvňujú.

Skúsenosti spoločnosti Shell získané na pretekárskej dráhe však nezostávajú iba vo svete motošportu, ale prispievajú k vývoju lepších produktov pre motoristov po celom svete. Vďaka testovaniu palív v extrémnych podmienkach dokážu technici lepšie pochopiť faktory, ktoré zvyšujú výkon. Skvelým príkladom sú prémiové palivá Shell V-Power, ktoré obsahujú zložky znižujúce trenie. Tie prispievajú k voľnejšiemu pohybu piestov v motore a pomáhajú tak znižovať energetické straty unikajúce v podobe tepla.

Možno vás to prekvapí, ale palivá Shell určené pre tím Scuderia Ferrari obsahujú 99 % rovnakých zlúčenín ako prémiový benzín Shell V-Power Racing 100, ktorý nájdete na čerpacích staniciach Shell! Rozdiel je dokonca taký malý, že je možné ho bez problémov natankovať do monopostu F1.

Pri nákupe palív Shell máte istotu, že kupujete produkt, ktorého kvalita sa možno práve teraz preveruje v špičkovom a veľmi tvrdom konkurenčnom prostredí Formule 1.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Celkovo, vo všetkých 11 zúčastnených dm krajinách, sa podarilo vyzbierať sumu 551 254 eur.


9 h

Maďarsko a jeho hlavné mesto sú živé a krásne po celý rok. Jedinečné čaro však má rozhodne v zime, najmä v období sviatkov.


INZERCIA 13 h

Na systémové zmeny potrebuje občianske združenie Návrat dobrého partnera.


INZERCIA 22 h
SkryťZatvoriť reklamu