SME
Štvrtok, 1. december, 2022 | Meniny má Edmund

Sledujte príjem živín u starých rodičov

V domácom prostredí je podvyživený každý tretí senior.

Podvýživa seniorov na Slovensku je rozšírená viac, ako sa môže zdať. Prieskum medzi seniormi žijúcich v sociálnych zariadeniach potvrdil vysoký výskyt podvýživy.

Podvýživa dokáže zostať často skrytá, môžu ňou trpieť aj obézni ľudia, ktorých strava je často plná sacharidov na úkor bielkovín, čo spôsobuje vážne zdravotné problémy. Požiadavky na energiu sa môžu meniť zo dňa na deň. Počas ochorenia sa nároky na dodávku energie zvyšujú, pričom jej zdrojom pri obmedzenom príjme výživy sú najmä bielkoviny nachádzajúce sa vo svaloch. Ak sa naruší rovnováha medzi prijatou výživou a nutričnými potrebami organizmu, dochádza k podvýžive. „Podvýživa prispieva k vzniku imunodeficiencie, čo vedie k zníženiu odolnosti proti infekciám, k predĺženiu pobytu v nemocnici a rekonvalescencie, k zvýšeniu morbidity a mortality, k zhoršeniu hojenia rán. Človek sa môže cítiť unavený a slabý,“ vysvetľuje gastroenterológ MUDr. Miloš Bubán. Základným príznakom malnutrície je už aj neplánovaný pokles hmotnosti. Spozornieť by sme mali pri nechutenstve a neschopnosti zjesť celé porcie jedál. Príznaky malnutrície sa prejavujú poklesom fyzickej a mentálnej kondície, znížením imunity, dýchacími ťažkosťami, zhoršením základného ochorenia, vyčerpaním, až rozvratom vnútorného prostredia.

V ohrození sú najmä starší seniori

Najohrozenejšou skupinou sú práve seniori nad 65 rokov. Avšak samotný vek nad 70 rokov zvyšuje riziko malnutrície, t. j. podvýživy. Podvýživa môže zvyšovať chorobnosť a predlžovať čas uzdravenia, znižovať kvalitu života, svalovú silu a pripraviť seniora o samostatnosť. V tom najhoršom prípade neliečenej podvýživy môže ísť o zvýšené riziko úmrtia. Veľmi ohrozenou skupinou sú tiež ľudia po COVID-19, s nádorovými ochoreniami, metabolickými ochoreniami a tráviacimi ťažkosťami.

Správna výživa je kľúčová

Dobrý stav výživy spolu s dostatočnou pohybovou aktivitou zmierňujú následky starnutia organizmu, úbytok svalovej sily a svalovej hmoty, znižujú riziko rozvoja stareckej krehkosti, ovplyvňujú kognitívne funkcie a zlepšujú schopnosť organizmu zvládať záťažovú situáciu.

V prípade, ak bežná strava nestačí, lekár má možnosť predpísať enterálnu výživu určenú na popíjanie. Jedná sa o nápoje obsahujúce základné živiny a vysoký obsah energie, obohatené o vitamíny a minerálne látky potrebné na pokrytie dennej potreby výživy. „Pre seniora, ktorý nedokáže vypiť 200 ml sú k dispozícii aj menšie 125 ml formy. Nemali by sa vypiť naraz, ale pomaly popíjať dvakrát denne po hlavných jedlách, čo zabezpečí lepšie vstrebanie živín v organizme,“ dodáva MUDr. Bubán.

Starostlivosť o pacienta s podvýživou patrí do rúk lekára, ktorého by mali rodinní príslušníci kontaktovať už pri prvých príznakoch možnej podvýživy. Nutričné drinky môže predpísať lekár na šesť mesiacov na recept bez doplatku alebo je možné si ich zakúpiť v lekárni bez receptu, napríklad ak si chce pacient najprv vyskúšať príchute.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Celkovo, vo všetkých 11 zúčastnených dm krajinách, sa podarilo vyzbierať sumu 551 254 eur.


6 h

Maďarsko a jeho hlavné mesto sú živé a krásne po celý rok. Jedinečné čaro však má rozhodne v zime, najmä v období sviatkov.


INZERCIA 11 h

Na systémové zmeny potrebuje občianske združenie Návrat dobrého partnera.


INZERCIA 20 h
SkryťZatvoriť reklamu